24 tydzień ciąży, czyli jak wygląda twój maluszek?

Wybił 24 tydzień ciąży – jesteś więc już na półmetku. To okres, w którym zmiany w wyglądzie malucha nabierają tempa. Dziecko zaczyna przypominać noworodka. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany zachodzą w jego organizmie.

24 tydzień ciąży to okres, w którym twoje maleństwo wielkością przypomina kolbę kukurydzy. Jego waga waha się w granicach 600-700 gramów. Zaś długość ciała wynosi od 25 cm do 28 cm. Skóra nadal jest cienka – tak bardzo, że widać przez nią naczynia krwionośne, kości oraz narządy. Ale spokojnie, w miarę upływu kolejnych miesięcy będzie ona nabierała grubości, aż w końcu będzie nieprzezroczysta. To jednak nie koniec…

Twarz w pełni ukształtowana

24 tydzień ciąży jest momentem, na który z pewnością długo czekałaś. To właśnie wtedy twarz twojego dziecka zaczyna przypominać słodką buźkę niemowlaka. Ponieważ jest niemal w pełni ukształtowana, w badaniu USG będzie można stwierdzić, do kogo maluch jest podobny. Pamiętaj jednak, że rysy twarzy po porodzie i w miarę upływy kolejnych tygodni życia dziecka zmieniają się. Bywa tak, że niemowlę po urodzeniu podobne do taty, po kilku miesiącach wykazuje większe podobieństwo do mamy.

Rozwój oczu

Powieki są nadal zamknięte. Tęczówka nie ma jeszcze pigmentacji – kolor pojawi się w ciągu kolejnych tygodni. Warto jednak mieć świadomość, że ostateczny kolor oczu ukształtuje się po urodzeniu – czasami trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Do końca szóstego miesiąca oczy dziecka w pełni się rozwiną – łącznie z siatkówką.

Dziecko przygotowuje się do samodzielnego oddychania

Chociaż do porodu jest jeszcze kilkanaście tygodni, a dziecko nadal pobiera tlen z krwi przepływającej przez łożysko, maluch nie próżnuje. Płuca przygotowują się do samodzielnego oddychania. Na tym etapie rozpoczyna się produkcja surfaktantu – substancji zapobiegającej sklejaniu i zapadaniu pęcherzyków płucnych podczas wydechu.

Dziecko trenuje mięśnie

24 tydzień ciąży to czas, w którym twoje dziecko zaczyna doceniać znaczenie treningu. Ćwiczy mięśnie, by po urodzeniu móc z nich korzystać. Dlatego niech nie zdziwi cię jego rozpychanie, boksowanie, kopanie czy fikanie koziołków.

Dziecko ma świadomość otaczającego świata

Jeszcze kilka tygodni temu maluch nie był w pełni świadomy otaczającego cię świata. Obecnie zyskuje znacznie większą świadomość w tym zakresie. Dlatego na hałas będzie reagować niepokojem. Jeśli ty się czegoś przestraszysz lub coś wywoła u ciebie stres, i dziecko będzie odczuwać twój lęk. Ważne jest więc, byś unikała silnie stresowych sytuacji, które są jeszcze bardziej stresujące dla rozwijającego się malucha.

Dziecko kształtuje swój pierwszy dobowy rytm

24 tydzień ciąży to moment, w którym dziecko zaczyna kształtować dobowy rytm snu i czuwania. Szybko dowiesz się, kiedy maluch śpi, a kiedy jest aktywny. Najczęściej rytm ten jest odwrotny do twojego – dziecko wykazuje największą aktywność, gdy ty kładziesz się spać. Zaś zapada w sen podczas wykonywania przez ciebie codziennych obowiązków. Co ciekawe, wypracowany w życiu płodowym rytm może utrzymać się nawet do kilku tygodni po porodzie – zanim dziecko przyzwyczai się do nowych godzin snu i czuwania.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej.
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Zapraszamy również do zapisania się na nasz newsletter.
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami bliźniaków, wieloraczków, dzieci „rok po roku”? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)

Kiedyś miłośniczka podróży i przygód podwyższających adrenalinę. Obecnie uskutecznia głównie podróże pojazdem trójkołowym do klubu malucha i z powrotem, a adrenalinę ma wiecznie podwyższoną poczynaniami wszędobylskich, bliźniaczych potomków. Kocha swoją rodzinę, przyjaciół, dobry film i jeszcze lepszą książkę, fotografię, Kraków, kawę z pianką, jazdę na motorze i bycie mamą.

Skomentuj

Ładowanie