w , , ,

6 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim zaczniesz karmić piersią

Karmienie piersią to rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia forma odżywiania noworodków i niemowląt. Zalecane jest karmienie dzieci w naturalny sposób przez okres co najmniej 6 miesięcy. Ty też masz taki zamiar? Oto kilka ważnych kwestii, o których warto wiedzieć!

Karmienie piersią jest wpisane w fizjologię, jednak nadal budzi wiele pytań i wątpliwości. Aby cały proces przebiegał bez większych problemów i nie był powodem stresu czy dyskomfortu, warto zdobyć kilka podstawowych informacji.

  • Początki bywają trudne

Początki karmienia bywają trudne, ponieważ w pierwszych godzinach po porodzie w kobiecych piersiach nie pojawia się dostateczna ilość pokarmu. Skuteczne karmienie możliwe jest najczęściej od trzeciej doby po porodzie. Wtedy bowiem dochodzi do zwiększonej produkcji mleka na skutek działania odpowiednich hormonów.

  • Im szybciej przystawisz dziecko do piersi, tym lepiej

Chociaż na zwiększoną ilość pokarmu musisz poczekać kilka dni, nie rezygnuj z przystawiania dziecka do piersi zaraz po porodzie. Dlaczego to ważne? Pierwszy pokarm wypływający z piersi to siara stanowiąca bogactwo składników odżywczych, którą każde dziecko dostaje właściwie tylko jeden raz w życiu. Działa niczym naturalny antybiotyk, pomagając budować odporność.

  • Karm na żądanie, nie zgodnie z zegarkiem

Jeszcze kilkanaście lat temu powszechne było tzw. karmienie „na zegarek”. Obecnie odchodzi się od tego modelu. Stawiając przede wszystkim na potrzeby noworodka, preferowane jest karmienie na żądanie – wtedy, kiedy dziecko jest faktycznie głodne lub  wykazuje potrzebę bliskości.

Uwaga! Jeżeli noworodek domaga się piersi rzadziej niż co 2-3 godziny, musisz zmienić taktykę. Koniecznością jest przystawianie do piersi nawet wtedy, gdy maluch nie wykazuje chęci.

  •  Możesz jeść (prawie) wszystko, na co masz ochotę

Wbrew obiegowej opinii, karmienie piersią nie wymaga wprowadzania żadnych specjalnych diet. O ile nie ma do tego przeciwwskazań, kobieta może odżywiać się tak jak do tej pory – pod warunkiem, że dieta jest zgodna z zasadami racjonalnego odżywiania.

Chociaż nie musisz rezygnować z żadnych produktów spożywczych, ogranicz jednak spożywanie warzyw wzdymających. Nie są polecane również dania ciężkostrawne – takie posiłki nie służą nie tylko dziecku, ale również i Tobie.

  • Karmienie piersią nie musi być bolesne

Chociaż wiele słyszy się o przypadkach, kiedy przystawianie dziecka do piersi kończy się poranionymi brodawkami, karmienie wcale nie musi być bolesne. Zwykle wynika z nieprawidłowej techniki – zbyt płytkiego przystawienia.

Ważne jest, by dziecko chwyciło nie tylko samą brodawkę, ale jak największą otoczkę. Usta noworodka powinny być przy tym szeroko otwarte, a wargi wywinięte na zewnątrz.

  • Ilość pokarmu zależy m.in. od częstotliwości ssania piersi

Im większa częstotliwość ssania, tym większa produkcja mleka. Organizm bowiem dąży do tego, aby zaspokoić potrzeby dziecka.  Jeżeli więc chcesz uniknąć kryzysów laktacyjnych, karm dziecko na żądanie – jednak nie rzadziej niż co 3 godziny. Nie bagatelizuj przy tym karmienia nocnego – wzmożona ilość prolaktyny odpowiedzialnej za produkcję pokarmu powoduje, że w tych godzinach wydziela się go więcej.

Wydaje Ci się, że nie podołasz karmieniu piersią? W razie jakichkolwiek problemów nie poddawaj się. Skorzystaj natomiast ze wsparcia doradcy laktacyjnego, który udzieli cennych wskazówek w razie wątpliwości i kłopotów.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Moje dzieci ciągle płaczą

    Kocham moje dzieci, ale…