w

Gry i zabawy sportowe (nie tylko) dla bliźniaków

Zima – reaktywacja, chciałoby się powiedzieć w większości zakamarków kraju. Są to jednak, jak to nazywam, ostatnie tchnienia tej mroźnej pory roku. Niebawem na stałe zagoszczą w naszym klimacie słoneczne dni, które otworzą nowe możliwości na przyjemne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Niewątpliwie aktywność fizyczna, której poświęcam ten wpis, jest arcyważną częścią młodzieńczego rozwoju. Zabawa jest nieodłącznym elementem dziecięcej codzienności, jednak bywają momenty, kiedy nasze pociechy zaczynają odczuwać potrzebę otrzymania nowych bodźców. Rozładowanie emocji, które wręcz buzują między bliźniaczymi rówieśnikami, gwarantuje element rywalizacji.

Gry i zabawy ruchowe korzystnie wpływają na cechy zdrowotne poprzez profilaktykę, a także korygowanie wad postawy. Ponadto mają znaczenie sprawnościowe, gdyż podczas nich dzieci kształtują takie cechy sprawności fizycznej, jak: skoczność, zwinność, szybkość, wytrzymałość, siła.

Zdecydowanie działają również w sferze wychowania, ponieważ pomagają kształtować cechy, jak: uwaga, samodzielne myślenie, orientacja, refleks, a także rozwijają wyobraźnię. Poza tym, gry i zabawy ruchowe uczą przestrzegania zasad, zaufania do innych, a także przyzwyczajają do działania w zespole. Powyższe superlatywy powinny stanowić zachętę dla dziecka, a przede wszystkim dla świadomego rodzica, który w dobie komputeryzacji dostrzega potrzebę aktywizowania swojej pociechy od najmłodszych lat.

Jeśli kończą Ci się pomysły na zagospodarowanie czasu bliźniakom, poniższe propozycje zabaw i gier powinny rozwiązać ten problem.

Przybory: woreczki gimnastyczne, szarfy, piłki, kolorowe hula-hopy, stoper, gazety, balony.

1 – wyścig do szarf, gra bieżna – uczestnicy ustawieni naprzeciw, na sygnał dobiegają do szarf ustawionych w środkowej części pola gry, przekładają je od góry / od dołu przez całe ciało i powracają na swoje miejsca. Punkt zdobywa osoba, która szybciej wróci na miejsce startu.

2 – zbijanie kręgla, zabawa rzutna – uczestnicy ustawieni na linii próbują pojedynczo poturlać piłkę w taki sposób, aby trafiła drugą piłkę ustawioną w odpowiedniej odległości.

3 – kruki, króliki, gra bieżna – uczestnicy (kruk i królik) ustawieni plecami do siebie w odległości 2m. Na hasło prowadzącego („kruk” / „królik”) wymieniona osoba odwraca się w kierunku współuczestnika i próbuje go złapać. Ważne jest wyznaczenie równych odległości pola zabawy.

4 – walka kogutów, zabawa z mocowaniem – uczestnicy w przysiadzie, z wyciągniętymi dłońmi przed siebie, poprzez doskok próbują odepchnąć przeciwnika w taki sposób, aby ten stracił równowagę i się przewrócił.

5 – za linię pola, zabawa z mocowaniem – uczestnicy w pozycji stojącej próbują wypchnąć się nawzajem z określonego pola.

6 – trzymaj, puść, zabawa logiczna – uczestnicy trzymając się za ręce reagują na polecenia prowadzącego. Na słowo „trzymaj” puszczają ręce partnera, na słowo „puść” trzymają.

7 – parzyłapki, gra zręcznościowa  – uczestnicy siedzą na przeciw z dłońmi uniesionymi przed siebie w sposób pokazany na ilustracji. Uczestnik z dłońmi skierowanymi do góry, w sposób niesygnalizowany, stara się odwrócić dłonie na tyle szybko, aby zbić nadgarstki współuczestnika, którego zadaniem jest wykonanie uniku.

8 – wyścig kangurów – gra skoczna – ustawieni obok siebie z piłkami ułożonymi między kostkami. Poprzez skoki obunóż pokonują wyznaczoną odległość na sygnał prowadzącego, po czym zabierają piłki w dłonie i biegiem wracają na miejsce startu.

9 – żywy kosz, gra rzutna – uczestnicy ustawieni na przeciw siebie, w odpowiedniej odległości. Jeden z nich ustawia ręce w taki sposób, aby imitowały obręcz kosza. Drugi stara się rzucać piłkę tak, aby ta wpadała do kosza. Podliczane punkty.

10 – zimowe zapasy – zabawa biegowa na planie trójkąta równobocznego (czworokąta, itp.), uczestnicy ustawieni na dwóch wierzchołkach, w trzecim ułożone przedmioty w dużej ilości (piłki, woreczki, hula-hopy). Na sygnał prowadzącego uczestnicy przez minutę biegną po jeden przedmiot z innego pola i zabierają go do swojej bazy. Dopuszczona jest kradzież przedmiotu z bazy innego uczestnika.

11 – natarcie – zabawa biegowa, na sygnał prowadzącego uczestnicy ustawieni na przeciw siebie w odległości biegną na miejsce przeciwnika, mijając się głośno krzyczą „hurra!”. Wygrywa osoba, która dotrze na miejsce jako pierwsza.

12 – strefy – zabawa rzutna z wykorzystaniem 3 hula-hopów, których ustawienie symbolizuje punktację (1-3 pkt w zależności od odległości). Uczestniczy ustawieni na linii przez minutę rzucają woreczkami do hula-hopa, wygrywa osoba z większą ilością punktów.

13 – wieloskoki – zabawa skoczna, uczestnicy ustawieni obok siebie na linii, startują kolejno (drugi startuje, gdy pierwszy skończy). Ich zadaniem jest wykonanie trzech skoków, aby uzyskać jak najdłuższą odległość. Pierwszy skok obunóż, drugi i trzeci jednonóż, lądowanie obunóż.

14 – wędrujące woreczki – gra rzutna, uczestnicy ustawieni na swoich połowach wyznaczonego boiska, gdzie porozrzucana jest równa liczba woreczków. Zadaniem rywali jest przerzucanie woreczków w czasie jednej minuty na połowę przeciwnika. Wygrywa osoba która przerzuci wszystkie woreczki, lub będzie miała mniej woreczków na swoim polu po upływie czasu.

15 – z gazety na gazetę – gra skoczna, uczestnicy ustawieni na linii trzymają w rękach dwie kartki / gazety. Na sygnał muszą przeskakiwać z gazety na gazetę do wyznaczonego punktu, zabierają gazety w dłonie i biegną z powrotem. Wygrywa osoba, która pierwsza powróci na linię startu.

16 – wyścig gazetowy –  uczestnicy ustawieni obok siebie, trzymają otwartą gazetę na wysokości klatki piersiowej i na sygnał biegną do wyznaczonego punktu i z powrotem starając się nie trzymać jej dłońmi. Zwycięża osoba, która stanie pierwsza na linii startu.

17 – podbij balonik – gra bieżna, uczestnicy stają obok siebie w bezpiecznej odległości trzymając napompowane balony w dłoniach. Na sygnał biegną do wyznaczonego punktu i z powrotem podbijając balonik. Wygrywa osoba, która pierwsza dotrze na miejsce startu. Dla zaawansowanych można dodać po jeszcze jednym balonie.

UWAGA! Przy organizacji powyższych gier i zabaw najważniejszą sprawą jest BEZPIECZEŃSTWO, dlatego planując dzieciom aktywny wypoczynek, zadbaj szczególnie o odpowiednią przestrzeń podczas wykonywania powyższych i innych ćwiczeń.


____________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

      • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
      • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
      • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
      • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
      • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Kamienie milowe moich dwulatków

    Mamo, to nie tak… – cz.2