Ile przysługuje Ci dni urlopu?

Drogi multiRodzicu! Czy na pewno wiesz ile dni urlopu Ci przysługuje – a co więcej masz pomysł jak je wykorzystać? Kiedy odpowiednio je połączysz, np. z długimi weekendami, może się okazać, że w sumie możesz „prysnąć” z pracy na ok. półtora miesiąca – oczywiście o ile szef się na to zgodzi. No chyba, że sam/ sama jesteś szefem na umowie o pracę 😉 Albo jesteś nauczycielem. Albo pracownikiem socjalnym. I jest jeszcze kilka takich preferencyjnych zawodów.

Jeśli jesteś „zwykłym”, szeregowym pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę na cały etat, przysługuje Ci 20 dni urlopu w roku (jeśli Twój staż pracy wynosi mniej niż 10 lat zliczany na różnych etatach) lub 26 dni (jeśli Twój staż pracy wynosi więcej niż 10 lat). Do stażu pracy wliczane są również lata nauki, więc jeśli ktoś ukończył studia wyższe, które sumarycznie ze szkołą średnią liczone są AŻ jako 8 lat stażu pracy, to wystarczy jeszcze popracować dwa lata na etacie i już wskakuje się do puli przysługujących 26 dni urlopu.

Oprócz tego jeśli urodziło się Wam dziecko – przysługuje Wam dodatkowe 2 dni urlopu okolicznościowego (niestety bez względu na to, czy rodzi się jedno czy dwoje/ troje/ czworo dzieci naraz). Urlop okolicznościowy przysługuje również w przypadku ślubu i śmierci bliskiego członka rodziny.

Oprócz tego jeśli posiadacie dziecko/ dzieci w wieku do 14 lat, to przysługują Wam (tylko jednemu z rodziców) dodatkowe 2 dni w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym. I znów niestety ilość dni tego urlopu nie zależy od ilości posiadanych dzieci, a szkoda, bo jak wiadomo wszystkim wielodzietnym rodzinom – im więcej dzieci na stanie, tym więcej potrzeb, choćby to miały być te 2 dni w roku spędzone przez dziecko indywidualnie i sam na sam z mamą lub z tatą.

Szczegółowe i wyczerpujące informacje na temat przysługującego urlopu dla pracownika możecie znaleźć tutaj:

Pełna infografika dostępna na stronie >>Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi?<<

Kiedy już wiemy jakie mamy prawa co do ilości i sposobu wykorzystania dni wolnych od pracy, zastanówmy się, jakie mamy formy i możliwości wykorzystania tego urlopu. Wczasy i ferie tygodniowe lub dwutygodniowe to standard. Co jednak w sytuacji wakacji letnich, gdy niektóre przedszkola i wszystkie szkoły są zamknięte? Jak zorganizować dzieciom ten czas wolny? Sposobów jest na pewno sporo, łącznie z „podrzuceniem” dzieci dziadkom – o ile się na to zgodzą – ale jest również fajny sposób na spędzenie tego czasu wspólnie, rodzinnie.

Co byście powiedzieli na wynajęcie w 3-4 rodziny domu z ogrodem w pięknym miejscu w Polsce lub za granicą na miesiąc, a nawet dłużej?

Jaka oszczędność kosztów i rodzicielskiej energii! Jaka możliwość rotacji obojga rodziców i „skoszarowania” dzieciaków w jednym miejscu! Gdy myślę o spędzeniu całego miesiąca lub dwóch z naszą trójką 24 godziny na dobę, to oblewają mnie lekkie, aczkolwiek zimne poty 😉 Ale gdy pomyślę o tym w kontekście obecności zaprzyjaźnionych rodziców, a przede wszystkim innych dzieci wokół, to pomysł ten wydaje mi się całkiem przyzwoity.

A Wy, drodzy multiRodzice, jakie macie pomysły na spędzenie wakacji z dziećmi? I jak się Wam podoba – lub nie podoba – pomysł rozdzielenia rodzicielskich zasobów na więcej niż dwoje dorosłych?


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)


Kiedyś miłośniczka podróży i przygód podwyższających adrenalinę. Obecnie uskutecznia głównie podróże pojazdem trójkołowym do klubu malucha i z powrotem, a adrenalinę ma wiecznie podwyższoną poczynaniami wszędobylskich, bliźniaczych potomków. Kocha swoją rodzinę, przyjaciół, dobry film i jeszcze lepszą książkę, fotografię, Kraków, kawę z pianką, jazdę na motorze i bycie mamą.

Skomentuj

Ładowanie