w ,

Jak zarejestrować dziecko pozamałżeńskie?

Kiedy na świat przychodzi dziecko, rodzice muszą zarejestrować je w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC) oraz zdecydować jakie będzie nosić imię. A co jeśli dziecko pochodzi ze związku pozamałżeńskiego? Jak wygląda rejestracja takiego malucha? Oto kilka najważniejszych faktów.

Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego – niezbędne formalności

Rodzice mają 21 dni na zgłoszenie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, licząc od momentu wydania przez szpital karty urodzenia. W celu rejestracji powinni oni zgłosić się do USC właściwego miejscu urodzenia dziecka, oczywiście  z ważnymi dokumentami tożsamości oraz wybranym imieniem dla dziecka (imionami).

Osobą, która zarejestruje dziecko może być zarówno matka, jak ojciec prawny, czyli ojciec, który z punktu widzenia prawa jest ojcem dziecka. Pracownik urzędu przygotowuje następnie protokół zawierający dane osobowe rodziców oraz dziecka. Rodzice otrzymują również odpis aktu urodzenia dziecka, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL oraz powiadomienie o zameldowaniu.

Dziecko pozamałżeńskie – kto jest jego prawnym ojcem?

W sytuacji, kiedy rodzice dziecka nie są małżeństwem, bardzo ważne jest to, czy matka dziecka jest mężatką albo czy od ustania lub unieważnienia jej małżeństwa upłynęło co najmniej 300 dni. Jeśli nie, to z punktu widzenia prawa i zgodnie z zasadą o domniemaniu ojcostwa, ojcem prawnym dziecka jest (były) mąż matki. Wówczas to on, a nie biologiczny ojciec, zostaje wpisany do aktu urodzenia dziecka jako jego prawny opiekun.

Żeby to zmienić rodzice muszą wnieść do sądu pozew o zaprzeczenie ojcostwa byłego męża matki i przedstawić dowody potwierdzające ich stanowisko, czyli potwierdzające, że mężczyzna wpisany do aktu urodzenia dziecka jako ojciec prawny, w rzeczywistości tym ojcem nie jest. W tego typu rozprawach najpewniejszym materiałem dowodowym jest oczywiście wynik badania genetycznego (testu na ojcostwo).

Jeśli natomiast kobieta nie jest mężatką lub minęło 300 dni od ustania lub unieważnienia jej małżeństwa, mężczyzna będący biologicznym ojcem może dobrowolnie uznać dziecko. Wystarczy, że zgłosi się do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego (albo sądu opiekuńczego lub konsulatu, jeśli rodzice przebywają za granicą) i złoży oświadczenie, w którym zadeklaruje, że to właśnie on jest ojcem dziecka. Matka musi potwierdzić jego stanowisko – w tym samym dniu lub w ciągu 3 miesięcy od dnia, w którym złożył swoje oświadczenie. Mężczyzna może uznać dziecko również przed jego narodzinami, czyli jeszcze w czasie ciąży. Wówczas rodzice muszą już jednak razem zgłosić się do USC.

Gdy nie wiadomo, kto jest ojcem dziecka…

Wówczas najlepiej sięgnąć po wspomniany już test genetyczny. Rodzice mogą go zrealizować niemal zaraz po porodzie (próbki do badania można pobrać już w drugiej dobie życia dziecka) albo jeszcze w czasie ciąży – od 8. tygodnia. Testy na ojcostwo są najpewniejszym sposobem weryfikacji pokrewieństwa między mężczyzną a dzieckiem, doskonale sprawdzającym się również przed zarejestrowaniem malucha w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej.
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami bliźniaków, wieloraczków, dzieci „rok po roku”? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    halloween multirodzice

    Halloween – tak, nie, czy nie masz zdania?

    mali patrioci multirodzice

    Mali patrioci i 100 lat niepodległej Polski