Mikołajki, czyli co sprezentować naszym pociechom

Jedną z najpopularniejszych postaci na Ziemi stanowi Święty Mikołaj. Zna go prawdopodobnie każdy. W końcu jak można nie znać kogoś, kto każdego roku zsyła nam prezenty. A jeśli już chodzi o prezenty, to jakie ucieszyłby najbardziej nasze pociechy?!

Zimowo-świąteczne postaci

Zima i święta to czas, gdy na ulicach, w sklepach, czy w telewizji wyskakują charakterystyczne dla nich postaci. Chodzi między innymi o Bałwanki, Elfy, Niedźwiadki, Misie Polarne, czy Renifery. Największą popularnością cieszy się jednak Święty Mikołaj. Ta postać starszego pana z siwą fryzurą i brodą ubraną w czerwony strój z czapką zakończoną pomponem pojawiła się w XX wieku. Stało się to dokładnie w 1930 roku za sprawą koncernu Coca Cola, który promowała swój napój w okresie zimowo-świątecznym właśnie za pomocą Mikołaja. Mikołaj tak się spodobał, że nie tylko promował napój również w kolejnych latach, ale wszedł do popkultury. W rzeczywistości jednak postać Świętego Mikołaja bazuje on postaci historycznej.

Postać Świętego Mikołaja

Biskup Miry, Mikołaj, bo o niego chodzi, żył na przełomie III i IV wieku. Ten święty czczony w chrześcijaństwie zachodnim i wschodnim, a więc w katolicyzmie i prawosławiu, według legend zasłynął za życia tym, że rozdawał swój majątek biednym. To tak naprawdę on dał podwaliny pod postać Świętego Mikołaja, którą znamy obecnie.

Skąd się wzięły mikołajki

Na świecie dzieci żywią przekonanie, że jeśli pozostaną grzeczne to Święty Mikołaj przyniesie im prezent. Za prezenty odpowiadają przeważnie matki, ojcowie, babcie, dziadkowie lub inne bliskie dzieciom osoby. W Ameryce Święty Mikołaj rozdaje prezenty 24-go grudnia, w Wigilię, gdy kończy się Adwent, a zaczyna Boże Narodzenie. W Europie robi to jednak 6-go grudnia, czyli w kościelne wspomnienie Biskupa Miry. W Niemczech i we Francji Święty Mikołaj przychodzi 6-go grudnia i 24-go grudnia. Ponadto istnieje kilka lokalnych odpowiedników Świętego Mikołaja. Na przykład na zachodzie Polski Święty Mikołaj przynosi podarunki 6-go grudnia i 24-go grudnia. W innych rejonach Polski uznaje się, że Mikołaj obdarowuje 6-go grudnia, a 24-go grudnia Gwiazdor. W Czechach Mikołaj również obdarowuje 6-go grudnia, a 24-go grudnia Dzieciątko utożsamiane z Jezusem Chrystusem. W Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie 6-go stycznia. W Rosji 1-go stycznia pojawia się z prezentami Dziadek Mróz i jego wnuczka, Śnieżynka. 1-go stycznia pojawia się również w niektórych krajach prawosławnych Święty Bazyli.

Jakie prezenty ucieszyłby nasze pociechy

To jakie prezenty podarować dziecku, najlepiej wie jego matka lub ojciec i chyba nie trzeba im podpowiadać, co powinni sprezentować swoim córkom i synom. Można im jedynie doradzić. Ważne, aby prezent dla dziecka okazał się pożyteczny i zadowalający. Najważniejsze jednak, aby przysłowiowy Święty Mikołaj nie zapomniał o żadnym dziecku.

Kiedyś miłośniczka podróży i przygód podwyższających adrenalinę. Obecnie uskutecznia głównie podróże pojazdem trójkołowym do klubu malucha i z powrotem, a adrenalinę ma wiecznie podwyższoną poczynaniami wszędobylskich, bliźniaczych potomków. Kocha swoją rodzinę, przyjaciół, dobry film i jeszcze lepszą książkę, fotografię, Kraków, kawę z pianką, jazdę na motorze i bycie mamą.

Skomentuj

Ładowanie