w ,

Najlepszy przyjaciel dziecka, czyli jak przygotować psa na przybycie malucha

Pies jest niekwestionowanym, bezinteresownym przyjacielem człowieka, a tylko i wyłącznie sposób jego wychowania zadecyduje o tym, czy będzie dobrym kompanem również dla tych najmniejszych ludzi. Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (ASPCA) propaguje kilka sposobów na przygotowanie psa do właściwego przyjęcia nowego, malutkiego domownika. Oto one:

1# Przygotuj swojego psa na nową sytuację

W momencie, gdy w domu na stałe pojawi się dziecko, Twój pies zmuszony będzie do akceptacji nowych nawyków, widoków, zachowań i zapachów. Niektóre z nich mogą powodować zakłopotanie, szczególnie jeśli jako szczeniak nie miał styczności z malutkimi ludźmi. Obecność dziecka drastycznie zmienia harmonogram świeżo upieczonego rodzica. Wpływa to bezpośrednio na plan dnia naszego pupila, więc z konieczności zmniejszy się również ilość poświęconej mu uwagi. Może to być ciężki czas dla czworonoga, szczególnie jeśli dotychczas był jedynym „dzieckiem” w rodzinie. Żeby wszystko poszło po naszej myśli, należy wcześniej przygotować pupila na przyjęcie nowego współlokatora. Kilka miesięcy przed pojawieniem się potomstwa należy skoncentrować się na dwóch rzeczach:

  • Nauczaniu psa umiejętności, które pozwolą mu wejść w bezpieczną interakcję z nowym członkiem rodziny,
  • Pomocy pupilowi w dostosowaniu się do nadchodzących zmian w życiu całej rodziny.

#2 Stwórz plan działania

  • Uczenie psa pewnych podstawowych umiejętności posłuszeństwa pomoże mu w dostosowaniu zachowania do nowej sytuacji. Spójrz na poniższy punkt (#3 Nauczanie psa nowych umiejętności),
  • Cztery miesiące przed przybyciem dziecka: Stopniowo zapoznawaj psa z nowymi doświadczeniami, obrazami, dźwiękami i zapachami, które pojawią się wraz z niemowlęciem oraz powiąż te nowe rzeczy z nagrodami. To pomoże Twojemu psu zaadaptować się do nowej sytuacji jeszcze przed przybyciem nowego domownika,
  • Jeden do dwóch miesięcy przed przybyciem dziecka: Spróbuj przewidzieć zmiany, jakie zajdą w życiu psa po narodzinach dziecka oraz stopniowo zacznij wprowadzać je w codzienną rutynę psa (np. zmiana pór wychodzenia na zewnątrz, karmienia, itp).

#3 Naucz psa nowych, istotnych umiejętności

a) Sprawności podstawowe:

  • „Siad”,
  • „Połóż się i zostań”: Te umiejętności pomogą psu w kontroli nad sobą i mogą być użyteczne w wielu sytuacjach (np. możesz nauczyć psa, aby położył się i został za każdym razem, gdy usiądziesz w fotelu podczas karmienia).
  • „Zostaw to i puść”: Te dwie komendy pomogą w nauczeniu psa, aby zostawił zabawki dziecięce.
  • „Spokój”: Skaczący pies może być w najlepszym przypadku denerwujący, a w najgorszym niebezpieczny, kiedy trzymasz na rękach dziecko.
  • Przywołanie po imieniu

b) Sprawności specjalne:

  • Namierzanie ręki: Jeśli Twój pies jest nerwowy lub zlękniony, nauczenie go namierzania Twojej ręki swoim nosem odwróci uwagę od czegoś stresującego, w momencie kiedy będzie w pobliżu dziecka i sprawi, że poczuje się pewnie i komfortowo. Jeśli Twój pies pojmie tą sztukę, będziesz w stanie nauczyć go nawet łagodnego ocierania noskiem o niemowlaka.
  • „Proszę odejść”:

Nauczenie psa, aby odszedł kiedy prosisz pozwoli Ci na kontrolę jego poruszania się w obrębie dziecka. Na przykład, możesz użyć tego polecenia, aby wyprosić psa, gdy dziecko zbliża się w jego stronę, a on nie ma aktualnie ochoty na zabawę. Wiele psów nie pojmuje, że wyjście z pomieszczenia jest możliwością na uzyskanie spokoju. Jeśli zawczasu nauczy się tej umiejętności, w prosty sposób będzie w stanie na opuszczenie pomieszczenia, kiedy dziecko stanie się zbyt natarczywe. Dzięki temu pies uniknie nerwowych sytuacji oraz nie będzie zmuszony do natychmiastowego wyjścia z pomieszczenia. Oto sposoby, dzięki którym nauczysz psa tych bezcennych umiejętności:

  • Pokaż psu smakołyk, powiedz „Proszę odejść” i rzuć smakołyk dwa metry od siebie. Powtarzaj te czynności kilka razy dziennie.
  • Następnym krokiem jest powstrzymanie rzutu smakołyka, do momentu aż pies zacznie odchodzić. Powiedz „Proszę odejść”, następnie zamarkuj wyrzut smakołyka z taką samą prędkością, jak dotychczas. Kiedy Twój pies poruszy się w kierunku wykonanego gestu, nawet jeśli zrobi tylko jeden krok, powiedz „Tak!”, następnie szybko rzuć smakołyk dwa metry od siebie w kierunku, w którym pies się poruszył.
  • Po większej liczbie powtórzeń, spróbuj poczekać, aż pies zrobi kilka kroków i wtedy krzyknij „Tak!”, po czym rzuć smakołyk.
  • Aport: Nauczanie aportowania przygotuje Twojego psa na bezpieczną zabawę w interakcji z niemowlęciem.

#4 Przygotuj psa na zmianę stylu życia

Zaplanuj i ćwicz zmiany w planie dnia

Jeśli możesz przewidzieć, jak będzie wyglądał Twój plan dnia po urodzeniu dziecka, stopniowo wprowadzaj zmiany w harmonogramie. Przykładowo, jeśli zaplanujesz popołudniową drzemkę, kiedy dziecko zaśnie, wprowadzaj tą zmianę odpowiednio wcześniej, aby oswoić z tym faktem czworonoga. Jeśli planujesz zmienić pory wyprowadzania psa, również zawczasu stopniowo zmierzaj do tego celu.

Stopniowo zmniejszaj poziom uwagi względem psa

Nie zwiększaj sztucznie zainteresowania psem podczas tygodni poprzedzających urodzenie dziecka. Taka sytuacja tylko nastawi czworonoga na większe rozczarowanie, kiedy maluch pojawi się w centrum uwagi. Zamiast tego zacznij wprowadzać krótkie sesje głaskania i zabawy oraz stopniowo zmniejszaj mu uwagę podczas dnia. Staraj się losowo wybierać momenty czułości względem psa, tak aby nie kojarzył tych czynności z konkretną porą dnia.

Ustal nowe zasady już teraz

Kiedy dziecko zawita do domu, część pieskich przywilejów ulegnie znaczącej zmianie. Będzie łatwiej dla czworonoga, jeśli znacznie wcześniej zaakceptuje nowe zasady.

Jeśli nie chcesz, aby Twój pies przesiadywał na kanapie, lub łóżku, kiedy pojawi się dziecko, przedstaw nowe zasady już teraz. Warto pomyśleć o zakupie równie wygodnego legowiska dla psa, aby w miarę bezboleśnie zastąpić dawne nawyki.

Posiadanie głośnego psa w domu może być świetnym alarmem przeciwwłamaniowym i wiele ludzi docenia ten atut u czworonogów. Niemowlęta oraz starsze dzieci potrzebują jednak dużej dawki spokoju, a każde szczeknięcie i warknięcie na sąsiadów, czy inne psy może doprowadzić do niezdrowych wybudzeń. Teraz, póki dziecko dojrzewa w brzuchu matki, jest czas na to, aby popracować nad uciszenie wszystkich domowników, także tych czworonożnych.

#5 Pierwszy kontakt psa z niemowlakiem

Pierwsze wrażenie jest ważne. Twój pies powinien odczuć pozytywne emocje w kontakcie z dzieckiem już od samego początku.

Zanim zabierzesz dziecko do domu na spotkanie z nowym przyjacielem, wyślij tam najpierw wszystkich innych domowników, aby Twój pies mógł okazać swoją standardową radość na widok rodziny. Po minucie, lub dwóch przywitania i wyładowania części energii należy zapiąć psa na smycz. Jest to ważne, nawet jeśli nie masz powodu, aby podejrzewać u psa złe zamiary. Osoba, która będzie pełniła kontrolę nad psem powinna zaopatrzyć się również w smakołyki, które pomogą uspokoić psa w kontakcie z dzieckiem. Zadbaj o ciszę w domu, aby nie rozpraszać psa zbędnymi bodźcami.

Spokój i opanowanie rodziców to podstawa podczas pierwszego kontaktu psa z niemowlęciem. Jeśli jesteś nerwowy, Twój pies najpewniej przejmie emocje, których przyczynę zobrazuje w maluszku. Żeby tego uniknąć, mów do swojego psa spokojnym głosem, jakby była to zupełnie normalna sytuacja. W tym momencie druga osoba może również rozproszyć uwagę psa przy użyciu prostych komend nagrodzonych smakołykami (siad, połóż się). Nagradzaj psa za każde zdrowe i spokojne zainteresowanie dzieckiem, przemawiaj do niego czule i słowami przedstawiaj maluszka w pozytywnym świetle.

źródło: Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (ASPCA), www.aspca.org – tłumaczenie własne.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej.
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Zapraszamy również do zapisania się na nasz newsletter.
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami bliźniaków i wieloraczków? Zapraszamy na forum!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • W jakiejkolwiek innej sprawie – pisz również! Jesteśmy tu po to by porozmawiać, czasami ponarzekać, ale najczęściej się wspólnie pośmiać.
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    ciało po ciąży

    Wysuszony ziemniak, czyli ciało kobiety po ciąży

    kryzys w związku

    Mamy dziecko – mamy kryzys! czyli problemy w związku po pojawieniu się dziecka