PIERWSZY MIESIĄC CIĄŻY BLIŹNIACZEJ – WCZESNE OBJAWY CIĄŻY

Miesiąc to co najmniej dziwny: w jego pierwszej połowie nawet się jeszcze nie jest w ciąży, a w drugiej najczęściej nawet się jeszcze nie wie, że właśnie się jest w ciąży, a o tym, że jest to ciąża bliźniacza nie ma się ani zielonego, ani bladego pojęcia. Taki – powiedziałabym – miesiąc do tyłu w całym kalendarzu ciąży. Ale jest i co więcej jest niebywale istotny w całej historii poczęcia małego potomka.

Dziecko w tym miesiącu przeobraża się – podobno, jeśli wierzyć mądrym książkom – z mikroskopijnej kropeczki w kropeczkę wielkości nasionka maku. Nawet księżniczka na ziarnku grochu musiała leżeć, żeby go pod pupą wyczuć, więc nie ma opcji, żeby nie-księżniczka nasionko maku gdziekolwiek wyczuła.

W organizmie kobiety mogą się jednak pojawić pierwsze symptomy nadchodzących zmian – wyczuwalne tylko przez najbardziej wyczulone osobniczki. Symptomy te bardzo łatwo można pomylić ze zbliżającą się miesiączką, więc i tak na dwoje babka wróżyła co się tak naprawdę zbliża.

Symptomy, które mogą (ale wcale nie muszą) wystąpić w pierwszym miesiącu ciąży:
1. Częstsze (szczególnie nocą) wizyty w toalecie w celu wykonania numero uno
2. Rzadsze wizyty w toalecie w celu wykonania numero dos – czyli tzw. zaparcia
3. Plamienie implantacyjne (występujące w momencie zagnieżdżenia się zarodka)
4. Bolesność w dole brzucha (podobna do nadchodzącej miesiączki)
5. Wiatry – potocznie zwane bąkami (choć niektóre kobiety puszczają motylki)
6. Zmęczenie i senność
7. Podwyższona temperatura ciała
8. Objawy przeziębienia / spadku odporności organizmu
9. Bolesność / powiększenie piersi
10. Pierwsze zachcianki żywieniowe
11. Metaliczny smak w ustach
12. Huśtawki nastrojów – czyli taki typowy PMS

Jedna ze znanych mi mam bliźniąt wyczuła, że jest w ciąży (uwaga!) już szóstego dnia od zapłodnienia! Była osobą palącą i właśnie tego dnia wyjmowała papierosa, by zapalić, gdy poczuła do niego coś w rodzaju wstrętu, a już na pewno niechęci. Pomyślała, że coś musi być na rzeczy, a intuicja podpowiedziała jej resztę. Nie spodziewała się jednak, że jest to ciąża bliźniacza – ale która z Was się spodziewała?!

O czym wypadałoby pamiętać w pierwszym miesiącu ciąży?
a) jeśli ciąża była planowana – wypadałoby pamiętać o zażywaniu kwasu foliowego i witaminy D3
b) jeśli ciąża była nieplanowana – nasuwa mi się tylko jedno: wypadałoby pamiętać o zabezpieczeniu, ale to zagadnienie akurat straciło już na ważności 😉


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej.
  • Na fan page’u na facebook’u dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Zapraszamy również do zapisania się na nasz newsletter.
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami bliźniaków i wieloraczków? Zapraszamy na forum!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • W jakiejkolwiek innej sprawie – pisz również! Jesteśmy tu po to by porozmawiać, czasami ponarzekać, ale najczęściej się wspólnie pośmiać.
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! 🙂

Kiedyś miłośniczka podróży i przygód podwyższających adrenalinę. Obecnie uskutecznia głównie podróże pojazdem trójkołowym do klubu malucha i z powrotem, a adrenalinę ma wiecznie podwyższoną poczynaniami wszędobylskich, bliźniaczych potomków. Kocha swoją rodzinę, przyjaciół, dobry film i jeszcze lepszą książkę, fotografię, Kraków, kawę z pianką, jazdę na motorze i bycie mamą.

Skomentuj

Ładowanie