Kto marzył o łóżku piętrowym, będąc małym dzieckiem? Teraz na pewno podniesie się las rąk. Zdecydowana większość osób marzyła o takich łóżkach. Piętrowe łóżka dla dzieci drewniane są fenomenem już od wielu lat, a ich popularność wcale nie słabnie. Warto odpowiedzieć sobie jednak na bardzo ważne pytanie — czy łóżka piętrowe dla dzieci są bezpieczne?
Dla kogo są łóżka piętrowe?
Może nie każdy jest tego świadom, ale w naszym kraju mamy do czynienia z czymś takim, jak Polski Komitet Normalizacyjny (PKN), który ustalił granicę wieku, kiedy to dziecko może korzystać z łóżka piętrowego. Ustalona jest nawet pewna norma (PN-EN 747-1+A1), gdzie można znaleźć zapis odnoszący się do tego, jakie dzieci mogą korzystać z łóżka piętrowego. Jeżeli chodzi o niższe modele łóżek, to już nawet trzyletnie szkraby mogą na nich nocować.
Wyższe łóżka piętrowe dedykowane są dla dzieci sześcioletnich i starszych. Przy czym, dla młodszych pociech warto postarać się o odpowiednie barierki zabezpieczające — zarówno na górze, jak i na dole. Im będą one wyższe, tym lepiej. Dziecko nie wypadnie na ziemię i ze spokojem będzie mogło przespać całą noc.
Bezpieczne łóżka piętrowe
Piętrowe łóżka dla dzieci drewniane są na pewno bezpieczne, jeżeli na specyfikacji technicznej odnajdziemy zapis odnośnie do powyżej wspomnianej normy. Jeżeli takowa informacja znajdzie się na opakowaniu (PN-EN 747-1+A1), należy być pewnym tego, że mamy do czynienia z bezpiecznym produktem.
Należy wiedzieć, że ta norma określa również minimalną wysokość barierki zabezpieczającą. Wynosi ona 160 mm minimalnej wysokości od górnej płaszczyzny materaca do górnej krawędzi barierki zabezpieczającej.
Chociaż niektórzy rodzice decydują się na samodzielne wykonanie barierki zabezpieczającej, nieco wyższej. Jest to bardzo dobry pomysł. Przy czym należy wykazać się ostrożnością, aby zbudować równie solidny produkt, od którego będzie zależało bezpieczeństwo naszego dziecka. Do barierki dobrym pomysłem może okazać się również siatka zabezpieczająca, montowana do ramy łóżka i do samego sufitu.
Dodatkowe zabezpieczenia
Wiele osób zwraca uwagę na to, aby samodzielnie zapewnić sobie dodatkowe zabezpieczenia. Mowa tutaj, chociażby o tym, aby łóżko w całości przymocować/przykręcić do ściany. Rodzice, którzy uważają, że jest to bezcelowy zabieg, muszą sobie uświadomić, iż dzieci łóżek używają nie tylko w nocy, podczas spokojnego snu. Skakanie to jedna z najlepszych rzeczy — chociaż rodzice ostro tego zabraniają.
Warto więc pomyśleć o tym, aby całość przymocować do ściany, dzięki czemu dziecko i sam mebel będzie bezpieczniejszy. Pamiętajmy również o tym, aby wybrać dziecku materac odpowiedniej grubości do spania. Nie może on być zbyt gruby, ponieważ podczas spania dziecko będzie się zapadać do środka. Nie może on również być za cienki, ponieważ pociecha będzie czuła wszystkie deski, jakie będą znajdować się pod spodem.
Ważne są również wymiar — szerokość i długość — materaca, które to muszą zostać dopasowane do drewnianego łóżka piętrowego.
____________________________________________________________________________________________
- Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
- Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
- Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
- Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
- Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!
GIPHY App Key not set. Please check settings