Chcesz urodzić zdrowe dziecko? Powinnaś zadbać o siebie i swój organizm już teraz! Odpowiednie przygotowanie do zostania mamą pozwoli Ci niedługo zajść w ciążę i cieszyć się potomstwem. Sprawdź, jak najlepiej przygotować się do planowanej ciąży, korzystając z tych 5 rad.
1. Suplementuj kwas foliowy min. 3 miesiące przed ciążą
Substancja ta słusznie nazywana jest „witaminą życia”. Wpływa bowiem na rozwój całego organizmu, działanie wszystkich komórek, bierze udział w tworzeniu krwi i chroni przed nowotworami. Jest bardzo ważna również w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy u dziecka tworzy się cewa nerwowa (później przekształcana z mózg i rdzeń kręgowy). To bardzo istotne, żeby kwasu foliowego wtedy nie zabrakło – pomoże Ci to urodzić zdrowe dziecko.
2. Sprawdź, jaką formę i dawkę kwasu foliowego przyjmować
Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego aż połowa kobiet może mieć problem z przyswajaniem standardowej formy „witaminy życia”! Jest to spowodowane mutacją genu MTHFR, którą można wykryć prostym badaniem DNA.
Jego wynik pozwoli Twojemu lekarzowi dobrać odpowiednią dla Ciebie dawkę i formę tej substancji. Uchronisz tym samym dziecko i siebie przed niebezpiecznymi niedoborami, a więc m.in. anemią czy rozszczepem kręgosłupa.
3. Zrezygnuj z używek i namów do tego partnera
Wpływają one niekorzystnie na Waszą płodność, obniżając jakość komórek jajowych i plemników. Mogą zmniejszać również libido, powodować problemy z potencją i po prostu zatruwać cały organizm szkodliwymi substancjami. Czy wiedziałaś na przykład, że palenie papierosów zmniejsza Twoją płodność aż o 20%?
4. Nie zapomnij o zdrowej diecie i aktywności
Tutaj również warto, abyście zdrowy tryb życia wprowadzili oboje, co nie tylko poprawi kondycję i płodność, ale też dodatkowo Was zbliży. Niezbędna jest zbilansowana dieta (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, ryby, chude mięso) i lekka aktywność fizyczna (np. basen, jogging, taniec czy spacery).
Pamiętaj, że warto również uregulować wagę ciała – najlepiej z pomocą dietetyka. Niedowaga może powodować nawet zanik okresu, a nadwaga – kłopoty i powikłania podczas porodu.
5. Wykonaj odpowiednie badania
Zrealizujcie przede wszystkim podstawowe badania, dzięki którym kompleksowo sprawdzicie stan zdrowia. Chodzi m.in. o morfologię krwi, USG narządów rodnych i badanie moczu. W niektórych przypadkach mogą być zalecone badania genetyczne: badania kariotypu i test w kierunku celiakii u Was obojga i badanie w kierunku trombofilii wrodzonej u Ciebie.
Wady genetyczne mogą nie dawać widocznych objawów, jednak niekorzystnie wpływać na ciążę. Niestety wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich obecności. Przykładowo, o swojej celiakii wie tylko 5% chorych!
- Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
- Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
- Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
- Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
- Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!
GIPHY App Key not set. Please check settings