Jaką stosować metodę, by nie począć dziecka? Wstrzemięźliwość! Analogicznie do tego udziela się odpowiedzi na inne ważne pytanie. Jak zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka? Uprawiać seks! Przecież wiadomo, że to nie bociany przynoszą dzieci, a rodzi je matka, które wcześniej odbywała stosunek z mężczyzną. Poczęcie, ciąża, poród – czy to naprawdę przebiega tak prosto? Jak się okazuje tak, ale nie zawsze! Na początku warto przyjrzeć się cyklowi menstruacyjnemu z fazą owulacyjną, męskim jądrom oraz pierwiastkowi o nazwie magnez. Przeczytajcie i spróbujcie zwiększyć swoją płodność.
Menstruacja oraz owulacja a płodność
Cykl menstruacyjny kobiety liczy przeważnie 28 dni. Składa się on z czterech faz: menstruacji, fazy folikularnej, owulacja oraz fazy lutealnej. Podczas przypadającej na 14 dzień owulacji jajeczko zostaje wypuszczone w stronę macicy i jeżeli spotka męską komórką plemnikową, połączą się tworząc zygotę, a z czasem zarodek i płód. Oznacza to, że najpłodniejszy dzień to dzień 14, choć do dni płodnych należą też dni w okolicy dnia czternastego, pozostałe dni to zaś dni niepłodne. Nieregularny cykl rzutuje na nieregularny przebieg faz. To z kolei utrudnia szansę na poczęcie. Wynika to z wielu sytuacji, na przykład dużego stresu, jakichś schorzeń lub problemów ze strony układu hormonalnego.
Jądra a płodność
W ostatnim czasie coraz bardziej zwraca się uwagę na płodność mężczyzn. Przyczyną, która obniża ich płodność, okazują się żylaki jąder. Żylaki to patologicznie powiększone naczynia krwionośne, a żylaki jąder, zwane fachowo żylakami powrózka nasiennego, powodują nie tylko ból jąder, lecz przede wszystkim za sprawą zalegającej w nich krwi, podwyższają ich temperaturę. A jak powszechnie wiadomo, jądra i najądrza zwisają w mosznie, bo wytwarzane i przechowywane w nich plemniki, potrzebują niższej temperatury niż temperatura organizmu wynosząca 36,6 stopni Celsjusza.
Magnez a płodność
Magnez nazywa się niekiedy pierwiastkiem życia. Wszystko przez to, że bez niego nie potrafilibyśmy funkcjonować. Niestety ten pierwiastek, który organizm wytwarza sam, jak też który dostarcza mu się w pożywieniu i suplementach, bardzo łatwo wypłukać. Efektem tego czasami ciężko zachować prawidłową ilość magnezu, jednocześnie często można cierpieć na jego niedobór, a bardzo rzadko na jego nadmiar. Prawidłowa ilość magnezu wynosi 300-400 miligramów. Skutki braku magnezu potrafią okazać się zatrważające. Otóż rzutuje on nie tylko na stan fizyczny, lecz również na stan psychiczny. Bez właściwej dawki magnezu drgają i drętwieją mięśnie, bolą kości i stawy, odczuwa się ból w klatce piersiowej i serce bije niewłaściwie, odczuwa się ból w głowie i mózg się nie dotlenia, wzrasta nerwowość, maleje odporność, aż wreszcie odczuwa się chroniczne zmęczenie i osłabienie. Brak magnezu ponadto wpływa na problemy z płodnością. Jeżeli ktoś chce zatem planować powiększanie rodziny, a mu to nie wychodzi, niech zacznie od najprostszego kroku, czyli uzupełnienia magnezu.
- Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
- Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
- Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
- Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
- Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!
GIPHY App Key not set. Please check settings