Zastosowanie antybiotyków w leczeniu chorób zakaźnych w latach czterdziestych, było przełomowym krokiem dla medycyny. Obecnie antybiotyki są stosowane bardzo często, bywa, że za często, co pomaga bakteriom chorobotwórczym w uodparnianiu się na nie. Niestety antybiotyki niszczą również przyjazne bakterie jelitowe, co może powodować biegunki czy grzybice. Bardzo ważne jest więc uzupełnianie tych dobrych bakterii poprzez leki probiotyczne. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dieta, bogata w składniki sprzyjające odbudowie prawidłowej flory jelitowej.
Czym są antybiotyki i kiedy powinny być stosowane?
Antybiotyki mogą być pochodzenia naturalnego, wtedy powstają w wyniku biosyntezy – tak jak pierwszy antybiotyk, czyli penicylina. Wytwarzane są także jako wynik połączenia wspomnianej biosyntezy i syntezy chemicznej, są to tak zwane antybiotyki półsyntetyczne. Istnieją również antybiotyki powstające wyłącznie w wyniku syntezy chemicznej, są to tak zwane preparaty syntetyczne. Antybiotyki stosowane są przede wszystkim w leczeniu zakażeń bakteryjnych. jednak niektóre z nich mogą być również stosowane w zakażeniach grzybiczych czy zakażeniach pierwotniakami. Antybiotyki stosuje się również profilaktycznie przed zabiegami chirurgicznymi oraz w sytuacji konieczności zapobiegania zakażeniom bakteryjnym w przypadku osłabionej odporności pacjenta.
Jakie jest działanie antybiotyków?
Antybiotyki mają za zadanie zabijać bakterie (działanie bakteriobójcze) lub hamować ich wzrost (działanie bakteriostatyczne). Mogą być przyjmowane dożylnie lub doustnie. Zakażenia, z którymi mierzą się pacjenci mogą być spowodowane przez wiele typów bakterii. Z tego powodu lekarze dysponują różnorodnymi antybiotykami – wszystko po to, by dobór był odpowiedni do rodzaju bakterii, która to zakażenie wywołała. Dodatkowo antybiotyki mogą mieć wąskie lub szerokie spektrum działania O sukcesie i skuteczności działania danego leku decyduje przestrzeganie konkretnych zasad. Mają one również one swoje zastosowanie przy zapobieganiu skutkom niepożądanych przyjmowania leków.
Jakie są zasady przy stosowaniu antybiotykoterapii?
Coraz częściej słyszy się opinie, że antybiotyki są przypisywane zarówno dzieciom jak i dorosłym zbyt często i zdarza się również tak, że bezzasadnie. Przecież w większości przypadków nie są wykonywane odpowiednie badania mikrobiologiczne, które mogłyby dać pewność co skuteczności zastosowania konkretnego antybiotyku. Niestety popularną praktyką jest stosowanie antybiotyków “na wszelki wypadek” na przykład w przypadku popularnych zakażeń wirusowych takich jak grypa oraz nieodpowiednie ich dawkowanie. Wszystko to przyczynia się do uodparniania na antybiotykoterapię, w efekcie stosowane muszą być coraz silniejsze środki.
BARDZO WAŻNE: Przy stosowaniu antybiotyków bardzo ważne jest, aby ściśle przestrzegać pór jego stosowania, dawkowania oraz ilości dni przyjmowania leku. Nie wolno pod żadnym pozorem samowolnie przerywać kuracji, bo może to spowodować łatwiejsze uodporninie się na ten lek. Ze względu na nieprzestrzeganie tych zasad, szpitale coraz częściej przyjmuja pacjentów zakażonych lekoodpornymi szczepami bakterii. Dane Narodowego Funduszu Zdrowia pokazują, że ryzyko zgonu pacjenta zakażonego szczepem bakterii tego typu jest 8-krotnie wyższe niż w przypadku pacjenta, który nie jest zakażony.
Stosując antybiotyk pamiętaj o probiotyku!
Antybiotyki, szczególnie te o szerokim spektrum działania, powodują niszczenie bakterii zarówno chorobotwórczych, ale też tych, które żyją w symbiozie z naszym przewodem pokarmowym. W efekcie dochodzi do znacznego spadku liczby bakterii z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Następuje natomiast wzrost liczby gatunków chorobotwórczych takich jak Clostridium czy enterokoki. Konsekwencją takiego zaburzenia mikroflory jelitowej mogą być biegunki lub zakażenia grzybicze. Jednak istnieje sposób na zapobieganie lub ograniczenie nasilenia tych objawów. Jest nim stosowanie dobrej jakości preparatów probiotycznych – takich, które mają dobrze dobrany skład szczepów Lactobacillus i Bifidobacterium. Dlaczego akurat te szczepy? Są one najbliższe naszej naturalnej florze jelitowej.
BARDZO WAŻNE: Nie należy jednak przyjmować probiotyków razem z antybiotykiem, tylko poczekać minimum 2 godziny, aby nie spowodować straty tych cennych bakterii. Również po zakończeniu przyjmowania antybiotyku, warto wydłużyć czas stosowania probiotyków o kilka tygodni, aby szybciej odbudować mikroflorę.
Probiotyki dla dzieci i dorosłych – jak wybrać?
Probiotyki w terapii antybiotykowej dzieci są wykorzystywane naprawdę często. Preparat musi mieć na opakowaniu informację odnośnie wieku dziecka, dzienne dawkowanie, ilości i opisy szczepów, a także warunki przechowywania. Probiotyki warto podawać dziecku nie tylko w trakcie leczenia antybiotykiem, lecz także kilka tygodni po zakończeniu antybiotykoterapii, po to aby pozwolić jelitom odbudować fizjologiczną florę bakteryjną. Warto pamiętać, że dieta zawierająca błonnik i antyoksydanty sprzyja równowadze flory jelitowej. Dlatego należy przyzwyczajać dziecko do regularnego jedzenia warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych i fermentowanych.
Dorośli również powinni chronić swój układ pokarmowy środkami probiotycznymi w trakcie leczenia antybiotykami, ponieważ niestosowanie środków osłonowych, może skutkować zaparciami, biegunkami lub rozwojem niesprzyjających bakterii jelitowych, probiotyki w terapii antybiotykowej dorosłych są więc również wykorzystywane. Warto chronić zarówno siebie jak i swoje dziecko, przed niekorzystnymi skutkami leczenia medykamentami.
____________________________________________________________________________
- Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
- Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
- Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
- Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
- Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!
GIPHY App Key not set. Please check settings