w , , , ,

Jak poradzić sobie z problemami z przyswajaniem kwasu foliowego?

Organizm przyszłej mamy przeżywa w czasie ciąży prawdziwą rewolucję. By bez problemów sobie z nią poradził, a także by rozwijające się maleństwo rosło zdrowe i silne, należy zadbać o dostarczenie mu odpowiednich substancji, które ten rozwój wspomogą. Jedną z kluczowych substancji, o której bez wątpienia słyszała każda ciężarna, jest rzecz jasna kwas foliowy – dziecko potrzebuje go szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Foliany, które znajdują się w pożywieniu, okazują się jednak niewystarczające. Jak sobie z tym poradzić i utrzymywać odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie?

W czym jest kwas foliowy?

Kwas foliowy to substancja dość specyficzna. Nasz organizm nie jest w stanie sam go syntetyzować, dlatego też należy dostarczać go wraz z pożywieniem. Co więcej, możliwości organizmu, jeśli chodzi o magazynowanie kwasu foliowego, są bardzo ograniczone – jeśli pominiemy go w naszym jadłospisie, zapasy zostaną wyczerpane już po 4 miesiącach. Warto więc starać się, by tak się nie stało. Co zatem warto jeść, by nie brakowało nam kwasu foliowego? Jego najlepsze naturalne źródła stanowią:

  • zielone warzywa liściaste – sałata, brukselka, szpinak, kapusta włoska
  • pełne ziarna zbóż
  • rośliny strączkowe – zielony groszek, fasolka
  • brokuły
  • cykoria
  • szparagi
  • banany
  • sok pomarańczowy

Tu pojawia się jednak pewien problem. Jedną z cech charakterystycznych kwasu foliowego jest fakt, że bardzo łatwo rozpada się pod wpływem wysokiej temperatury i światła słonecznego – trzeba wiedzieć, że podczas duszenia, gotowania czy pieczenia tracimy nawet 80% tej cennej substancji. Wymienione przed momentem produkty lepiej będzie więc spożywać w postaci nieprzetworzonej. Co więcej, foliany przez rozpadem w pewnym stopniu chroni kwas askorbinowy, czyli witamina C. Warto zatem tak komponować posiłki, by produkty obfitujące w kwas foliowy łączyć z tymi, które są dobrym źródłem witaminy C. Ale to nadal może nie wystarczyć.

Niedobór kwasu foliowego

Z uwagi na opisane przed momentem problemy z przyswajaniem folianów dostarczanych z pożywieniem, dość powszechnym problemem okazuje się niedobór kwasu foliowego. Biorąc pod uwagę, jak ważny jest on dla rozwoju dziecka (odpowiada m.in. za odpowiednie ukształtowanie cewy nerwowej), u przyszłych mam konieczna okazuje się suplementacja kwasu foliowego przez cały okres ciąży. U dzieci, których matki zgodnie z tym zaleceniem przyjmują kwas foliowy w tabletkach, ryzyko wystąpienia wad rozwojowych cewy nerwowej obniża się aż o 72%.

Kwas foliowy – dawkowanie

Dawka rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne to 0,4 mg na dobę przez cały okres ciąży. Trzeba pamiętać o tym, że włączanie jakichkolwiek środków farmakologicznych i suplementów diety w czasie ciąży należy najpierw skonsultować z lekarzem prowadzącym. To on zna swoją pacjentkę najlepiej i pomoże dobrać kwas foliowy w tabletkach najbardziej odpowiadający potrzebom jej organizmu. Dobrym rozwiązaniem dla ciężarnej wydają się preparaty multiwitaminowe – zazwyczaj zawierają one rekomendowane przez towarzystwa ginekologiczne dawki wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka witamin i mikroelementów. Warto porozmawiać na ten temat z lekarzem, który doradzi odpowiedni suplement.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

Tego nie daję zjeść moim dzieciom

Za co kochasz swoją mamę?