w ,

Układanie puzzli – w jaki sposób wpływa na dziecko?

Układania puzzli zarezerwowane jest nie tylko dla najmłodszych. W każdym wieku chętnie sięgamy po tą edukacyjną formę rozrywki. Zabawę z układankami możemy zacząć już od 1 roku życia. Na samym początku najlepiej wybrać zestaw, który zawiera nie więcej, niż 3-4 elementy. Na takiej zabawce możemy pokazać dziecku na czym polega układanie puzzli i z czasem wybierać coraz to trudniejsze układanki. W dzisiejszym artykule skupimy się zaletach układania puzzli.

Lepsze zdolności matematyczne

Badania przeprowadzone w Chicago pokazują, że dzieci, które zaczęły układać puzzle w wieku 2-4 lat, lepiej radziły sobie w szkole z zadaniami matematycznymi, tyczy się to przede wszystkim figur przestrzennych. Eksperyment potwierdza, że układanie puzzli ćwiczy myślenie, analizę i wspomaga wyobraźnię. Pociecha musi się skupić i zastanowić jak ułożyć obrazek, zatem rozwija się logiczne myślenie. Układanki sprawiają również, że dziecko wycisza się, uspokaja i uczy cierpliwości.

Umiejętności manualne

Puzzle dla dzieci rozwijają także zdolności manualne. Zabawa pomaga wypracować ruchy motoryki małej, czyli sprawność palców. Badania pokazują, że dzieci sprawniejsze manualnie łatwiej i szybciej uczą się pisać. Podobnie układanie puzzli uczy współpracy w zespole. Można je układać z rówieśnikami czy z rodziną, co pogłębia więzy, a także uczy dziecko asertywnej komunikacji. Takie umiejętności są pożądane w obecnych czasach, a więc mogą być gwarancją sukcesu.

Ciekawość świata

Pedagodzy są zgodni w kwestii tego, że puzzle zachęcają dzieci do zdobywania złożonej wiedzy. Układanki pobudzają ciekawość malucha, skłaniają go do zadawania pytań, a zarazem do twórczego przetwarzania. Taka postawa może trwale zainteresować przedszkolaka światem zewnętrznym i pobudzić jego wyobraźnię.

Puzzle stwarzają możliwość poznania geografii świata, architektury czy dzieł sztuki. Warto skorzystać z tej możliwości i z czasem proponować dzieciom układanki z wizerunkiem obrazów Van Gogha czy może z fauną i florą Australii. W ten sposób dziecko poznaje świat i w naturalny sposób się nim interesuje.

Nie każde dziecko lubi układać puzzle

Dzieci mające problemy z zapamiętywaniem wyglądu przedmiotów, orientacją w terenie i koncentracją niespecjalnie lubią układać puzzle, a w ich przypadku byłoby to wskazane. Warto je zachęcać, zacząć od prostych układanek, aby dziecko miało poczucie satysfakcji i motywację, że jest w stanie podołać temu zadaniu.

Układanie puzzli dla dzieci posiada niezliczoną liczbę zalet. Warto od małego uczyć dzieci cierpliwości, pracy w grupie oraz trenować umiejętności manualne. Ponadto aktywne spędzenie czasu ukształtuje więzy z dzieckiem oraz zachęci je do poznawania świata.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    „Zobacz, wstydu nie ma, że tak wystawia cycki!” – blaski i cienie karmienia piersią

    Kiedy choruje mama, choruje cały dom…