w ,

Migrena brzuszna – czym jest i jak ją rozpoznać?

Wbrew obiegowym opiniom, migrena nie jest jedynie chorobą objawiającą się bólem głowy. Do symptomów może należeć także szereg objawów związanych z przewodem pokarmowym – na przykład nudności, wymioty albo ból brzucha. Ten ostatni nazywany bywa migreną brzuszną i dotyczy głównie dzieci.

Migrena u dzieci często przybiera postać, którą łatwo pomylić z inną chorobą – na przykład z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Migrena brzuszna i niestrawność nie powinny być leczone w ten sam sposób, dlatego kluczowe jest podstawienie trafnej diagnozy.

Czym jest migrena brzuszna?

Migrena brzuszna u dzieci objawia się brakiem apetytu, nawracającymi wymiotami (zdarza się, że trwają one nawet przez kilka dni) oraz  tępym bólem brzucha w okolicy pępka. Dodatkowo może się zdarzyć, że bólowi brzucha towarzyszą dodatkowo zaburzenia mowy, lęk, problemy z utrzymaniem równowagi.

Migrena brzuszna u dzieci dotyczy najczęściej dziewczynek (stanowią one aż 60% chorych) w wieku 5-7 oraz 10-12 lat, jednak zaburzenie to dotyczy dzieci obu płci w wieku 3-15 lat. Zdarza się, że objawy utrzymują się do wieku dorosłego. Warto dodać, że często osoby cierpiące na migrenę brzuszną w czasie dzieciństwa, także w wieku dorosłym skarżą się na napady migrenowego bólu głowy.

Jak rozpoznać migrenę brzuszną?

Migrena brzuszna ma kilka charakterystycznych symptomów, do których należą między innymi ostry, tępy ból w środkowej linii ciała, czyli w okolicach pępka. Dodatkowym objawem są nudności i wymioty, które nie są związane z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Inne symptomy towarzyszące to: aura migrenowa (czyli zespół objawów neurologicznych jak jasne plamy przed oczami, zaburzenia widzenia, światłowstręt), lęk bez przyczyny, oczopląs, nadwrażliwość na dźwięki, zaburzenia równowagi. Często tym objawom towarzyszy bladość skóry oraz brak apetytu.

Migrena brzuszna u dzieci – leczenie

Migrenę brzuszną u dzieci można leczyć farmakologicznie albo z wykorzystaniem metod naturalnych. Te ostatnie wykazują o wiele większą skuteczność w przypadku dzieci, niż dorosłych, dlatego aromaterapia, masaże, techniki relaksacyjne, napary ziołowe i akupresura mogą okazać się skuteczną pomocą.

Inną metodą jest stosowanie terapii farmakologicznej. Zwykle dzieciom podaje się te same leki, co dorosłym, ale o zmniejszonej dawce. W ramach profilaktyki migreny brzusznej warto zmodyfikować dietę dziecka. Z jadłospisu należy wykluczyć czekoladę i kakao, kawę i inne napoje mogące zawierać kofeinę, owoce cytrusowe, sery pleśniowe oraz wszelkie pokarmy, które w składzie zawierają sztuczne barwniki oraz szkodliwe konserwanty. Występowanie migreny brzusznej wiązane jest także ze stresem u dziecka, warto zatem pracować nad technikami relaksacyjnymi.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Willa pod Lasem – natura, spokój, relaks nad Morzem Bałtyckim

    Gdzie kupić niebanalne zabawki dla dzieci? Top 5 wyjątkowych butików z zabawkami