w ,

Dzień Dziecka Utraconego

Msze św. w intencji dzieci, spotkania grup wsparcia, symboliczne pochówki i wspólne modlitwy – tak już od kilkunastu lat obchodzimy w Polsce Dzień Dziecka Utraconego. Jest to niezwykłe święto upamiętniające wszystkie maluchy, które odeszły zbyt wcześnie – czy to z powodu poronienia czy nieuleczalnej choroby.

W jaki sposób solidaryzujemy się z rodzicami aniołków w tym szczególnym dniu?
I skąd właściwie wzięła się tradycja obchodów tego święta?

Dzień Dziecka Utraconego – święto swoją tradycją sięga roku 1988

Ma więc prawie 30 lat! Jeśli chodzi o światowe obchody, bo w Polsce Dzień Dziecka Utraconego obchodzimy dopiero od roku 2005. Pomysł poświęcenia jednego dnia w kalendarzu pamięci przedwcześnie zmarłym dzieciom wyszedł od Robyn Bear – mieszkanki Stanów Zjednoczonych, która doświadczyła aż 6-krotnej straty dziecka! W tych trudnych dla siebie momentach nikt nie przyszedł jej z pomocą. Wiedząc z własnego doświadczenia, jak bardzo jest ona wtedy potrzebna, postanowiła, że sama będzie więc wspierać kobiety, które mają za sobą podobne przeżycia.

Dzień Dziecka Utraconego – czas zadumy i uświadamiania społeczeństwa o ważnym problemie

Problemie niewiedzy. O poronieniu i związanej z nim traumie rodziców nie mówi się bowiem zbyt często. Jeszcze mniej uwagi zwraca się na przywileje, jakie należą się wszystkim rodzicom tracącym dziecko – i to bez względu na moment zakończenia ciąży. Szpitale nie mówią o możliwości zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, o możliwości jego pochowania, skorzystania z 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego czy wnioskowania o zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 000 zł.

Kobiety po poronieniu rzadko są też informowane o możliwości zrobienia badań genetycznych, które mogą ustalić płeć dziecka oraz pomagają poznać przyczynę poronienia. Tymczasem ustalenie przyczyny straty ciąży może być kluczowe, jeśli para po poronieniu zechce jeszcze w przyszłości mieć dzieci.

Dlatego podczas obchodów Dnia Dziecka Utraconego szczególny nacisk kładzie się na informowanie. Prowadzone są specjalne akcje uświadamiające środowisko o wszystkim tym, co jest związane z poronieniem i ze śmiercią dziecka. Rodzice aniołków mogą też brać udział w spotkaniach i dzielić się na nich swoimi osobistymi doświadczeniami.

15 października wszyscy przypinamy sobie różowo-niebieskie wstążki

Symbolizujące właśnie Dzieci Utracone. Przypinając taką wstążkę do ubrania, kwiatów, świeczki, czy kładąc ją po prostu na grobie dziecka, wyrażamy swoją solidarność z aniołkami i ich rodzinami. Pokazujemy tym, że jesteśmy razem z nimi w tym wyjątkowym dniu.

Artykuł powstał we współpracy z portalem www.prekoncepcja.pl


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Niejadek? Nie, dziękuję! – czyli jak sobie radzić z niejadkiem w domu

    Wyciskacz łez i uśmiechów – ponadczasowa, rodzinna pamiątka