in ,

Badania nasienia – wskazania, przebieg, wynik

Chociaż badania nasienia dla wielu mężczyzn mogą być krępujące, dostarczają ważnych informacji na temat płodności i pozwalają ukierunkować dalszą diagnostykę. Jeśli więc bezskutecznie staracie się o dziecko, warto jak najszybciej zgłosić się do kliniki. Na czym polega badanie nasienia, o czym mówi wynik i jak się przygotować? Sprawdź!

Badanie nasienia – kiedy warto je wykonać?

Przede wszystkim w sytuacji, gdy macie problem z poczęciem dziecka. O niepłodności mówi się w sytuacji, gdy para bezskutecznie stara się o dziecko przez 12 miesięcy i bez korzystania z jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych.

Badanie nasienia można też wykonać wcześniej, np. gdy istnieją dodatkowe nieprawidłowości mogące zaburzać płodność, gdy u mężczyzny przeprowadzane były zabiegi chirurgiczne w obrębie narządów płciowych lub gdy po prostu chcecie sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Jeśli istnieją wskazania zdrowotne, skierowanie na badanie w ramach NFZ może wydać androlog, jednak badanie można zlecić też odpłatnie (nie jest drogie).

Badanie nasienia – na czym polega?

Badanie polega na oddaniu nasienia (najlepiej w klinice do pojemniczka lub ewentualnie w domu), które zostaje następnie poddane ocenie. Wykonuje się ocenę makroskopową (oceniając m.in. wygląd, objętość i zapach ejakulatu) oraz mikroskopową (gdzie określa się m.in. żywotność, liczbę i ruchliwość plemników). Badanie można rozszerzyć dodatkowo o ocenę morfologii plemników, czyli ich budowy.

Badanie nasienia – jak się przygotować?

Wszystkie niezbędne informacje powinny być podane w klinice i aby badanie było jak najbardziej miarodajne, warto się do nich zastosować. Zgodnie z wytycznymi WHO przed badaniem nasienia zaleca się wstrzemięźliwość seksualną od 2 do 7 dni. Warto również unikać stresu i używek. Jeśli przed planowanym badaniem dojdzie do infekcji, wizytę należy przesunąć.

Nasienie powinno być oddane do pojemnika w ustronnym pomieszczeniu w klinice podczas masturbacji – z zachowaniem podstawowych zasad higieny. Często z mężczyzną może przebywać partnerka.

Jeśli nie ma takiej możliwości i nasienie zostaje oddane w domu, konieczne jest przetransportowanie go do kliniki w ciągu 60 minut, w temperaturze 20-37 stopni Celsjusza. Istnieją również specjalne prezerwatywy, które umożliwiają oddanie nasienia podczas stosunku.

Badanie nasienia – o czym mówi wynik?

Wynik badania nasienia pokazuje, czy występują ewentualne nieprawidłowości m.in. w liczbie, żywotności czy budowie plemników. Mogą wykazać m.in. azoospermię (brak plemników w ejakulacie), oligozoospermię (niską liczbę plemników) czy teratozoospermię (niską liczbę prawidłowo zbudowanych plemników). Normy badania nasienia zostały określone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2010 roku.

W przypadku wykrycia zaburzeń niezbędna jest dalsza diagnostyka i rozpoczęcie leczenia. Czasami wystarczy poprawa trybu życia, by po kilku miesiącach jakość nasienia uległa poprawie. Do przyczyn nieprawidłowych wyników nasienia mogą należeć też np. problemy hormonalne, schorzenia genetyczne, stany zapalne czy wady anatomiczne.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Źródło informacji:

Podstawowe badanie nasienia wg standardów Światowej Organizacji Zdrowia z roku 2010. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Warszawa 2016.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Ile je noworodek?

    sendivog 2

    RIDE&REPEAT: ENGLISH – gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży do nauki języka angielskiego