w , , , ,

Ile je noworodek?

Ile je noworodek? Chyba każda kobieta, która zostaje mamą po raz pierwszy zastanawia się, czy odpowiednio często karmi dziecko piersią. Zadaje sobie też inne pytania. Czy ilość mleka, jaką produkują moje piersi, jest wystarczająca dla mojego dziecka? Czy dostarczam mu odpowiednią ilość wysokiej jakości pokarmu? Czy powinnam zapytać o to lekarza? Odpowiadamy na powyższe pytania!

Ile je noworodek w pierwszej dobie życia?

Jak dowiedzieć się możemy z bloga Mamatu, mleko wytwarzane w piersiach kobiety tuż po porodzie nazywane jest siarą. Pokarm ten jest dość gęsty i ma żółtą barwę. Siara jest wyjątkowo bogata w odżywcze białka, które mają ważną rolę w procesie dojrzewania przewodu pokarmowego dziecka. Warto wiedzieć, że siara dostarcza maluchowi hormonów, które nie podlegają trawieniu, ale osiadają na żołądku i innych organach, tworząc swoistą warstwę ochronną. Pierwszy pokarm zawiera też sporo cennych składników mineralnych. Często nazywa się siarę naturalnym antybiotykiem, ponieważ dostarcza ona dziecku leukocytów i przeciwciał wzmacniających jego odporność. W porównaniu do dojrzałego mleka mamy siara ma mniej tłuszczów i witamin, które nie są jeszcze tak potrzebne maluchowi w 1 dobie życia. Jak często je taki noworodek? Nie da się tego jednoznacznie określić. Warto obserwować dziecko i karmić je na żądanie. Szacuje się, że noworodek je około od 8 do 12 razy na dobę.

Niekiedy mamy niepokoją się, że mają zbyt mało pokarmu dla noworodka w 1 dobie po porodzie. Niesłusznie, niewielka ilość wytwarzanego wtedy mleka w zupełności wystarczy maluchowi. Noworodek je około 2 łyżeczki, czyli 20 ml mleka podczas jednego karmienia piersią. Taka ilość pokarmu pozwala dzidziusiowi się nasycić. W organizmie małego człowieka wszystko jest małe, również narządy układu pokarmowego. Ilość produkowanego w gruczołach mlekowych mamy pokarmu dopasowana jest właśnie do potrzeb dziecka i rozmiarów jego żołądka. Noworodek może więc często domagać się pokarmu, ale nie będzie w stanie dużo zjeść. Początkowo, pierwszego dnia, żołądek malucha jest wielkości czereśni, około trzeciego dnia ma rozmiar orzecha włoskiego, po tygodniu moreli, a po miesiącu kurzego jajka. Ilość spożywanego przez noworodka mleka będzie więc stopniowo się zwiększać.

Ile mililitrów mleka je noworodek karmiony piersią w drugiej i trzeciej dobie po porodzie?

Wiemy już, ile mililitrów mleka je noworodek w 1 dobie życia. W 2 i 3 dniu po porodzie ilość spożywanego przez dziecko mleka jest bardzo podobna. Żołądek maluszka nie jest jeszcze w stanie przyjąć jednorazowo więcej niż 20 ml pokarmu. Nie warto jednak skupiać się na liczbach, dziecko je dokładnie tyle, ile potrzebuje. Gdy noworodek się naje po prostu wypuści sutek z buzi albo zaśnie. Nie odciągajmy więc go od piersi, jeśli wciąż jeszcze ssie, nawet jeśli wydaje nam się, że dziecko już wcale nie je albo, że powinno się już nasycić. Dziecko samo powinno zadecydować o końcu posiłku. Karmienie piersią ma być przyjemnością zarówno dla dzidziusia, jak i dla mamy i nie warto zakłócać tego procesu przez dokładne odliczanie czasu czy ilości spożywanego przez dziecko mleka. Jeśli dziecko ma dobry humor, jest aktywne, a jego ogólne zdrowie nie powoduje zastrzeżeń, nie ma obaw, że je zbyt mało.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    5 zdań, których nie chcesz usłyszeć od swojego dziecka

    Badania nasienia – wskazania, przebieg, wynik