Domek ogrodowy to pierwsza kryjówka dziecka i pierwsze samodzielne królestwo. Może być wolnostojącą konstrukcją lub częścią przydomowego placu zabaw. Zobacz, jak wybrać domek ogrodowy dla dziecka i kiedy warto go kupić.
Ogrodowy domek dla dzieci – kiedy warto go kupić
Domek ogrodowy dla dzieci nie jest może pierwszym elementem wyprawki dziecięcej, ale na pewno powinien się pojawić w życiu malucha. Wbrew pozorom warunkiem kupna domku ogrodowego nie jest posiadanie ogrodu. Taki domek z powodzeniem można ustawić na działce, ale jeśli jej nie mamy, sprawdzi się także taras lub większy balkon.
Na pewno warto kupić ogrodowy domek, jeśli dziecko o niego prosi. Starsze przedszkolaki lub dzieci w wieku szkolnym potrafią docenić zalety płynące z posiadania własnego miejsca w ogrodzie, do którego dorośli nie mają wstępu. Często tam przesiadują, bawią się, przyjmują gości. W lecie domek ogrodowy jest ich drugim własnym pokojem i na pewno zachęci dziecko do wychodzenia na świeże powietrze, co w dobie powszechnej cyfryzacji wcale nie jest takie proste.
Drewniany domek dla dzieci na balkonie, fot. Ogrodosfera.pl
Ogrodowy domek dla dzieci – jak dobrać do wieku dziecka
Im młodsze dziecko, tym mniejszy domek spełni jego potrzeby. Maluchy stawiają przede wszystkim na wygląd, starsze dzieci na funkcjonalność. Maluchy pokochają domek za żywe kolory, łatwość wejścia, możliwość otwierania okien i inne ruchome akcesoria. Raczej nie będą jednorazowo przebywały w nim długo, ale chętnie będą wracać.
Starsze dzieci stawiają na funkcjonalność – domek powinien być na tyle duży, by dało się w nim swobodnie stanąć, powinien też mieć powierzchnię umożliwiającą zabawę kilku osób oraz miejsce, żeby wstawić krzesełka a nawet stolik czy łóżeczko.
Małe dzieci lubią zabawy w sklep albo kawiarnię, więc warto pomyśleć o domku, który ma odpowiednie okienko lub ladę. W przypadku starszych dzieci warto rozważyć dodatkowe akcesoria do zabawy, lub pomyśleć o domku zbudowanym na podwyższeniu, co zapewni dzieciom dodatkową prywatność.
Plastikowy domek dla młodszych dzieci, fot. Ogrodosfera.pl
Domek ogrodowy z możliwością rozbudowy
Do rozbudowy nadają się tylko domki drewniane. Jeśli planujemy w przyszłości wzbogacić dziecięcy plac zabaw o zjeżdżalnię, huśtawkę, lub ścianę do wspinaczki, najlepszą opcją będzie umieszczenie domku drewnianego na palach. Do wejścia do niego posłuży drewniana drabinka lub schodki.
Domek na palach nie musi, ale może mieć nieduży taras. To dobre rozwiązanie, bo ułatwia wchodzenie do domku i schodzenie z niego. Ponadto taras jest dodatkową przestrzenią dla dzieci, które bardzo lubią mieć swój świat, choćby tylko o dwa metry wyżej, niż świat dorosłych. Domki modułowe można znaleźć między innymi w sklepie ogrodosfera.pl.
Drewniany domek z dodatkową zjeżdżalnią, fot. Ogrodosfera.pl
Ogrodowy domek dla dzieci – drewniany czy plastikowy
Jedne i drugie domki mają swoje wady i zalety, a wybór najczęściej definiowany jest wiekiem dziecka. Maluchom kupuje się domki plastikowe, bo są lekkie i bardzo kolorowe. Starszym dzieciom proponuje się domki drewniane, które są bardzo trwałe i dają możliwość rozbudowy.
Drewniane domki niewątpliwie są ekologiczne, czego nie da się powiedzieć o plastikowych. Jeśli drewniany domek lepiej wpisze się w aranżację ogrodu, można kupić też mały drewniany domek dla kilkulatka. Taki domek można samodzielnie pomalować na wybrane kolory, a nawet zachęcić dziecko do pomocy. Mało tego – wygląd domku można co jakiś czas zmieniać. Tej funkcjonalności nie zapewni domek plastikowy.
____________________________________________________________________________________________
- Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
- Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
- Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
- Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
- Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!
GIPHY App Key not set. Please check settings