Każdy, kto mieszka w bloku wie, jak cenna jest przestrzeń i każdy wolny centymetr. Mieszkania w bloku mają zwykle maksymalnie 3 pokoje i rodzeństwo zmuszone jest dzielić ze sobą jeden wspólny. Wówczas konieczne jest odpowiednie zagospodarowanie, które umożliwi oddzielenie strefy spania od tej przeznaczonej do zabawy i nauki. Dlatego w poniższym artykule doradzamy, jak to zrobić.
Łóżko piętrowe dla dzieci
To absolutny klasyk pozwalający na idealną organizację przestrzeni. Co więcej, wszyscy pamiętamy je ze swojego dzieciństwa oraz kłótnie z własnym rodzeństwem o to, kto będzie spać na górze. Łóżko piętrowe może być miejscem do zabawy, np. łóżko piętrowe ze zjeżdżalnią, co z pewnością sprawi maluchom nie lada frajdę. To, z czego większość rodziców nie zdaje sobie sprawy to fakt, że łóżka piętrowe zmuszają niejako dzieci do współpracy i umiejętności pójścia na kompromis. A to bardzo przydatna w życiu cecha, prawda? Dostępnych jest wiele modeli o rozmaitych funkcjach, zatem cena uwarunkowana jest od materiału, z jakiego są wykonane, designu oraz ewentualnych dodatkowych właściwości. Na piętro łóżka można wchodzić po standardowej drabince lub po schodkach. To drugie rozwiązanie sprawdzi się przy większej powierzchni pokoju, gdyż schodki zajmują trochę miejsca. Są jednak ciekawym rozwiązaniem, gdyż oprócz tego, że świetnie się prezentują, mogą być wyposażone w dodatkowe szuflady. Dzięki temu zyskuje się miejsce do przechowywania różnych przedmiotów lub zabawek.
Łóżka piętrowe mogą mieć również umieszczoną wysuwaną skrzynię na pościel, a w przypadku, jeśli w pokoju mieszka trójka dzieci, może być wyposażone w kolejne posłanie. Wysuwa się wówczas jeszcze najniższy poziom.
Podwójne łóżko wysuwane
Na pierwszy rzut oka wygląda jak łóżko trzyosobowe, ale bez piętra. Spod spodu wysuwa się dodatkowe posłanie z materacem, dzięki temu za dnia może służyć jako stylowa kanapa. To idealne rozwiązanie dla mocno ograniczonych przestrzeni. Takie łóżko może również posłużyć jedynakowi, do którego często zaglądają rówieśnicy i zostają na noc. Wykonane są głównie z litego drewna, najczęściej sosnowego. Charakteryzuje je zatem wysoka odporność i trwałość. Zazwyczaj mają dwa oparcia ustawione prostopadle względem siebie. Dzięki temu nie zabierają cennej przestrzeni w ciągu dnia. Dzięki naturalnemu i uniwersalnemu materiałowi sprawdzają się w różnego rodzaju aranżacjach. Górny poziom jest zabezpieczony barierkami dla młodszych dzieci. W wysuwanej dolnej części łóżka mogą być wkomponowane dodatkowe schowki, dzięki czemu zyskuje się miejsce na pościel, koce, ubrania i wiele innych przedmiotów. Dzięki wygodnym oparciom mebel nie tylko dobrze służy jako sofa czy fotel, ale jest również bezpiecznym miejscem do zabawy. Różnorodność w kolorach i wzorach sprawia, że można znaleźć model idealnie dopasowany do indywidualnego gustu dzieci.
____________________________________________________________________________________________
- Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
- Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
- Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
- Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
- Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!
No właśnie też bym chciała piętrowe dla dzieci ale niestety w czasie, gdy dzieci najbardziej potrzebują przestrzeni w pokoju, są za małe na łóżka piętrowe. Producenci zalecają takie łóżka zazwyczaj dopiero od siódmego roku życia. Rodzice boją się często, że dziecko w nocy spadnie. Ja bym się o to nie bała. Na chirurgii lądują raczej dzieci które skacząc po górnym łożku w biały dzień spadły, czy zeskoczyły na podłogę. Dlatego niestety łóżko piętrowe u nas odpada, może wysuwane ale raczej te wysuwane na długość, czyli rosnące z dzieckiem kupimy. Póki co jeszcze łóżeczka ze szczebelkami dają radę.
Moi chłopcy w przyszłym roku zaczynają szkołę (7 lat) i wtedy zamierzam wymienić im łożka na piętrowe z biurkami i szafkami na dole, to taki bezpieczny i intymny kącik dla dziecka, sama zawsze o czymś takim marzyłam 🙂
Ponieważ u nas w mieszkaniu nie ma szans na osobne pokoje dla chłopców, to myślę też o przedzieleniu ich pokoju ścianką ażurową, żeby chłopcy mieli więcej prywatności. Taki mały kącik tylko dla siebie każdemu się należy 🙂
To rzeczywiście masz już duże dzieci! Fajny pomysł i z tymi antresolami z biurkami na dole. Nie będą przeszkadzać sobie, a każdy będzie miał swój kąt do spania, nauki i zabawy, a to ważne. Zakładam, że z wiekiem rośnie u dzieci potrzeba posiadania takiego miejsca, tylko dla siebie. My też mamy tylko jeden pokój dla dzieci….
Ja właśnie też zastanawiam się nad wyborem łóżka dla moich łobuzów 🙂 są coraz starsi i chcę im urządzić taki kącik, gdzie będą mogli odpocząć, ale też odrobić lekcje lub pobawić się. Mamy małe mieszkanie, więc niestety nie mogą mieć pokoi oddzielnie. Widziałam łóżka z biurkami i skłaniam się ku tej opcji 🙂