Co prawda każde dziecko rozwija się w swoim tempie, ale są pewne umiejętności, które powinny być wspólne dla wszystkich sześciolatków. Zobacz, co twoje dziecko powinno opanować, zanim zasiądzie w szkolnej ławie.
Jak długo 6-latek potrafi skupić uwagę?
Koncentracja, czyli czas skupienia uwagi jest różna dla dzieci w różnym wieku. Niemowlęta potrafią skupić się na zaledwie dwie minuty, u trzylatka czas ten wydłuża się do kwadransa. Czterolatki potrafią utrzymać skupienie dwadzieścia minut, u sześciolatków czas ten podwaja się.
U sześciolatków następuje gwałtowny skok rozwojowy, który objawia się między innymi większą zdolnością do utrzymania koncentracji przez dłuższy czas. Dzieci w tym wieku potrafią chwilowo zrezygnować z zaspokojenia swoich potrzeb (np. głodu), na rzecz dokończenia aktualnego zadania – rysowania, kolorowania, budowania z klocków.
Oczywiście powyższe dane należy traktować jako uśrednione. Są pięciolatki zdolne do skupiania się przez czterdzieści minut, ale są i siedmiolatki, które dopiero tę sztukę trenują. Warto wspomóc dziecko, proponując mu zabawy wymagające skupienia: gry planszowe, puzzle, klocki itp.
Czas na naukę czytania
Nauka czytania to skomplikowany proces, choć nie można nie zauważyć, że niektórym dzieciom ta umiejętność przychodzi niezwykle łatwo. I choć specjaliści radzą, by nie rozpoczynać nauki czytania zbyt wcześnie, to warto wychodzić naprzeciw zainteresowaniom dziecka. Jeśli pięciolatek wykazuje zdolności w tym kierunku, można je wykorzystać. Jeśli nie – nic na siłę. Zakłada się, że optymalny czas na naukę czytania to wiek 6 – 7 lat.
Jeśli jednak młodsze dziecko:
- rozróżnia pojedyncze litery i cyfry i stara się je poprawnie zapisywać,
- potrafi przez dłuższy czas skupić swoją uwagę na przeglądanej książce lub słuchaniu, gdy ktoś dorosły mu czyta,
- nieustannie pyta: „Co tu pisze?”
to najpewniej warto do jego planu dnia wprowadzić naukę czytania. Jest kilka metod, które można zastosować przy tej nauce. Wszystkie zostały opisane w artykule: https://www.vitapku.pl/psychologia/metody-nauki-czytania-kiedy-i-jak-nauczyc-dziecko-czytac.
Umiejętności społeczne i emocjonalne 6-latka
Umiejętność skupiania uwagi to niejedyna rzecz, którą powinno opanować sześcioletnie dziecko. W tym czasie maluch musi być gotowy do pracy w grupie z innymi dziećmi, wszak przed nim czas wielkich wyzwań związanych ze szkołą. Dlatego oczekuje się, że sześciolatek:
- umie się sam ubrać, zapiąć guziki, zawiązać buty, umyć zęby, jeść,
- umie korzystać samodzielnie z toalety,
- potrafi wyrażać się płynnie,
- potrafi używać zwrotów grzecznościowych: dziękuję, proszę, przepraszam,
- potrafi skupić uwagę na słuchaniu,
- zapamiętuje i wykonuje kilka prostych poleceń jedno po drugim,
- umie się bawić w zabawy tematyczne, zapamiętuje logiczny ciąg zdarzeń,
- potrafi nawiązać relacje towarzyskie, ma ulubionego kolegę,
- nie unika zabaw opartych na rywalizacji,
- umie rozpoznawać i nazywać emocje oraz radzić sobie z nimi,
- szanuje uczucia i emocje innych ludzi.
Rozwój społeczny, emocjonalny i poznawczy sześciolatka nie zawsze przebiegają w tym samym tempie. Bywa, że dziecko świetnie odnajduje się w grupie, ale ma problemy z koncentracją i nie wyraża chęci nauki czytania. Bywa też odwrotnie, są sześciolatki, które świetnie czytają, ale nie potrafią nawiązywać relacji z rówieśnikami.
O czym to świadczy? Rozwój dziecka wciąż trwa i nic nie da się przyspieszyć na siłę. Warto natomiast wspierać dziecko, szczególnie w tych obszarach, w których pojawia się najwięcej trudności.
____________________________________________________________________________________________
- Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
- Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
- Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
- Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
- Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!
GIPHY App Key not set. Please check settings