w ,

Wybierz żłobek bliskościowy – dlaczego?

Rozłąka z malutkim dzieckiem po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub tacierzyńskiego to dla każdego rodzica bardzo trudny moment. Pierwsze lata życia to bowiem kluczowy czas dla rozwoju malucha. Jedną z najistotniejszych spraw jest zbudowanie bezpiecznego przywiązania, dzięki któremu dziecko czuje się gotowe do poznawania świata na własnych zasadach. Okazuje się bowiem, że sytuacja, w której jedno z rodziców może pozostać z pociechą w domu nawet na kilka lat jest rzadko spotykana i bardzo trudna do zorganizowania.

Rozłąka w poczuciu bezpieczeństwa

Żłobki bliskościowe to placówki w dużej mierze kładące nacisk na stworzenie takiej atmosfery, aby rozłąka z rodzicami nie stanowiła dla dziecka powodu utraty poczucia bezpieczeństwa. Dlatego też wybierając taki żłobek można być pewnym przejścia etapu adaptacji w sposób spokojny i jednocześnie bardzo łagodny, a tym samym dopasowany indywidualnie do potrzeb każdego dziecka. Maluchy, dla których rozłąka z rodzicami stanowi duży problem otrzymują wsparcie, akceptację i czas do przyzwyczajenia się i odnalezienia w zupełnie nowej rzeczywistości. Rozłąka bywa również niezwykle trudna dla rodziców, dlatego żłobek bliskościowy to najlepsze rozwiązanie pozwalające każdej ze stron przejść cały proces adaptacji w dopasowanej do siebie formie.

Indywidualne podejście

Standardowe żłobki w dużej mierze opierają swoją działalność na opiece i organizacji kreatywnych zajęć. Żłobki bliskościowe charakteryzują się znacznie bardziej indywidualnym podejściem kadry do każdego dziecka. Choć grupa jest ważna to z pewnością każde dziecko może liczyć na specjalną troskę oraz opiekę zgodne z indywidualnymi potrzebami. Dzieci są bowiem bardzo różne, a podejście opiekunów ma kluczowe znaczenie dla ich samopoczucia oraz prawidłowego rozwoju. Dzieci przebywające na co dzień w żłobkach bliskościowych czują się w pełni akceptowane, a dzięki temu ich poczucie bezpieczeństwa nie zostaje zachwiane.

Wspomaganie wielostronnego rozwoju

W żłobkach bliskościowych ogromne znaczenie ma kadra pedagogiczna. Zatrudniane są osoby z odpowiednimi kwalifikacjami oraz doświadczeniem, a przede wszystkim potrafiące wykazać się szczególnym podejściem do dzieci. Osoby pracujące w żłobkach bliskościowych są cierpliwe, zaangażowane i doskonale przygotowane do pracy z najmłodszymi dziećmi. Dzięki temu rodzice, zostawiając swoje pociechy pod opieką placówki mogą być spokojni o rozwój i pełne bezpieczeństwo dzieci.

Kadra żłobków bliskościowych koncentruje swoje działania na wszechstronnym wspieraniu rozwoju dzieci z wykorzystaniem najskuteczniejszych metod. Dzięki temu dziecko uczęszczające do placówki nie tylko jest odpowiednio zaopiekowane, lecz również staje się bardziej samodzielne. Poczucie autonomii w pewnym momencie jest bowiem niezbędnym elementem motywacyjnym dla dziecka do poznawania otaczającego świata. Wspierający, wyrozumiali oraz cierpliwi dorośli w najbliższym otoczeniu poza domem to najważniejszy element niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka w wieku żłobkowym.

____________________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Odparzenia pieluszkowe — jak pielęgnować podrażnioną skórę dziecka?

  Co powinien umieć 6-latek? Przygotowania dziecka do szkoły