w ,

Detektor tętna płodu – czym jest?

Detektor tętna płodu stanowi urządzenie do monitorowania akcji serca płodu w łonie matki. Do tej pory urządzenie wykorzystywane było głównie przez lekarzy bądź położne. Dziś jednak na kontrolę akcji serca płodu są w stanie pozwolić sobie także rodzice. Przed nimi pojawiają się specjalne detektory płodu do użytku domowego. Ich zastosowanie pozwala nie tylko na bieżąco monitorować parametry płodu, ale i rodzicom daje szansę na nawiązywanie bliskości. W ten sposób mogą jeszcze lepiej przygotować się na przyjęcie nowego członka rodziny i budować z nim więź, jeszcze zanim się urodzi.

W działaniu detektora wykorzystywany jest efekt Dopplera. Urządzenie wykorzystuje sondę – przetwornik, zawierającą kryształy pizoelektryka. Pod wpływem działania zewnętrznego pola elektrycznego, kryształy te ulegają mechanicznej deformacji. Gdy dochodzi do zmiany położenia źródła dźwięku, zmodyfikowana zostaje jego wysokość. Wspomniana sonda odpowiada za wysyłanie krótkich sygnałów ultradźwiękowych w seriach, w międzyczasie są odbierane fale dźwiękowe, które uległy odbiciu. Detektor tętna płodu ma zdolność do oznaczania kierunku, a także określania odległości położenia obiektu, na który zostają skierowane fale. Odbierany z kolei sygnał zamieniany jest na dźwięk. Tysiące impulsów zostaje ostatecznie przekształconych na dźwięk tętna płodu. Na takiej właśnie zasadzie działa detektor Jumper Medical JPD-100E, jaki można wypożyczyć na https://www.rentmama.pl/.

Rodzice mogą zadawać sobie pytanie, czy użytkowanie detektora tętna płodu jest bezpieczne. Wątpliwości wynikają z faktu, że wyświetlane na ekranie wyniki mogą zostać najdokładniej zinterpretowane przez lekarzy. Rodzice jednak użytkując takich urządzeń zgodnie z instrukcją, jak i podchodząc do użytkowania detektora z rozsądkiem i rozwagą, są w stanie faktycznie poczuć się bezpieczniej, mogąc obserwować akcję serca płodu. Ponadto wysokiej klasy detektory, których natężenie fal ultradźwiękowych mieści się w granicach wyznaczonych przez Amerykański Instytut Ultradźwięków w Medycynie, nie wykazują w żaden sposób szkodliwego działania na matkę bądź płód. Jeśli dodatkowo opatrzone są certyfikatem CE stosowanym dla urządzeń medycznych, można być pewnym odnośnie bezpieczeństwa i wiarygodności podczas użytkowania.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Gdzie najkorzystniej wymieniać walutę? Specjalna oferta dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny

    Matka też człowiek