w

Dziecięce wady postawy: plecy płaskie

Plecy płaskie stanowią kontynuację cyklu: Dziecięce wady postawy: charakterystyka i ćwiczenia. Taka wada charakteryzuje się zmniejszeniem prawidłowego wygięcia odcinka piersiowego kręgosłupa w tył oraz lędźwiowego w przód, co może być wstępem do powstawania bocznych krzywizn. Powyższe schorzenie może być wrodzone z powodu wykształcenia nieprawidłowego pochylenia miednicy, lub może być nabyte w wyniku dwóch, krańcowo różnych, przypadków:

plaskieLeszek Tajchman – „Wady postawy u dzieci”

a) u dzieci mało aktywnych fizycznie z osłabionymi mięśniami (związane z opóźnieniem rozwoju fizycznego i motorycznego),

b) u dzieci zbyt wcześnie i zbyt intensywnie podejmujących aktywność fizyczną (wiąże się to z ćwiczeniami wydłużającymi kręgosłup, co prowadzi do krzywizn kręgosłupa).

Charakterystyka wady PLECY PŁASKIE:

  • głowa nad barkami,
  • płaska klatka piersiowa,
  • płaski brzuch,
  • barki ściągnięte do tyłu.

 

Co powinniśmy zrobić? 

Naszym celem powinno być ogólne wzmocnienie mięśni, uwzględniając ćwiczenia zwiększające wcięcie piersiowe i lędźwiowe kręgosłupa, które prowadzić będą do rozciągania mięśni przykurczonych. Ważnym elementem przeciwdziałania jest nauka przyjmowania i utrzymywania prawidłowej postawy ciała (np. przed lustrem). Elementem uzupełniającym dla powyższych ćwiczeń są zajęcia na pływalni.

Ćwiczenia wspomagające korekcję do wykonania w warunkach domowych:

Ćwiczenie 1: „Koci grzbiet” – dziecko klęczy z dłońmi opartymi o podłogę na szerokość barków, wygięcie kręgosłupa w górę (koci grzbiet), następnie wygięcie kręgosłupa w dół (siodełko).

Ćwiczenie 2: „Delfin” – dziecko leży przodem na brzuch, ramiona skrzyżowane, dłonie na barkach, stopy oparte np. o łóżko (lub podtrzymywane przez inną osobę) – unoszenie tułowia w górę.
Ruch: unoszenie tułowia w górę.

Ćwiczenie 3: „Rowerek” – dziecko leży na plecach, ręce wzdłuż tułowia, nogi ugięte, uniesione w górze – udaje pedałowanie na rowerze.

Ćwiczenie 4: „Ukłon” – dziecko stoi w rozkroku, ręce trzyma wzdłuż tułowia – poprzez skłon dotyka podłogę przed sobą, pod sobą i za sobą w miarę swoich możliwości, po czym prostuje tułów i unosi ręce w górę.

Ćwiczenie 5: „Kołyska” – dziecko kładzie się na plecach z ugiętymi kolanami przyległymi do klatki piersiowej, dłońmi łapie za kostki – poprzez wychylenie w przód i tył doprowadza do kołysania.

UWAGA! Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje dziecko ma wadę postawy, skonsultuj się z lekarzem ortopedą, bądź fizjoterapeutą. Nie diagnozuj przez internet, bądź czujnym rodzicem, obserwuj, pytaj, poddawaj wątpliwości – to zdrowie Twojego malucha jest priorytetem.

C.D.N.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Kolki u dzieci. Skąd się biorą i jak je zwalczyć?

    Ospa party – hit czy głupota?