w

Dziecięce wady postawy – charakterystyka i ćwiczenia

Drogi rodzicu, być może patrząc na swoje pociechy zastanawiasz się, czy Ich rozwój przebiega prawidłowo. W dobie komputeryzacji, „tabletyzacji” i innych nowinek technicznych organizm małego człowieka szczególnie narażony jest na odchylenia od normy. Chciałbym rozwiać Twoje wątpliwości i bezboleśnie przeprowadzić Cię przez temat wad postawy u dzieci. Zdaję sobie sprawę, że terminologia lekarska przepełniona jest niezrozumiałymi stwierdzeniami, które w oczach „zwykłego śmiertelnika” zamieniają się w egipskie hieroglify. Dlatego też postaram się zastosować najprostszy przekaz z możliwych. Efektem tego będzie seria wpisów charakteryzujących wady postawy oraz proste ćwiczenia korygujące. W pewnym momencie pojawi się nawet quiz sprawdzający wiedzę rodzica z zakresu zajęć korekcyjnych. Ale po kolei… Z czym mamy do czynienia?

plecyMówiąc najprościej wada postawy to wszelkiego rodzaju odstępstwa od prawidłowej sylwetki człowieka, która jest nawykiem utrzymywania należnego ułożenia ciała. Prawidłowa sylwetka organizmu opiera się na naturalnym napięciu mięśniowym (ciało utrzymuje równowagę).

Prawidłową postawę charakteryzuje więc poprawnie rozwinięty układ kości, więzadeł, mięśni i nerwów. Zdjęcie przedstawione obok pokazuje proste ustawienie głowy, naturalne wygięcie kręgosłupa i pożądaną sylwetkę siedzącego dziecka.

W cyklu „Dziecięce wady postawy – charakterystyka i ćwiczenia” omówię następujące wady :

 • plecy okrągłe
 • plecy wklęsłe
 • plecy okrągło-wklęsłe
 • plecy płaskie
 • skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa)
 • kolana koślawe
 • kolana szpotawe
 • płaskostopie

okragleNa pierwszy ogień pójdzie wada o nazwie PLECY OKRĄGŁE

Charakterystyka wady (nadmierne zaokrąglenie pleców):

 • głowa i barki wysunięte przesadnie w przód.
 • odstające łopatki.
 • cofnięta klatka piersiowa.
 • biodra (miednica) ustawione pod niewłaściwym kątem.
 • nadmiernie rozciągnięte mięśnie pleców.
 • przykurczone mięśnie klatki piersiowej i brzucha.

Co powinniśmy zrobić? Rozciągnąć to, co przykurczone poprzez cofnięcie barków w tył (łopatki zbliżają się do siebie), z równoczesnym wysunięciem klatki piersiowej w przód.

Czego nie powinno robić dziecko z tą wadą? Jeździć na rowerze, siedzieć w zgarbionej pozycji. Zaleca się zajęcia na basenie – pływanie na plecach i gimnastykę korekcyjną.

Ćwiczenia wspomagające korekcję do wykonania w warunkach domowych:

Ćwiczenie 1: „Kołyska” – dziecko kładzie się na brzuchu, dłonie ułożone w kierunku nóg, chwyt za stopy i cykliczne kołysanie w przód i tył.

Ćwiczenie 2: „Kotek pije mleko” – dziecko klęka podpierając się dłońmi (palcami do środka). Ugina ręce w łokciach i dotyka brodą do podłogi.

Ćwiczenie 3: „Aniołek na śniegu” – leżąc na plecach z podkulonymi nogami, dziecko stara się okrężnym ruchem dłoni rysować „Aniołka” po podłodze.

Ćwiczenie 4: „Sięgaj jak najdalej” – dziecko kładzie się na plecach, ugina nogi w kolanach. Piłkę trzyma w dłoniach, na kolanach i przenosi ją za głowę, jak najdalej, wyprostowanymi rękami. Dodatkową motywacją może być mierzenie odległości.

Ćwiczenie 5: „Leżenie pod palmami” – dziecko kładzie się na plecach, ugina nogi w kolanach. Ręce zgięte w łokciach podkłada pod głowę. Łokcie przylegają do podłogi.

Ćwiczenie 6: „Motylek” – dziecko siada prosto na krześle. Dłonie zakłada za głowę jak przy „leżeniu pod palmami”. Zadaniem motylka jest machanie skrzydełkami (w tył) tak, aby łokcie nie wyszły przed uszy.

*Przy ćwiczeniach w leżeniu tyłem upominamy dziecko, aby całe plecy były 'przyklejone’ do podłogi.

UWAGA! Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje dziecko ma wadę postawy, skonsultuj się z lekarzem ortopedą, bądź fizjoterapeutą. Nie diagnozuj przez internet, bądź czujnym rodzicem, obserwuj, pytaj, poddawaj wątpliwości – to zdrowie Twojego malucha jest priorytetem.

/ C.D.N. /

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 komentarzy

 1. Moje dziecko posiada wadę okrągłych pleców. Chodzimy na rehabilitację do MAZUR Osteopatia i Fizjoteapia KIDS w Rzeszowie i już widzę pierwsze efekty. Trzymajcie za nas kciuki i również Waszym dzieciom życzę powrotu do zdrowej postawy, jeśli macie z tym problemy. Pamiętajcie rodzice- więcej aktywności dla Waszych pociech, mniej zabawy przy komputerach 😛

 2. Czy dziecko z okrągłymi plecami nie powinno w ogóle jeździć na rowerze? Właśnie przeczytałam na bilansie córki podejrzenie pleców okrągłych, a my kochamy rowery, tzn całą rodziną jeździmy i czas zacząć nowy sezon rowerowy….

Pierwsza pomoc dla niemowląt i dzieci – lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców!

Tańczyć każdy może! – zajęcia ruchowe dla dzieci