Piaskownica należy do jednych z najpopularniejszych obiektów na placach zabaw. W piasku mogą bawić się dzieci już w drugim roku życia (gdy tylko osiągną zdolność samodzielnego siadania) i ta zabawa nie znudzi im się nawet wówczas, gdy będą już chodzić do szkoły. Dlatego inwestycja w przydomową piaskownicę powinna być solidnie przemyślana – jest to zakup na lata, szczególnie gdy wychowujemy kilkoro dzieci.
Skad wziąć piaskownicę?
Duży drewniany model możemy skonstruować samodzielnie z desek, które pozyskamy z tartaku lub sklepu budowlanego. Potrzebne będą gwoździe kupione w sklepie stolarskim, klej, odpowiedni impregnat i farba zabezpieczająca drewno, szlifierka, a także kilka godzin wolnego czasu, które przeznaczymy na zbicie wszystkiego w całość. Projekt z łatwością znajdziemy w Sieci, podpytując majsterkowiczów o podobne konstrukcje. Jeśli jednak brakuje nam zapału do majsterkowania, wówczas warto przejrzeć ofertę sklepów z akcesoriami do ogrodów lub sklepów z zabawkami dla dzieci. Szybko okaże się, że zamówienie gotowego modelu jest jednak prostsze, szybsze, a przede wszystkim: tańsze.
Zamawiając drewnianą piaskownicę w sklepie, dostaniemy kompletny produkt: zaimpregnowane i dobrze wymierzone deski oraz dopasowane do tego elementy przeznaczone do złączenia wszystkiego w całość. O tym, jak proste i szybkie oraz oszczędzające nasze pieniądze jest to rozwiązanie, przekonamy się szczególnie wówczas, gdy zamówimy piaskownicę w sklepie internetowym: wówczas przesyłka zostanie dostarczona do domu.
Poniżej wynik naszych poszukiwań, które przeprowadziliśmy w poszukiwaniu najciekawszego i najbardziej ekonomicznego modelu piaskownic dla dzieci, które można kupić z dostawą do domu. Wzięliśmy pod uwagę nie tylko modele drewniane, ale też ich plastikowe zamienniki. Te ostatnie jednak są przeznaczone z reguły dla najmłodszych dzieci – szczególnie ze względu na rozmiar. Dzieci od czasu, gdy trafiają do przedszkola, są już na tyle dojrzałe, że zaczynają potrzebować większej piaskownicy do urządzania bardziej skomplikowanych zabaw. Dodatkowo, przedszkolaki zaczynają potrzebować też w piaskownicy towarzystwa.
Powyżej: prosta piaskownica, zbita z sosnowych desek. Została kupiona w sklepie internetowym za mniej niż 120 zł. Wymiary: 1,5 m x 1,5 m. W konstrukcji piaskownicy zastosowano siedziska, zwiększające komfort nie tylko maluchów, ale też rodziców, którzy chcą towarzyszyć dzieciom w zabawie.
Piaskownica dociera do odbiorcy w formie przygotowanych desek i elementów potrzebnych do samodzielnego złożenia jej w całość.
Siedziska osadzone na krawędziach piaskownicy możemy dodatkowo doposażyć w oparcia, co zdecydowanie zwiększa swobodę i komfort korzystania z piaskownicy. Unikanie siadania bezpośrednio na piasku jest też wskazane ze względów zdrowotnych. Jest to szczególnie istotne w przypadku najmłodszych dzieci, u których trudno oczekiwań samokontroli. Kupując piaskownicę z siedziskami, skłaniamy dziecko do mimowolnego korzystania z siedzisk.
Na zdjęciu: piaskownica o wymiarach 1,5 m x 1,5 m, wyposażona w siedziska z oparciami. Po złożeniu, siedziska pełnią funkcję pokrywy. Sprawdź tutaj, jaka jest cena piaskownicy.
Piaskownice z drewna
Drewno, jako materiał naturalny, podlega działaniu czynników atmosferycznych. Wilgoć, duże amplitudy temperatury, intensywne nasłonecznienie – to wszystko może spowodować przedwczesne niszczenie drewna. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim wybrać dobrej jakości drewno, a po drugie, zadbać o odpowiednią impregnację. Po każdej zimie, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy konstrukcja piaskownicy nie została zaatakowana przez grzyby, nie nadłamała się, lub czy nie zaczęła butwieć. Następnie, należy usunąć wszelkie osady i naloty, a najlepiej: zetrzeć starą warstwę farby i pomalować piaskownicę od nowa.
Aby wydłużyć okres użyteczności piaskownicy, należy dbać o stan drewna użytego w jej konstrukcji.
Do zabezpieczenia drewna świetnie sprawdzają się oleje. Profesjonalne produkty znajdziemy nie tylko w sklepach budowlanych, stolarskich i meblowych, ale też coraz częściej: w zwykłych marketach. Do wyboru mamy środki wodne oraz te na bazie rozpuszczalnika. W przypadku sosnowych czy świerkowych desek używanych do konstrukcji piaskownic (a takie są używane najczęściej, ze względu na bardzo dobry stosunek ceny do jakości), najlepiej sprawdzą się środki ochronne na bazie rozpuszczalnika – wnikają głębiej w strukturę drewna, rozprowadzając we wnętrzu substancje niwelujące szkodniki i grzyby. Środki wodne są zdecydowanie bardziej wygodne w użytkowaniu (szybciej je rozprowadzimy), jednak od nadmiaru wody, deska mogłaby szybko spuchnąć.
Piaskownice z plastiku
Problem eksploatacji zniknie, gdy kupimy dziecku piaskownicę z tworzywa sztucznego. Jest lekka (większość modeli będziemy mogli przewozić w bagażniku), łatwo się ją czyści. Gdy nadejdzie upalne lato – z powodzeniem możemy zapełnić ją wodą i stworzyć dziecku przyjemne miejsce do zabaw. Najmłodsze dzieci szczególnie cenią sobie kolorowe motywy, które są wykorzystywane doprojektowania wyglądu tego typu piaskownic. Szczególnie popularny jest motyw żółwia. Niestety jednak, piaskownice z tworzywa są przeznaczone tylko dla młodszych dzieci.
fot. Piaskownica z tworzywa sztucznego, wyposażona w szczelne dno.
Jak zadbać o czystość piaskownicy?
Niezależnie od materiału, z którego wykonamy naszą piaskownicę, zawsze warto dbać o jej czystość. Podstawą jest niewpuszczanie do piasku zwierząt domowych: psy i koty, które grasują nocą po podwórkach i osiedlach, często traktują piaskownice jak kuwety. Dlatego, piaskownice powinny mieć klapy umożliwiające zamykanie ich na noc. Może być to też przenośna pokrywa (można ją dokupić oddzielnie). Warto też pamiętać jak najczęstszej wymianie piasku.
Pokrywa pozwala na zachowanie czystości w piaskownicy.
Ochrona przed słońcem
Dzieci nie lubią bawić się w nagrzanym piasku. Wystawianie się na otwarte słońce nie jest też korzystne dla zdrowia. Dlatego, piaskownica powinna znajdować się w zacienionym miejscu. Jeśli to niemożliwe, warto zorganizować nad konstrukcją zadaszenie. Może to być zadaszenie zbudowane z drewna, lub stelaż z rozpostartym na nim materiałem nieprzepuszczającym promieni słonecznych. Osoby, które decydują się na budowę piaskownicy pod drzewami w celu uzyskania cienia, często muszą się liczyć się również z negatywnymi konsekwencjami: spadające liście dodatkowo zanieczyszczają piasek, a ponadto problemem są szkodniki, które zsuwają się z liści wprost na bawiące się dzieci.
- Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
- Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
- Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
- Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
- Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!
GIPHY App Key not set. Please check settings