Wysoka wrażliwość to pojęcie, które po raz pierwszy pojawiło się w latach 90. XX wieku. Twórczynią terminu jest dr Elaine Aaron, amerykańska psycholog i autorka wielu publikacji na temat osób wysoko wrażliwych. Wśród jej książek znajdują się zarówno poradniki dla dorosłych, którzy dopiero odkrywają w sobie tę cechę, jak i rodziców dzieci przejawiających wysoką wrażliwość. Opieka nad wysoko wrażliwym dzieckiem wymaga świadomości i zrozumienia jego wyjątkowych potrzeb. Jak zapewnić hiperwrażliwemu dziecku optymalne warunki rozwoju?
Czym jest wysoka wrażliwość?
Wysoko wrażliwe dzieci stanowią 15-20% wszystkich maluchów. Ich układ nerwowy jest wyjątkowo czuły na wszelkiego rodzaju bodźce zewnętrzne, co sprawia, że dzieci wysoko wrażliwe źle znoszą hałas, silne światło, przebywanie w tłumie, nagłe zmiany, ból, głód i intensywne impulsy, które dla ich rówieśników są czymś naturalnym. Wysoka wrażliwość sprawia również, że dzieci są bardzo kreatywne i empatyczne, wyróżniają się bogatym życiem wewnętrznym i wyjątkowo rozwiniętą inteligencją emocjonalną. Nadmiar bodźców jest dla nich przytłaczający, dlatego chętnie spędzają czas w samotności i otaczają się znanymi przedmiotami, dźwiękami i zapachami, które wzmacniają ich poczucie bezpieczeństwa.
Jak wychowywać wysoko wrażliwe dziecko?
Wysoka wrażliwość to dar, który jednak musi być odpowiednio pielęgnowany. Ważne jest, by stwarzać dziecku odpowiednie warunki do rozwoju, zaspokajać jego potrzeby i nie narażać na niepotrzebny stres związany z nadmiarem bodźców. Cecha ta nie mija wraz z wiekiem, dlatego wysoko wrażliwe dziecko stanie się wysoko wrażliwym dorosłym, a „to głównie wychowanie decyduje o tym, czy wrażliwość będzie zaletą, czy też źródłem lęku” (Elaine Aaron). Zadaniem rodzica jest wspomaganie dziecka w funkcjonowaniu w świecie, który bywa mało wrażliwy i przytłaczający. Pomoc ta powinna być udzielana maluchowi na każdym kroku, czy to podczas wyboru rozrywki, czy też przedszkola.
Dziecko wysoko wrażliwe a przedszkole
Z czym kojarzy nam się przedszkole? Z krzykiem, śmiechem i zabawą w dużej grupie. To, co jednych cieszy, innych może przytłaczać, dlatego w przypadku dziecka wysoko wrażliwego dobrym rozwiązaniem będzie prywatne przedszkole. Dzięki temu, że niepubliczne przedszkole jest placówką funkcjonującą na zupełnie innych zasadach, możemy zapewnić dziecku najlepszą opiekę dostosowaną do jego potrzeb. Wybierając prywatne przedszkole, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:
- mała grupa – liczba dzieci w grupie nie powinna przekraczać 15 osób,
- indywidualne podejście – małe grupy wzmacniają poczucie bezpieczeństwa i umożliwiają pedagogom częstsze interakcje z każdym dzieckiem,
- program adaptacyjny – rozstanie z rodzicem może być wyjątkowo stresujące, dlatego warto wybrać niepubliczne przedszkole oferujące spotkania adaptacyjne dla dzieci i rodziców,
- wspieranie samodzielności i kreatywności – wysoko wrażliwe dzieci są bardzo kreatywne, dlatego potrzebują wsparcia od najmłodszych lat (warto rozważyć posłanie dziecka do przedszkola Montessori),
- oferta dodatkowa – zajęcia z angielskiego, spotkania z psychologiem, warsztaty integracyjno-poznawcze oraz zajęcia dodatkowe pozwalają dziecku realizować pasje i pomagają zrozumieć własną emocjonalność.
Przed zapisaniem dziecka do przedszkola warto poinformować rekrutera o wysokiej wrażliwości dziecka i dopytać, w jaki sposób placówka będzie w stanie dostosować ofertę do jego potrzeb.
_____________________________________________________________________________________
- Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
- Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
- Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
- Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
- Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!
GIPHY App Key not set. Please check settings