w

Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka? Jakie dokumenty, formalności?

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie dla całej rodziny, które warto świętować. Oprócz jednak tak ważnych kwestii, jak opieka nad dzieckiem, jego pielęgnacja czy karmienie, należy także pamiętać o załatwieniu formalności urzędowych. Co trzeba zrobić? Jakie dokumenty będą potrzebne, jak i gdzie się zgłosić. Kiedy trzeba to zrobić?

Co trzeba załatwić po narodzinach dziecka?

Wyczekiwanie narodzin maluszka było z pewnością niezwykłym czasem, a jego pojawienie się na tym świecie, ogromną radością. Obok jednak standardowej opieki nad dzieckiem, zabrania go ze szpitala do domu i cieszenia się pierwszymi chwilami z nim spędzonymi, ważne jest także załatwienie formalności, które są związane z obowiązującymi wymogami prawnymi. Dotyczy to tak samo zgłoszenia narodzin do urzędu stanu cywilnego, jak i pierwsze wizyty kontrolne u pediatry. Ma się na to określony czas.

Kiedy na pierwszą wizytę u pediatry?

Pierwsza wizyta u pediatry następuje stosunkowo szybko. Jeżeli dziecko jest zdrowe i nie wystąpiły żadne problemy, wówczas rodzice muszą zgłosić się do lekarza już w 4 tygodniu życia maluszka. Pierwsze obowiązkowe szczepienie z kolei następuje między 6 a 8 tygodniem. Zazwyczaj takie wyprawy bywają bardzo stresujące, zarówno dla rodziców, jak i dla malucha, dlatego jak przygotować się do pierwszej wizyty dziecka u pediatry czytaj na swiatmamy.pl. To ważne, by wiedzieć, w jaki sposób najlepiej podejść do tematu i jednocześnie uniknąć problemów, choćby z marudzącym i niewyspanym maluszkiem.

Kiedy i jak zgłosić dziecko do urzędu?

Oczywiście wizyta u lekarza nie jest jedyną powinnością, o której musi wiedzieć każdy rodzic. Pojawienia się na świecie nowego obywatela musi zostać rzecz jasna odnotowane w urzędzie stanu cywilnego. Powinno to nastąpić nie później niż w ciągu 21 dni od momentu porodu, w miejscu właściwym dla narodzin dziecka. Zgłoszenia może dokonać, matka lub ojciec, a także inna osoba towarzysząca przy porodzie.

W urzędzie potrzebny będzie dowód osobisty, a także pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka wystawione przez lekarza lub położną. Jeżeli rodzice są po ślubie, potrzebny będzie także odpis aktu małżeństwa lub skrócony akt urodzenia, jeżeli matka jest panną. Zgłoszenia można dokonać bezpośrednio w urzędzie lub online. Na podstawie aktu urodzenia, dziecko otrzymuje numer PESEL.

Numer PESEL – kiedy się dostaje i co trzeba zrobić?

Po zarejestrowaniu dziecka w urzędzie stanu cywilnego otrzymuje ono numer PESEL w sposób automatyczny. Nie następuje to jednak od razu i zazwyczaj trzeba poczekać, co może trwać nawet do 30 dni. Uzyskując taki numer, maluszek staje się pełnoprawnym obywatelem kraju i jednocześnie zyskuje prawo do korzystania z opieki medycznej. Aby go otrzymać, trzeba jednak zgłosić się do urzędu gminy lub miasta właściwego dla miejsca zameldowania i przedstawić dowód osobisty oraz akt urodzenia dziecka.

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego

Co istotne, w ciągu 7 dni, od momentu nadania numeru PESEL, rodzice muszą dokonać zgłoszenia do ZUS, co jest ustawowym obowiązkiem. Jeżeli matka czy ojciec pracują, należy powiadomić pracodawcę o zgłoszeniu nowego członka rodziny do ubezpieczenia i przekazać wypełniony formularz ZUS ZCNA. Wszystkich formalności w Zakładzie Ubezpieczeń dopełnia zakład pracy. Jeżeli jest się osobą samozatrudnioną, należy zrobić to osobiście, a w momencie, gdy rodzice są bezrobotni i zarejestrowani w Urzędzie Pracy, ubezpieczenie automatycznie obejmuje także maluszka.

_____________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Skrócone wędzidełko, czyli dzidziuś u logopedy – rozmawiamy z dr Marzeną Machoś

  Wysoko wrażliwe dziecko w przedszkolu