Krótkowzroczność to wada wzroku najczęściej występująca wśród najmłodszych. Jak wskazują badania, może dotyczyć ona nawet 40% dzieci w wieku szkolnym. Jej częstość występowania rośnie wraz z rozwojem cywilizacji i cyfryzacji. Czy możemy spowolnić jej rozwój? Jak zadbać o wzrok dziecka? Poznaj porady ekspertów!
Na czym polega krótkowzroczność?
Krótkowzroczność to wada refrakcji, która najczęściej występuje u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Bywa nazywana również miopią. Co niepokojące, właśnie ta wada wzroku jest diagnozowana u coraz młodszych dzieci. Istotą tego stanu jest zaburzenie widzenia obiektów znajdujących się w dalszej odległości.
Zaburzenie widzenia w miopii wynika z nieprawidłowego skupiania promieni światła, jakie docierają do siatkówki. W przypadku osób bez tej wady wzroku promienie światła są skupiane na siatkówce. U krótkowidzów dzieje się to przed siatkówką. W konsekwencji obraz jaki powstaje w plamce żółtej siatkówki jest niewyraźny.
Co jest przyczyną krótkowzroczności?
Wydaje się, że wśród przyczyn tej wady wzroku ogromne znaczenie ma prowadzony styl życia. W dzisiejszych czasach nie tylko my sami, ale także nasze dzieci spędzają ogromną ilość czasu przed ekranem komputera, smartfonu i tabletu. Sprzęt ten służy nie tylko do zabawy, ale także do nauki, co wiąże się z tym, że skrócenie tego okresu jest trudne. W konsekwencji nierzadko obserwujemy obraz z bliskiej odległości nawet przez kilka – kilkanaście godzin z rzędu, bez przerwy. To przyczynia się do nadmiernego napięcia mięśni oka i wydłużenia gałki ocznej.
Jednocześnie w rozwoju krótkowzroczności swoją rolę odgrywa także predyspozycja genetyczna. Występowanie krótkowzroczności w rodzinie, zwłaszcza tej najbliższej – u rodziców, istotnie zwiększa ryzyko krótkowzroczności u dziecka.
Jak dbać o wzrok dziecka?
To, o co przede wszystkim należy zadbać, to codzienna higiena wzrokowa u dziecka. Warto wdrożyć zasady, w których korzystanie ze sprzętu elektronicznego możliwe jest w ograniczonym czasie zajęć szkolnych i dodatkowych, a także przez krótki, określony czas po zajęciach. W trakcie nauki i zabawy należy zadbać o to, aby co 30 minut dziecko rezygnowało z korzystania z komputera czy telefonu i pozwoliło swojemu wzrokowi odpocząć patrząc daleko. Jak wskazują eksperci, warto wtedy nauczyć dziecko, aby zmieniało obiekty, na jakie patrzy z uwzględnieniem obserwowania obiektów znajdujących się w większej odległości. Pozwoli to na zmianę akomodacji oka i rozluźnienie mięśni gałki ocznej.
Następnie należy zadbać o odpowiednie oświetlenie przy biurku czy łóżku. Jeśli nasze dziecko odrabia prace domowe i uczy się, gdy światło naturalne nie jest już obecne, konieczne jest przygotowanie oddzielnego światła do oświetlenia obserwowanej książki czy klawiatury komputera. Podobnie jest także, jeśli dziecko lubi czytać przed snem. Tu również strony książki powinny być dobrze oświetlone.
Istotnym elementem higieny pracy wzrokowej dzieci jest także spędzanie jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu. Zarówno światło naturalne, jak i aktywność fizyczna dzieci, pozwala nie tylko na większy komfort widzenia, ale także opóźnia moment pojawienia się i spowalnia postęp krótkowzroczności.
Kolejnym bardzo ważnym elementem są regularne badania wzroku. Jeśli jednak dziecko zgłasza niepokojące objawy takie jak ból głowy, nie należy czekać na badania bilansowe. Równie istotne jest stosowanie się do zaleceń specjalisty. Jeśli naszemu dziecku zostaną przepisane okulary korekcyjne, koniecznie należy udać się do optyka, aby otrzymać indywidualnie przygotowane okulary. Jeśli poszukujesz doświadczonego specjalisty, przejdź tutaj: https://mamwzrokok.pl/ok-szukam-optyka/.
Czy można zapobiec krótkowzroczności?
Wiedząc, jakie konsekwencje niesie za sobą diagnoza krótkowzroczności, można się zastanawiać, czy jest sposób, który pozwoli zapobiec tej wadzie wzroku. Niestety trzeba przyznać, że właściwie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zachowanie higieny wzroku, a więc wykonywanie regularnych przerw podczas pracy przed komputerem, zdrowa dieta czy spędzanie czasu na świeżym powietrzu, istotnie obniżają ryzyko miopii. Jednocześnie czasami styl życia, jaki prowadzimy bądź silna predyspozycja genetyczna i tak nieuchronnie będą prowadzić do wystąpienia tej wady wzroku.
Z tego względu, oprócz codziennego dbania o wzrok, nie należy bagatelizować metod korekcji wady wzroku. W momencie, gdy u nas czy u naszego dziecka zostanie rozpoznana krótkowzroczność, konieczne jest zastosowanie się do zaleceń specjalisty. Najczęściej przepisane są okulary korekcyjne. Należy przekonać nasze dziecko do ich noszenia zgodnie z poleceniem lekarza. Aby dowiedzieć się więcej na temat różnych metod postępowania w krótkowzroczności, przejdź tutaj: https://mamwzrokok.pl/terapia-widzenia-w-krotkowzrocznosci-co-warto-o-niej-wiedziec/.
Podsumowując, troska o wzrok dziecka ma ogromne znaczenie w zachowaniu prawidłowego widzenia. Czasami jednak pomimo naszych starań nie uda nam się uniknąć wystąpienia krótkowzroczności. Wtedy warto zastosować się do zaleceń specjalisty. Stosowanie korekcji zgodnie z rekomendacjami okulisty nie tylko poprawi komfort życia naszego dziecka, ale także pozwoli zapobiec dalszemu rozwojowi wady.
____________________________________________________________________________________________
- Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
- Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
- Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
- Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
- Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!
GIPHY App Key not set. Please check settings