w

Dziecięce wady postawy: Plecy wklęsłe

Kolejny wpis poświęcony będzie wadzie postawy o nazwie plecy wklęsłe. Nawiązując do wpisu rozpoczynającego serię Dziecięce wady postawy: charakterystyka i ćwiczenia, postawa to taki układ ciała, jaki przyjmuje człowiek w pozycji swobodnie wyprostowanej, niewymuszonej i naturalnej. Postaw jest tyle, ile jest ludzi. To cecha indywidualna, zjawisko zmienne, związane z rozwojem. Postawa człowieka może zmieniać się pod wpływem sytuacji i emocji (np. zdrowie, choroba, powodzenia i niepowodzenia w tym co robimy, głód, stres, wstyd). Należy rozróżnić pojęcie błędu postawy (np. pochylenie głowy w autobusie wskutek zmęczenia, co zawsze można poprawić) oraz wady postawy (zmiany w budowie kręgosłupa). Przechodzę do rzeczy:

Charakterystyka wady PLECY WKLĘSŁE (nadmierne wgłębienie nad pupą):wklesle

  • odstające żebra nad brzuchem.
  • klatka piersiowa spłaszczona.
  • brzuch wypięty.
  • pośladki zaokrąglone i uniesione w górę.
  • miednica w znacznym pochyleniu w przód.
  • kolana są nadmiernie proste (tzw. „przeprost”).

Co powinniśmy zrobić? Zaczynamy od pracy nad miednicą poprzez lekkie ugięcie kolan i wypchnięcie bioder w przód. Przyjazną i pożądaną aktywnością będzie jazda na rowerze.

Czego nie powinno robić dziecko z tą wadąNie powinno: chodzić na palcach, wyciągać rąk nad głowę. Ponadto dziecko z w/w wadą nie powinno pływać na plecach.

Ćwiczenia wspomagające korekcję do wykonania w warunkach domowych:

Ćwiczenie 1: „Zły kot” – dziecko klęczy na kolanach (kolana na szer. bioder), ręce opiera na podłodze na szer. barków. Głowa schowana między barkami (broda dotyka klatki piersiowej).

Ćwiczenie 2: „Skulony jeż” – dziecko siada na stopach, kolana zbliżone, ręce na podłodze, łokcie dotykają kolan. Czoło kładziemy na dłoniach.

Ćwiczenie 3: „Nożyce” – dziecko kładzie się na plecach, nogi unosi wysoko nad podłoże i przekłada raz jedną, raz drugą stopę nad sobą.

Ćwiczenie 4: „Odwrócona kołyska” – dziecko kładzie się na plecach, ugina nogi w kolanach, rękami oplata kolana, broda przy kolanach. Kołysanie w przód i tył.

Ćwiczenie 5: „Leżenie pod palmami” – dziecko stojąc wyciąga ręce przed siebie, zgina nogę w kolanie i próbuje dotknąć nią wyciągniętych w przód rąk. Prawa noga do prawej ręki, lewa do lewej.

UWAGA! Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje dziecko ma wadę postawy, skonsultuj się z lekarzem ortopedą, bądź fizjoterapeutą. Nie diagnozuj przez internet, bądź czujnym rodzicem, obserwuj, pytaj, poddawaj wątpliwości – to zdrowie Twojego malucha jest priorytetem.

C.D.N.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Tańczyć każdy może! – zajęcia ruchowe dla dzieci

    Idziemy do fryzjera… z maluchem