O tym, kto jest ojcem dziecka przyszła matka może dowiedzieć się jeszcze będąc w ciąży. Taką możliwość mają również kobiety, spodziewające się bliźniąt. DNA dzieci izoluje się wtedy z próbek pobranych podczas badań prenatalnych. Następnie porównuje się je z DNA domniemanego ojca oraz matki.

Wynik testu na ojcostwo wykonany przed narodzinami dziecka jest tak samo pewny jak ten przeprowadzony po porodzie i pozwala na wydanie jednoznacznego wyniku.

Testy na ojcostwo w ciąży mnogiej – tylko przy okazji badań prenatalnych

Test na ojcostwo w ciąży, w przypadku bliźniaków, trojaczków itd., polega na analizie DNA wyizolowanego z płynu owodniowego lub wycinka kosmówki. Od matki pobiera się wymaz z policzka, od ojca można natomiast pozyskać dowolną próbkę: wymaz z policzka, włosy z cebulkami, szczoteczkę do zębów, niedopałek papierosa i wiele innych przedmiotów, z których na co dzień korzysta.

Część materiału pobranego do badania w kierunku wad wrodzonych (bo temu właśnie służą badania prenatalne) wykorzystuje się do testu na ojcostwo. Decydując się na takie rozwiązanie, matka dowiaduje się więc nie tylko kto jest ojcem jej dzieci, ale również czy nie są one obarczone wadą wrodzoną, np. dość popularnym wśród noworodków zespołem Downa. Take badanie może więc dać matce podwójny spokój.

Test na ojcostwo w ciąży – inaczej wygląda u bliźniąt jedno- a inaczej u dwujajowych

Jeśli bliźnięta są jednojajowe, to próbkę wystarczy pobrać wyłącznie od jednego z nich. Wynika to stąd, że DNA takich bliźniaków będzie identyczne. Jeśli natomiast bliźnięta są dwujajowe, to próbkę należy pobrać zarówno od jednego, jak i drugiego dziecka, ponieważ w ich materiałach genetycznych będą już występowały różnice. Jak poznać czy mamy do czynienia z bliźniętami jedno- czy dwujajowymi? Jednojajowe będą dzielić jeden wspólny worek owodniowy, natomiast dwujajowe będą rozwijać się w dwóch osobnych.

Co ciekawe, bliźnięta dwujajowe mogą mieć dwóch różnych ojców. Zdarza się to niezwykle rzadko, niemniej jednak na świecie odnotowano już kilka takich przypadków, w tym jeden w Polsce! Do powstania ciąży tzw. hetero-ojcowskiej może dojść, jeśli podczas owulacji z jajnika kobiety uwolni się nie jedna, a dwie komórki jajowe (nastąpi poliowulacja) i w bardzo krótkim czasie będzie ona współżyła z dwoma mężczyznami. W takim przypadku, aby wykonać test na ojcostwo, również pobiera się próbkę od obu płodów i jeśli jest to oczywiście możliwe – od dwóch potencjalnych ojców.

A co z testem na ojcostwo w ciąży z krwi

Kobieta oczekująca narodzin więcej niż jednego dziecka niestety nie będzie mogła skorzystać z tego rozwiązania, gdyż test na ojcostwo w ciąży z krwi sprawdza się tylko w przypadku ciąży jednopłodowej. Przyszła mama może go wykonać już po skończonym 10 tygodniu ciąży, kiedy DNA dziecka osiąga odpowiednie stężenie. Niewielką ilość krwi do badania oddaje również potencjalny ojciec. Jest to badanie bardzo wygodne, bo pobranie próbki nie różni się niczym od standardowej morfologii, niemniej jednak w dalszym ciągu dość kosztowne.

Testy na ojcostwo w ciąży – dlaczego nie warto czekać z badaniem

Ponieważ opierając się na wyniku badania ojcostwa w ciąży rodzicom łatwiej jest zaplanować wspólną przyszłość. Pozwala to również uregulować wszystkie sprawy rodzinne zanim dziecko przyjdzie na świat. Poza tym udowodniono, że mężczyzna, który ma pewność co do swojej biologicznej więzi z dzieckiem jest w stanie otoczyć je i matkę lepszą opieką, zarówno w ciąży jak i po porodzie. Pewność w kwestii ojcostwa wpływa też na stosunki między partnerami, którzy mogą wspólnie przygotowywać się do narodzin dziecka. Maluch ma z kolei szansę wychowywać się w szczęśliwej i stabilnej rodzinie, już od pierwszych chwil swojego życia.

Tekst powstał przy współpracy z portalem www.badaniaprenatalne.pl


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Miejsce gdzie chore dzieci i zmęczeni rodzice zdrowieją szybciej – Roztocze!

    Jak urządzić pokój dla niemowlaka – 5 pomysłów