w , ,

Chlamydia trachomatis w ciąży. Badanie na chlamydiozę

Chlamydia jest chorobą przenoszoną drogą płciową wywołaną przez bakterie Chlamydia trachomatis, która może poważnie uszkodzić narządy rozrodcze kobiety, jak również oczy, gardło i płuca. Jeśli nie zostanie rozpoznana i jest nieleczona, chlamydia może powodować niepłodność. Około 1 na 20 kobiet aktywnych seksualnie jest zakażonych chlamydią i jest najbardziej rozpowszechnione wśród kobiet między 15-25 lat. Zostało nazwane „cichą infekcją”, ponieważ często jest to objawowe.

Chlamydia rozprzestrzenia się podczas seksu oralnego, analnego i pochwowego. Można uniknąć zakażenia chlamydią, używając prezerwatywy za każdym razem, gdy dochodzi do współżycia seksualnego. Przed seksem z nowym partnerem, warto przebadać się na możliwą obecność chlamydii.

Poprzez stronę internetową można zakupić skuteczny i wiarygodny test PCR, który jest nową generację testów opartych na wykrywaniu materiału genetycznego bakterii za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy. Badanie wykonuje się samodzielnie i wysyła próbkę do zbadania na obecność chlamydii.

Chlamydia u ciężarnych kobiet

Jeśli kobieta zaszła w ciążą i rozpoznano chlamydię, może się martwić o przenoszenie zakażenia na dziecko. Kobiety w ciąży z nieleczoną infekcją chlamydową są bardziej narażone na poważne komplikacje, takie jak poronienie, przedwczesne urodzenie lub urodzenie martwe.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest omówienie stanu z lekarzem ginekologiem, aby dowiedzieć się, który antybiotyk jest najlepszy w tej sytuacji. Na ogół azytromycyna lub amoksycylina są odpowiednie dla kobiet w ciąży.

Jak traktować chlamydię w ciąży?

Choroby weneryczne, w tym chlamydia, zwiększają ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i potencjalnie zagrażających życiu ciążą ektopową.

Częste objawy chlamydii u kobiet

Objawy chlamydii u kobiet często nie są zauważalne. Tylko około 30% kobiet chorych na chlamydię zauważa objawy chlamydii. Jeśli objawy wystąpią, zwykle zaczynają pojawiać się w ciągu 3 tygodni od zarażenia.

Zakażenie chlamydią u kobiet często powoduje zapalenie szyjki macicy. Mogą pojawić się upławy żółte lub mleczno białe. Ponadto kobiety często skarżą się na ból podczas oddawania moczu.
Chlamydia może infekować cewkę moczową i powodować infekcję dróg moczowych. Jeśli zakażenie chlamydią pozostanie nieleczone, może rozprzestrzenić się z szyjki macicy do jajowodów, co powoduje następujące objawy:

  • Ból lub krwawienie podczas seksu
  • Krwawienie pomiędzy miesiączkami
  • Nudności lub gorączka
  • Ból brzucha, ból pleców lub wokół bioder

Występują również inne objawy, jak: krwawienie z pochwy, się także krwawienie z pochwy oraz krwawienie bezpośrednio po stosunku. Czasami objawy chlamydiozy do złudzenia przypominają reumatoidalne zapalenie stawów, co utrudnia rozpoznanie choroby w początkowym stadium – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski – specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska.

Pierwszym krokiem jest przetestowanie przeciwciał przeciwko chlamydiom lub innym chorobom wenerycznym, aby dowiedzieć się, czy doszło do zainfekowania. Leczenie chlamydii jest niedrogie i odpowiednie dla kobiet w ciąży. Trzeba porozmawiać z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem, aby omówić opcje leczenia w czasie ciąży. Po zaplanowaniu leczenia, lekarz zaleci wykonanie innego testu na obecność chlamydii około trzech lub pięciu tygodni później. Daje to zapewnić, że leczenie jest skuteczne i zakażenie zostało usunięte. Kobieta ciężarna nie musi czekać na potwierdzenie wyleczenia do kolejnej wizyty lekarskiej, ponieważ za pomocą testu PCR może swobodnie w domowym zaciszu pobrać wymaz z pochwy i wysłać do badania.

Leczenie Chlamydii w ciąży

W leczeniu chlamydii w ciąży odpowiednie są antybiotyki, takie jak azytromycyna, erytromycyna i amoksycylina. Badania sugerują, że te antybiotyki są bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jednakże w przypadku leczenia kobiet w ciąży należy rozpatrywać indywidualnie dla każdego pacjenta, dlatego kobiety powinny zawsze konsultować się z lekarzem ginekologiem przed przyjęciem jakiegokolwiek leku.

Jeśli lekarz zdecyduje, że leczenie antybiotykami jest bezpieczne, najprawdopodobniej przepisze jeden z następujących leków:

  • Pojedyncza dawka azytromycyny
  • Jednorazową dawkę amoksycyliny
  • Jednorazową dawkę erytromycyny

Skutki uboczne są rzadkie, ale wahają się od biegunki do wymiotów i nudności. Erytromycyna często powoduje więcej działań niepożądanych niż dwa inne antybiotyki.Azithromycyna jest raczej tolerowana i zazwyczaj nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Fakt, że jest ona przyjmowana w pojedynczej dawce i jest bardzo wygodna. Amoksycylina jest rodzajem penicyliny. Jeśli kobieta nie wie, czy nie jest uczulona na penicylinę, nie powinna bez badań jej przyjmować. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli istnieje podejrzenie, o uczulenie na penicylinę.

Czy dziecko jest bezpieczne?

Głównym ryzykiem wystąpienia chlamydii w czasie ciąży jest możliwość przeniesienia choroby na dziecko podczas porodu. Jeśli zakażenie chlamydią leczone jest przed porodem, dziecko jest bezpieczne. Kobiety w ciąży są znacznie trudniejsze do zdiagnozowania, dlatego też wizyta twarzą w twarz z lekarzem jest niezbędna do ustalenia, które leczenie jest dla nich najlepsze.

Chlamydia powoduje niepłodność u kobiet

 Chlamydia u kobiet jest częstą przyczyną niepłodności. Kiedy kobieta jest zarażona, zakażenie wpływa na szyjkę macicy (szyjka macicy jest otwarciem macicy). Jeśli stan nie jest leczony, bakterie chlamydii mogą rozprzestrzeniać się do jajowodów i jajników. Uważa się, że chlamydia powoduje uszkodzenie jajowodu, który pomaga wyprowadzić jajo z jajników do macicy. To uszkodzenie prowadzi do blizn, powodując ich zablokowanie. Zakłócenie pracy jajowodów może prowadzić do trwałej bezpłodności.

W niektórych przypadkach kobiety, które cierpią z powodu bliznowicy z powodu chlamydii, są wciąż w stanie zajść w ciążę. Mogą one jednak być narażone na ryzyko zajścia w ciążę ektopową (tam, gdzie dziecko rozwija się w jajowodzie, a nie samej macicy). Ciąża pozamaciczna może być bardzo niebezpieczna dla matki i musi być zdiagnozowana tak szybko, jak to możliwe, aby zapobiec niebezpiecznym powikłaniom. Regularne testy na chlamydię i stosowanie prezerwatyw są ważnymi krokami w zapobieganiu wystąpieniu chlamydii i wszystkim możliwym powikłaniom u kobiet.

Chlamydia i choroba zapalna miednicy

Chorobą zapalną miednicy, jest zakażenie bakteryjne jajników i / lub jajowodów. Często jest to spowodowane przez chlamydię i powoduje niepłodność związaną z chlamydią u kobiet, jak opisano powyżej. Najczęstszymi objawami zapalenia miednicy u kobiet są:

  • Krwawienie z pochwy (tj. miesiączki są bardzo ciężkie, krwawienie pomiędzy okresem, krwawienie podczas stosunku płciowego).
  • Ból podczas seksu
  • Nieprawidłowe wydzieliny z pochwy
  • Gorączka
  • Ból dolnej części pleców

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Jak wybrać imię dla dziecka?

    Wakacje z dziećmi i z dziadkami? Za, a może przeciw?