w , ,

Ciąża po poronieniu – 6 najważniejszych rad

Mimo poronienia ciągle masz szansę na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka. Po pierwszej utracie ciąży wynoszą one niemal 90%! Pamiętaj jednak, żeby odpowiednio o siebie zadbać. Oto 6 najważniejszych rad, które pomogą Ci lepiej przygotować się do następnej ciąży.

1. Ciąża po poronieniu – poczekaj na właściwy moment

Chociaż Twój organizm jest przygotowany na przyjęcie kolejnego dziecka już w momencie pierwszej owulacji po poronieniu (zwykle ok. 2-8 tygodni później), lekarze zalecają odczekanie ok. 3-6 miesięcy. Dlaczego? Chodzi szczególnie o powrót do równowagi wewnętrznej i czas na wykonanie badań. Pamiętaj, że każda kobieta będzie gotowa w innym momencie i że jest to kwestia bardzo indywidualna.

2. Odzyskaj równowagę wewnętrzną i przejdź żałobę

To konieczne, żeby Twoje następne dziecko nie stało się pewnego rodzaju „lekarstwem” na poronienie – co mogłoby bardzo niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój i Wasze relacje. Pamiętaj, że odzyskać harmonię musisz zarówno Ty, jak i Twój partner. Nie bój się prosić o wsparcie i pomoc – możesz skorzystać z wizyt u psychologa, spotkań grup wsparcia czy rekolekcji dla rodziców po poronieniu.

3. Wykonaj badania DNA na materiale dziecka

Już po pierwszym poronieniu i najlepiej na początku diagnostyki. Dlaczego? Aż 70% poronień jest spowodowanych losowymi wadami, na które jako rodzic nie masz wpływu. Powstają spontanicznie, zwykle w momencie tworzenia się komórek rozrodczych. Taka wada prawdopodobnie nie zdarzy się w kolejnej ciąży, więc wielu rodziców może szybciej odzyskać spokój.

4. Nie zapomnij o innych badaniach, w tym genetycznych

Inne przyczyny poronienia mogą być związane m.in. z problemami hormonalnymi, wadami anatomicznymi, infekcjami czy nieprawidłowościami w Waszym DNA. Warto zdawać sobie sprawę, że mutacje genetyczne mogą nie dawać widocznych objawów, jednak negatywnie wpływać na możliwość donoszenia ciąży. Do badań, które warto wykonać, należą badania kariotypu (zestawu wszystkich chromosomów), w kierunku trombofilii wrodzonej (skłonności do nadkrzepliwości, która może powodować poronienie) i celiakii (trwałej nietolerancji glutenu – która uniemożliwia wchłanianie witamin i minerałów).

5. Przyjmuj kwas foliowy min. 3 miesiące przed ciążą

Dawka powinna wynosić 0,4 mg na dobę. Dzięki temu uchronisz dziecko przed wadami cewy nerwowej, np. rozszczepem kręgosłupa, a siebie – przed anemią megaloblastyczną. Zanim rozpoczniesz suplementację, wykonaj jednak test w kierunku mutacji MTHFR. Co to takiego? To mutacja, którą ma aż połowa kobiet i która uniemożliwia prawidłowe wchłanianie standardowego kwasu foliowego. Dzięki wynikowi badania lekarz dobierze odpowiednią dawkę i formę tej ważnej witaminy.

6. Ciąża po poronieniu – pamiętaj o zdrowym stylu życia

Zrezygnuj z używek (palenie papierosów zmniejsza Twoją płodność aż o 20%!), postaw na zbilansowaną dietę i nie zapomnij o aktywności fizycznej. Dzięki temu poprawisz jakość komórek rozrodczych, kondycję i ogólny stan organizmu. Jeśli masz nadwagę lub niedowagę – skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże Ci uregulować wagę ciała.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Twoje dziecko nadal używa smoczka i sika w pieluchy???

    Nie bój się prosić o pomoc