Istnieje szereg dolegliwości uznanych za charakterystyczne i często pojawiające się u niemowląt i małych dzieci. Z reguły nie stanowią one powodu do zmartwień, zdarza się jednak, że mogą sygnalizować chorobę. Zwłaszcza, w sytuacji gdy nasilają się i pojawiają się kolejne objawy.
Kolki, ulewania, wysypki skórne, podwyższona temperatura – kiedy stanowią powód do niepokoju?
Powodem do niepokoju powinna być sytuacja, kiedy dolegliwości nie ustępują, wręcz nasilają się i nie można znaleźć jednoznacznej przyczyny, nie pomagają zalecenia pediatry, nie sprawdza się zmiana diety.
Alergia pokarmowa, nietolerancja białek to najczęstsza przyczyna problemu. Zazwyczaj w tej sytuacji podaje się dziecku odpowiednie enzymy, ogranicza się też spożycie pokarmów, które wywołują dolegliwości lub w przypadku niemowląt zaleca odpowiednie mleko modyfikowane, mające pomóc maluchowi w procesach trawienia.
Podwyższone temperatury z kolei są typowe dla okresu ząbkowania, mogą pojawić się po szczepieniach lub towarzyszyć zupełnie niegroźnym, niekoniecznie związanym ze zdrowiem epizodom. Mogą być odpowiedzią na stres związany ze zmianą otoczenia malucha, czy daleką podróżą.
Kiedy powinniśmy udać się do pediatry?
W sytuacji, gdy dolegliwości pojawiają się regularnie, nie ustępują, a wręcz nasilają się, gdy zauważamy inne niepokojące objawy, takie jak:
wzmożona senność – lub odwrotnie – zwiększona aktywność dziecka połączoną z jego niepokojem i częstym płaczem
zahamowania w rozwoju malucha – dziecko przestaje interesować się otoczeniem, jest apatyczne, obojętne, nie rozwija nabytych umiejętności, a nierzadko ulegają one cofnięciu
ulewanie zamienia się w wymioty i brak apetytu
dziecko traci na wadze
pojawia się lub nasila napięcie mięśniowe
zauważamy drżenie rąk lub nóg u dziecka
dziecko podejrzanie często choruje, pojawiają się zapalenia zatok i ucha
trudno dobrać właściwy antybiotyk,
u dziecka występuje utrata odporności – czego widocznym i częstym przejawem są pleśniawki w jamie ustnej.
Pediatra powinien wówczas zlecić odpowiednie badania i znaleźć przyczynę narastających objawów. Niestety, w przypadku malutkich dzieci sprawę utrudnia chociażby fakt, że niemowlę, lub maleńkie dziecko nie jest w stanie w jasny sposób zakomunikować, co mu dolega.
Przyczyn wspomnianych dolegliwości może być bardzo wiele. Diagnostyka nie jest więc łatwą sprawą, nieraz może trwać tygodniami a nawet miesiącami. Może się okazać – i okazuje się średnio raz na 400 urodzeń – że przyczyną są choroby wrodzone, pojawiające się wskutek dziedziczonych mutacji genetycznych.
Badania genetyczne – czy warto rozpocząć diagnostykę u podstaw?
Nasze geny stanowią o naszym zdrowiu. Są swego rodzaju podstawą naszego prawidłowego lub nieprawidłowego funkcjonowania. Są pewnego rodzaju mapą zdrowia, z której wiele można się dowiedzieć. Genetyka w dalszym ciągu jest obszarem, który wielu rodziców niepokoi, kojarzy im się z czymś niebezpiecznym, nieraz z wyrokiem – bo przecież nie możemy zmienić genów. Nauka rzeczywiście nie znajduje sposobu, aby zmienić genom i pozbawić nas mutacji genetycznych. Znajduje jednak inną możliwość radzenia sobie z chorobami genetycznymi, o której warto wiedzieć.
NOVA – pierwszy taki test genetyczny dla dzieci
Jak wspomniano wcześniej, mutacji genetycznych nie można wyeliminować. To one zaburzają funkcjonowanie organizmu i przekładają się za występowanie tzw. chorób wrodzonych. Chorób tych jest wiele – istnieją wśród nich takie, których objawy da się zminimalizować, pozwalając w pewnym sensie oszukać przeznaczenie.
Wcześnie wykryta mutacja jest bowiem wskazówką dla lekarzy i rodziców, w jaki sposób należy postępować z dzieckiem, aby ochronić jego zdrowie, a niejednokrotnie również życie, poprzez podanie odpowiednich substancji, zastosowanie właściwej diety i ograniczenie czynników zewnętrznych nasilających objawy.
Na polskim rynku niedawno pojawiło się badanie, które w prosty dla rodziców sposób określa występowanie aż 87 jednostek chorobowych o podłożu genetycznym. Rodzice po około dwóch tygodniach otrzymują wynik. Jest on przekazywany rodzicom przez specjalistę lekarza genetyka. W sytuacji, gdy rzeczywiście podejrzewa on u dziecka chorobę, zaleca dalsze postępowanie diagnostyczne wraz z leczeniem zachowawczym.
Artykuł powstał we współpracy z portalem www.badaniaprenatalne.pl
- Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
- Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
- Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
- Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
- Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!
W tym najbardziej wrażliwym czasie skupiłabym się też o zagwarantowanie czystości wszelkich materiałów, które mają kontakt ze skórą dziecka. Roztocza, bakterie i inne zanieczyszczenia mogą powodować podrażnienia. Dobry proszek, dezynfekcja, właściwe przechowywanie ubranek – to PODSTAWA!