w ,

Jak leczyć trzydniówkę? Podpowiadamy

Trzydniówka, chociaż uważana jest za jedną z najłagodniejszych chorób wirusowych, jest dla rodziców powodem do niepokoju. Niepotrzebnie, ponieważ w większości przypadków przechodzi samoistnie. Warto jednak sprawdzić, co robić i jak pomóc dziecku w razie wystąpienia objawów.

Trzydniówkę często określa się mianem gorączki trzydniowej lub rumienia nagłego. To choroba wywoływana głównie przez wirusa HHV-6 lub HHV-7, która atakuje przede wszystkim niemowlęta po  szóstym miesiącu życia oraz dzieci do trzeciego roku życia.

Rozpoznanie trzydniówki

Niektórzy rodzice nie są w stanie rozpoznać trzydniówki – z uwagi na to, że w pierwszych dniach objawia się ona wysoką gorączką. Temperatura ciała może wzrosnąć nawet do 40oC i utrzymywać się na tym poziomie 2-4 dni. Charakterystyczne jest jednak to, że gorączce nie towarzyszą żadne inne dodatkowe objawy, takie jak kaszel, katar oraz symptomy wskazujące np. na infekcje układu moczowego.

Gorączka trzydniowa po kilku dniach samoistnie ustępuje, a na ciele pojawia się drobna wysypka. Malutkie, bladoróżowe grudki pojawiają się najczęściej na tułowiu i szyi – znacznie rzadziej na twarzy oraz kończynach. Zwykle w ciągu kilkunastu godzin wysypka całkowicie ustępuje.

Choroba mija samoistnie

Trzydniówka jest chorobą wirusową, która mija samoistnie. Jeżeli nie występują inne niepokojące objawy, wizyta u pediatry nie jest koniecznością.

Trzydniówkę należy leczyć wyłącznie objawowo, tj. stosować metody pozwalające na zbicie gorączki oraz zapobiegające odwodnieniu. Należy zatem podawać leki przeciwgorączkowe, aby nie dopuścić do powstania drgawek. Istotną rolę odgrywa również zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości płynów, by zapobiec odwodnieniu.

Jako że wysypka nie ma charakteru wysiękowego oraz nie pojawiają się nadkażenia bakteryjne, nie ma potrzeby smarowania krostek żadną maścią. W tym przypadku trzeba jedynie poczekać aż zmiany skórne ustąpią samoistnie.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli trzydniówka przebiega „książkowo”, wówczas konsultacja lekarska nie jest wymagana. Jeżeli jednak:

  • rodzice nie mają pewność co do trafności swojej diagnozy
  • leki przeciwgorączkowe nie działają
  • występują inne objawy,

należy niezwłocznie skontaktować się z pediatrą. Lekarz, jeżeli zajdzie taka potrzeba, zleci wykonanie badań: morfologię z rozmazem CRP i OB. Przeprowadzone w trzecim dniu od wystąpienia objawów, pozwoli na potwierdzenie lub wykluczenie choroby.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    „Więź bliźniacza to bardzo złożony problem” – szczera rozmowa z Jarosławem Kretem

    Niejadek? Nie, dziękuję! – czyli jak sobie radzić z niejadkiem w domu