w ,

Leczenie mleczaków – czy warto o nim pamiętać?

 

W polskim społeczeństwie niestety wciąż pokutuje stereotyp, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. Takie myślenie to jednak bardzo poważny błąd, mogący doprowadzić do problemów zdrowotnych u dziecka. Leczenie mleczaków jest konieczne – i to nawet w przypadku bardzo niewielkich zmian próchnicowych, które na zębach mlecznych rozwijają się wyjątkowo szybko.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są metody leczenia mleczaków u dzieci,
  • kiedy wskazane jest leczenie mleczaków pod narkozą.

Wielu rodziców w pewnym momencie rozwoju dziecka zaczyna się zastanawiać, czy mleczaki się leczy. Niestety, próchnica jest w naszym kraju chorobą bardzo rozpowszechnioną, i to już wśród najmłodszych dzieci. Szacuje się, że próchnicę ma około 64% polskich 3-latków, ponad 76% dzieci 6-letnich oraz ponad 86% 7-latków.

Wpływ na to ma kilka czynników. Po pierwsze – zęby mleczne są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, a więc są bardziej podatne na rozwój próchnicy. Po drugie – dieta polskich dzieci jest niestety bogata w słodycze i kolorowe napoje gazowane, których spożycie znacznie zwiększa ryzyko występowania próchnicy. Po trzecie – wiele do życzenia pozostawia stan higieny jamy ustnej wśród dzieci w Polsce. Po czwarte – rodzice zdecydowanie za rzadko zgłaszają się z dziećmi do dentysty na wizyty kontrolne i leczenie próchnicy.

Wątpliwości rodziców, czy leczyć mleczaki u dzieci, bo przecież prędzej czy później i tak wypadną, są dla zdrowia maluchów bardzo niekorzystne. Leczenie mleczaków u dzieci jest bowiem koniecznością – zaawansowana próchnica jest dla dziecka bolesna, a przedwczesna utrata choćby jednego zęba mlecznego może negatywnie wpływać na dalszy rozwój uzębienia stałego. Dodatkowo próchnica może się łatwo przenosić z zębów mlecznych na wyrzynające się zęby stałe – a wtedy wymagane jest już o wiele bardziej skomplikowane leczenie.

Leczenie mleczaków – jakie metody może zaproponować stomatolog dziecięcy?

Diagnostykę próchnicy i leczenie mleczaków prowadzi zazwyczaj stomatolog dziecięcy, choć może to być również stomatolog ogólny, posiadający doświadczenie w pracy z najmłodszymi pacjentami. Wyróżnia się kilka metod leczenia próchnicy u dzieci, zależnie m.in. od stopnia zaawansowania zmian próchnicowych:

  • Lakierowanie, lakowanie, lapisowanie zębów – w przypadku zmian próchnicowych na bardzo wczesnym etapie rozwoju lub u bardzo małych dzieci leczenie mleczaków ma charakter bezbolesnych, nieinwazyjnych zabiegów mających za zadanie wzmocnić szkliwo i zapobiec pogłębianiu się odwapnień. Może to być lakierowanie zębów specjalnym preparatem zawierającym fluor, lakowanie zębów, czyli pokrycie naturalnych wgłębień i rowków w zębach wzmacniającym je lakiem, albo lapisowanie zębów, czyli zaimpregnowanie mleczaków bakteriobójczym azotanem srebra.
  • W przypadku bardziej zaawansowanych ubytków u dzieci, podobnie jak u dorosłych, przeprowadza się zabiegi stomatologii zachowawczej, czyli usunięcie zmienionych próchnicą tkanek zęba i wykonanie uzupełnień, np. kompozytowych.
  • Jeśli u dziecka zdiagnozowano próchnicę głęboką, w której przebiegu zainfekowana została miazga zębowa, konieczne może być leczenie kanałowe mleczaków, czyli usunięcie z kanałów zainfekowanej miazgi, wypełnienie ich i opracowanie korony.

Leczenie mleczaków pod narkozą? W skrajnych przypadkach…

Wiadomym jest, że wizyta u dentysty może budzić u dziecka stres, a samo leczenie mleczaków nie kojarzy się zbyt przyjemnie. Na szczęście istnieją skuteczne i bezpieczne metody znieczulania, dzięki którym dziecko nie odczuwa podczas leczenia żadnych dolegliwości. I tak znieczulenie może zostać podane cienką igłą w uprzednio posmarowane żelem znieczulającym dziąsło małego pacjenta. Dość często u dzieci stosowana jest też sedacja wziewna, czyli inhalacja gazem rozweselającym – dziecko pozostaje przytomne, może reagować na polecenia lekarza, ale nie odczuwa lęku ani bólu. Leczenie mleczaków pod narkozą – czyli w znieczuleniu ogólnym, pod kontrolą anestezjologa – jest ostatecznością, stosowaną jedynie w przypadkach m.in. dzieci upośledzonych umysłowo, które nie są w stanie w ogóle współpracować z lekarzem.

Źródła:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:3rgL73wQV1oJ:https://dlaspecjalistow.pl/pl/p/file/157c65bb66e7f0d60c052fa51fdd4971/tps_1_2_20_artykul.pdf+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/stomatologia/67483,prochnica-zebow-mlecznych

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/64049,leczenie-zebow-mlecznych-czy-to-konieczne

____________________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

    • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
    • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
    • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
    • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
    • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Wyjazd do hotelu z niemowlakiem – co trzeba ze sobą wziąć?

    Tu tworzą się Wasze wspomnienia – Hotel**** Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej