w , , ,

Najczęstsze komplikacje podczas ciąży

Ciąża to okres gdy dziecko rozwija się w łonie matki. Trwa on od poczęcia do porodu, czyli przyjścia dziecka na świat. Ciąże określa się niekiedy błogosławionym stanem. To dosyć właściwe jej określenie. Ciąża bowiem nie stanowi choroby, lecz wyjątkowy stan. Niemniej może, choć w większości przypadków nie musi, powodować komplikacje. Najbardziej niebezpieczna ciąża to ciąża pozamaciczna, bo w przeciwieństwie do normalnej ciąży macicznej, zagraża życiu.

Klasyczne a niepokojące objawy ciąży

W czasie ciąży mogą wystąpić bóle brzucha i kręgosłupa, jeśli jednak przybierają silną formę, należy się tym zainteresować. Nudności, wymioty i biegunki nie powinny wzbudzać niepokojów, zwłaszcza w początkowym trymestrze. Obrzęk narządów rodnych, jak i krwawienia z nich, nie uchodzą za normalne, zwłaszcza gdy występują systematycznie. Obawy powinno wzbudzić również wysokie ciśnienie krwi mogące zagrażać życiu matki i dziecka. Wylicza się wiele czynników wpływających na komplikacje w czasie ciąży. Do jednych z najważniejszych należą zaburzenia gospodarki hormonalnej, silny stres oraz wszelkie urazy. Wśród ważnych czynników znajdują się też choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, miażdżyca, alergia, astma, problemy z sercem, mózgiem, wątrobą i nerkami, a ponadto wszelkiego rodzaju infekcje, zwłaszcza infekcje okolic intymnych.

Ciąża maciczna

Ciąża to okres trwający 40 tygodni, czyli dziewięć miesięcy. Ciążę, w czasie której dziecko rozwija się we właściwym miejscu, czyli w macicy matki, nazywa się ciążą maciczną. Nowy organizm tylko w takich warunkach może swobodnie wzrastać i się rozwijać przygotowując się do ziemskich warunków. Ciąża maciczna kończy się porodem, czyli przyjściem dziecka na świat – tego rodzaju ciąża raczej nie zagraża w żaden sposób kobiecie, choć powinna ona o siebie dbać i na siebie uważać.

Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna w przeciwieństwie do ciąży macicznej stanowi swojego rodzaju chorobę. Ciążę, w czasie której dziecko rozwija się poza macicą matki, na przykład w jajniku, w jajowodzie lub w jamie brzusznej, nazywa się ciążą pozamaciczną. Nowy organizm nie może w takich warunkach ani wzrastać, ani rozwijać się. Ciąża pozamaciczna kończy się poronieniem, czyli obumarciem dziecka – co więcej, tego rodzaju ciąża zagraża także życiu kobiety i jeśli nie zorientuje się ona w porę, może znaleźć się w dziesięcioprocentowej grupie osób, które umierają.

Rozróżnienie ciąży macicznej a ciąży pozamacicznej

Ciążę pozamaciczną od ciąży macicznej rozróżnia się po kilku objawach. O ile przy ciąży macicznej nie występują miesiączki, o tyle przy ciąży pozamacicznej też one nie występują, choć pojawiają się krwawienia i wcale nie chodzi o delikatne krwawienia implantacyjne. Należy więc pozostać czujnym i odróżnić krwawienie menstruacyjne od krwawienia wieszczącego zagrożenie. Zwiększenie ryzyka wystąpienia tego rodzaju ciąży powodują przebyte operacje jajowodów oraz zapalenia narządów miednicy, zwłaszcza spowodowane chlamydiami.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Dostrzegamy zawsze to, co złe – także u naszych dzieci?

    Żłobek i przedszkole – tylko dla wybranych?