Jest takie miejsce na mapie południowej Polski, które jest unikatowe na skalę światową zarówno pod względem walorów turystycznych, kulturowych, historycznych, jak i leczniczych. Miejsce to znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum Krakowa, w 1978 roku zostało wpisane na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a  w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” zostało uznane za jeden z siedmiu cudów Polski, zdobywając największą liczbę głosów.

Tym miejscem jest Kopalnia Soli w Wieliczce.

Kopalnia ta wraz z kopalnią bocheńską tworzące Żupę Krakowską, to jedyne obiekty górnicze na świecie czynne bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Wizyta w kopalni robi niesamowite wrażenie – zarówno na dzieciach, jak i dorosłych. Ale o tym za chwilę, bo warto zacząć tą opowieść od początku:

W Wieliczce spędziliśmy zaledwie weekend – jest to za krótko na odkrycie wszystkich atrakcji tego miejsca, ale to co najważniejsze udało nam się zobaczyć. Zamieszkaliśmy w niesamowitym Turówka Hotel & SPA**** – obiekcie zabytkowym, byłym składzie solnym wybudowanym w 1812 roku.

Obiekt przeszedł renowację i został zaadaptowany do wymogów ekskluzywnego, 4-gwiazdkowego hotelu, z zachowaniem architektury i klimatu dawnych lat. Stylowe wyposażenie obiektu nawiązuje do pierwotnego przeznaczenia budynku, w którym przechowywano sól wydobywaną z pobliskiej kopalni. Całość robi niesamowite wrażenie – zresztą zaraz sami zobaczycie na zdjęciach.

Zamieszkaliśmy w apartamencie rodzinnym – bardzo przestronnym i wygodnym dla kilkuosobowej rodziny.

W skład apartamentu wchodzi sypialnia z łożem małżeńskim, biurkiem i telewizorem; pokój z dwoma osobnymi łóżkami i również z telewizorem, przedpokój ze stylowym aneksem kuchennym z pełnym wyposażeniem i z lodówką (ach, jak bardzo jest to przydatne podczas podróżowania z małymi dziećmi!), oraz komfortowa łazienka z wanną, kabiną prysznicową i oddzieloną toaletą. Na nasz przyjazd w pokoju czekał na nas poczęstunek w postaci świeżych owoców, do dyspozycji goście mają również kawę, herbatę oraz mini bar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na pierwszym piętrze w hotelu znajduje się przeszklona ściana i długi taras, z widokiem na stylowe lobby hotelu. Przebywając w tamtym miejscu, można na chwilę poczuć się, jakbyśmy cofnęli się o 200 lat w czasie i przestrzeni… Niesamowite wrażenie!

 

 

 

 

 

Hotel Turówka usytuowany jest wśród zieleni, tuż obok miejskiego parku, a hotelową Restaurację Conviva otacza ukwiecony ogród.

W ogródku restauracyjnym panuje spokojna atmosfera, za sprawą wystroju z lawendą w roli głównej i sączącej się z głośników nastrojowej muzyki. Dla dzieci przygotowany jest stolik z kredkami i kolorowankami.

Dania w Convivie są wykwintne, przygotowane i podane z artyzmem – i równie wspaniale smakujące! A desery…. – niebo dla podniebienia! Szarlotka na ciepło z lodami, torcik czekoladowy, dla dzieci-lodożerców: puchary lodowe z owocami i bitą śmietaną – to tylko kilka przykładów wspaniałości, które są serwowane w tym wyjątkowym miejscu. Dodatkowo należy nadmienić, że restauracja ma przygotowane osobne menu dla dzieci, które składa się z dziecięcych hitów, m.in. spaghetti bolognese, rosołek z kluseczkami, krem pomidorowy czy pierogi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turówka Hotel & SPA**** to jedyny w Wieliczce hotel z basenem oraz strefą rekreacji wellness, która jest udostępniana dla Gości bezpłatnie (basen, grota solna, sauna sucha i mokra, jacuzzi).

Dla naszych małych nurków basen by największą atrakcją hotelu po całym dniu zwiedzania i atrakcji – swoją drogą nigdy chyba nie przestanę się dziwić skąd dzieci posiadają tyle energii, która się nie wyczerpuje od białego rana do późnego wieczora… Basen był wspaniałym relaksem i zakończeniem naszych całodziennych aktywności.

 

 

 

 

 

 

 

 

W hotelu znajduje się też kilka gablot z pamiątkami z autografami sportowców przebywających w hotelu. Gabloty o tematyce piłki nożnej były dodatkową atrakcją dla naszych chłopaków.

 

 

 

 

Tuż obok basenu i strefy spa znajduje się bardzo przestronna sala zabaw i gier dla dzieci: piłkarzyki, ping-pong, drewniane i ekologiczne gry goki – moje dzieci miały problem z dobrowolnym opuszczeniem tego miejsca ;-).

 

 

 

 

 

 

Hotel bezpośrednio sąsiaduje z dużym parkiem, a hotelowa kawiarnia zaprasza na leżaki, hamaki i pyszną kawę z ciachem 🙂

Warto również dodać, że Turówka Hotel & SPA**** akceptuje bony turystyczne – więcej dowiecie się na stronie: www.turowka.pl

 

PARK W WIELICZCE

 

 

KOPALNIA SOLI W WIELICZCE

O kopalni mogłabym pisać długo – choć była to już moja trzecia wizyta w tym miejscu (wcześniej odwiedzałam ją jako dziecko i w czasach studenckich), to za każdym razem robi na mnie wielkie wrażenie. Solne rzeźby; legenda o Świętej Kindze i jej pierścieniu; wyobrażenie sobie pracy ludzi i koni w tym miejscu, począwszy od czasów średniowiecza; niesamowita, absolutnie unikatowa komnata Świętej Kingi; podziemne, zielone jeziorko; ponad osiemset schodów w dół na trasie oraz jazda zabytkową windą w górę – to wszystko naprawdę robi wrażenie…

Na moich dzieciach największe wrażenie zrobiły smocze jaja ukryte w jednym korytarzu i wizja spotkania mamy-smoczycy, albo jednego małego, wyklutego już smoczątka… Bardzo im się również podobało jak nasz przewodnik wyłączył wszystkie światła, zapadły kopalniane ciemności i z nich wyłonił się buchający ogień – wyobrażali sobie, że to ogień smoka, choć chodziło o wypalanie ogniem w dawnych czasach przez górników…

Oprócz waloru turystycznego, kopalnia posiada walory lecznicze, z których chętnie korzystają rodziny z dziećmi z problemami dróg oddechowych (np. w sezonie smogowym), ale też osoby z alergiami, astmą czy innymi dolegliwościami oddechowymi.

Kopalnię cechuje unikatowy mikroklimat, na który składa się – obok dużej wilgotności i zawartości chlorku sodu – stała temperatura (ok. 14–16 °C), ciśnienie, jonizacja i wysoka zawartość w powietrzu potasu, magnezu i wapnia. Sprzyja on prowadzonym na głębokości 135 metrów turnusom rehabilitacyjnym dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych.

Więcej informacji na ten temat możecie przeczytać na stronie kopalni – wizyty turystyczne i lecznicze różnią się od siebie i najlepiej wcześniej zdecydować na którą wersję chcecie się zdecydować. Kopalnia udziela rabatu 30% na Kartę Dużej Rodziny.

www.kopalnia.pl

 

 

 

 

 

 

TĘŻNIA SOLANKOWA

Tuż obok kopalni znajduje się ogromna tężnia solankowa – bilety do tężni można kupić osobno lub ze zniżką razem z biletami do kopalni.

 

 

 

 

MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH I UNIKATOWA NA SKALĘ ŚWIATOWĄ WYSTAWA SOLNICZEK

Kolejną i bardzo unikatową atrakcją Wieliczki jest wystawa kolekcji solniczek – te małe cuda są arcydziełami sztuki o wartości kolekcjonerskiej docenianej na całym świecie. Wystawa odbywa się w Muzeum Żup Krakowskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RYNEK GÓRNY W WIELICZCE

A lody zjedliśmy w znanej, wielickiej lodziarni przy Rynku Górnym 🙂

 

 

 

 

Warto odwiedzić Wieliczkę! A najlepiej zaplanować nieco dłuższy pobyt, by przy okazji wyskoczyć również do Krakowa (dojazd pociągiem podmiejskim z Wieliczki do centrum Krakowa trwa 20 minut). Ale Kraków, ach, Kraków! to już oddzielny temat na niejeden wpis 🙂

_____________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

    • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
    • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
    • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
    • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
    • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 komentarzy

  1. Przepięknie opisane, fantastyczne miejsce w Polsce. Niesłychanie dobrze jest sobie przypomnieć bądź dowiedzieć o takich perełkach! Cudne zdjęcia obrazujące klimat i obszerny opis zdecydowanie zachęcający do odwiedziń. Super!

Różnice w wychowaniu skandynawskim i polskim, których nie widać „gołym okiem”

Worek na buty – dodatek, który nie musi być nudny