w ,

Schemat żywienia niemowląt – skąd tak częste zmiany i czy trzeba sztywno trzymać się wytycznych?

W 2016 roku eksperci ds. żywienia zaktualizowali schemat żywienia niemowląt, który obowiązywał w 2014 roku. Czy rzeczywiście zachodzi konieczność wprowadzenia modyfikacji? Czy trzeba sztywno trzymać się nowych wytycznych? Takie pytania rodzą się w głowie świeżo upieczonych rodziców. Czas rozwiać wątpliwości.

Dlaczego schemat żywienia niemowląt został zmieniony?

Schemat żywienia niemowląt musi być modyfikowany co kilka lat – tak, by zawierał najbardziej aktualne zalecenia ekspertów dotyczące rozszerzania diety dzieci. Aktualizacja dotychczasowych zaleceń ma na celu ujednolicenie oraz ułatwienie pediatrom i rodzicom żywienia niemowląt w 1. roku życia. Poprawione zalecenia znacznie szerzej traktują problematykę dotyczącą rozszerzania diety, wprowadzania glutenu i innych potencjalnie alergizujących produktów. Obecnie uwzględnia się nie tylko wiek dziecka, ale przede wszystkim posiadane przez niego umiejętności.

Dowiedz się więcej o schemacie żywienia niemowląt

Nowy schemat żywienia jest bardziej przyjazny dla rodzica

Poprzedni schemat żywienia niemowląt uwzględniał różne ramy czasowe na wprowadzanie nowych posiłków biorąc pod uwagę sposób karmienia niemowląt. Zgodnie z jego zaleceniami, rozszerzanie diety dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym można było rozpocząć po ukończeniu 4. miesiąca życia, natomiast dziecka karmionego piersią – po ukończeniu 6. miesiąca życia. Aktualne wytyczne nie uwzględniają tego podziału – zalecenia są identyczne dla obu grup niemowląt.

Zaktualizowany schemat żywienia jest bardziej przyjazny dla rodzica. Jest bardziej elastyczny, dzięki czemu nie trzeba sztywno trzymać się wytycznych. Nie zawiera informacji, kiedy dokładnie należy wprowadzić pierwsze produkty do diety niemowlęcia, a jedynie wskazuje orientacyjny czas, w którym powinno to nastąpić (czyli między 17. a 26. tygodniem życia dziecka).

Nowy schemat żywienia dostosowany do indywidualnych umiejętności niemowlęcia

W przeciwieństwie do poprzedniego, aktualny schemat żywienia niemowląt dużo bardziej podąża za umiejętnościami dziecka. To kolejny dowód na to, że nie trzeba sztywno trzymać się zasad, lecz traktować je indywidualnie. Poprzednia wersja przypominała raczej kalendarz z dokładnymi informacjami dotyczącymi wprowadzania konkretnych produktów w określonych miesiącach. Obecnie zmieniło się to na korzyść – podano informacje,  kiedy orientacyjnie powinno się wprowadzić nowe produkty spożywcze. Co to oznacza w praktyce?

Dziecko powinno być gotowe do rozszerzania diety. Jeśli mimo ukończenia 5. miesiąca życia nie wykazuje chęci do spróbowania pokarmu innego niż mleko matki, należy się jeszcze wstrzymać. Trzeba poczekać, aż niemowlę zacznie interesować się jedzeniem, obserwując jego reakcję np. w momencie zbliżania łyżeczki do jego ust. Jednak nie można odwlekać tego momentu, gdyż pierwsze posiłki należy wprowadzić przed ukończeniem 26. tygodnia życia przez dziecko. Więcej swobody jest także w przypadku wprowadzania pokarmów o innej konsystencji niż puree. Jeżeli dziecko nie siedzi samodzielnie, nie ma sensu podawania niemowlęciu większych kawałków jedzenia z uwagi na ryzyko zakrztuszenia. Nowy schemat to uwzględnia, podając orientacyjne ramy czasowe – okresy, w których dziecko powinno już samodzielnie siedzieć.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    „Przez pierwsze półtora roku nie wychyliłam nosa zza pieluch” – wywiad z multimamą i aktorką: Aleksandrą Woźniak

    Bycie jedynakiem jest do bani!