Podhale to wyjątkowo atrakcyjny kierunek wyjazdów turystycznych. Coś dla siebie znajdą tutaj i fani aktywnego wypoczynku, w tym trekkingu w górach czy jazdy na nartach, jak i osoby chcące napawać się zachwycającymi widokami, poznać kulturę i historię regionu oraz odkryć perełki architektoniczne. Od lat w Tatry coraz mocniej przyciągają też kompleksy termalne, które stanowią dobry powód, aby przyjechać na Podhale specjalnie dla nich. Termy w Zakopanem i regionie to nie tylko wodna atrakcja, ale też znakomity sposób na szybką regenerację i złagodzenie różnych dolegliwości zdrowotnych, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.
Czym właściwie są termy?
Termy to kompleksy basenowe zasilane wodą termalną (geotermalną), której temperatura z ujęcia na powierzchni wynosi co najmniej 20oC. Woda ta jest pozyskiwana z głębokich pokładów ziemi i naturalnie podgrzewana ciepłem skał. Jej wyjątkowo bogate zasoby występują właśnie na Podhalu, stąd tak duży wybór term w regionie Zakopanego.
Woda termalna (geotermalna), za sprawą wysokiego stopnia mineralizacji oraz zawartości składników specyficznych, wykazuje szerokie właściwości terapeutyczne i prozdrowotne, dlatego wykorzystuje się ją w balneologii – dziedzinie medycyny zorientowanej na leczenie i profilaktykę z użyciem naturalnych zasobów wodnych: wód mineralnych, solanki, borowin oraz wód termalnych (geotermalnych).
Jeśli na termy, to najlepiej w okolice Zakopanego
W Polsce mamy coraz więcej kompleksów basenów termalnych, również zlokalizowanych w północnych i centralnych regionach naszego kraju. Obiektywnie trzeba natomiast zaznaczyć, że osoby, którym zależy na odniesieniu jak największych korzyści zdrowotnych z kąpieli w wodzie termalnej (geotermalnej), powinny poświęcić czas na wizytę na Podhalu.
Termy w Zakopanem i regionie to nie tylko wielka atrakcja regionu, ale przede wszystkim centra wodnej regeneracji. Wynika to z bardzo wysokiej jakości zasilającej je wody, wyróżniającej się doskonałym składem i tym samym wszechstronnym potencjałem terapeutycznym.
Pokażemy to na przykładzie Term BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, jednego z najnowocześniejszych w Europie kompleksów basenów termalnych, słynącego z najwyższej jakości wody termalnej (geotermalnej) mającej potwierdzone właściwości prozdrowotne.
Dodajmy od razu, że wiedzę na temat pochodzenia wody termalnej (geotermalnej) w Bukowinie Tatrzańskiej czerpiemy z prac badawczych prowadzonych w ciągu wielu lat przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). Wyniki tych badań przybliżają nam proces powstawania wód geotermalnych na terenie Podhala.
10 000 lat wędrówki wody termalnej – skąd bierze się woda termalna (geotermalna) w Bukowinie Tatrzańskiej?
Dzięki skomplikowanej budowie geologicznej Tatr, opady atmosferyczne na tym obszarze od wielu tysięcy lat zasilają spękane i skrasowiałe skały, występujące pod utworami piaskowcowo-łupkowymi niecki podhalańskiej. Dzięki tym półprzepuszczalnym i nieprzepuszczalnym skałom, wody na odpowiedniej głębokości stają się wodami termalnymi (geotermalnymi).
Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura skał i występujących w nich wodach rośnie, co związane jest ze stopniem geotermicznym. To zjawisko zachodzi w Bukowinie Tatrzańskiej na głębokości 2390 – 2605 m, gdzie temperatura skał i wody dochodzi do ponad 70oC, a po jej ujęciu otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 na powierzchni osiąga 67oC przy wydobyciu 48 m3/h.
Wiek wód wydobywanych wymienionym otworem osiąga ok. 10 000 lat, co oznacza, że ich infiltracja na obszarze Regli Tatrzańskich nastąpiła przed tym okresem. Dzięki tak długiemu czasowi kontaktu wody ze skałami, nastąpił wzrost jej ogólnej mineralizacji do 1,7 g/dm3 i wzbogacenie w minerały korzystne dla organizmu człowieka.
Wypływająca woda podgrzana ciepłem skał ma temperaturę 67 stopni Celsjusza i jest schładzana do temperatury 30-38 stopni, w zależności od basenu.
Bezcenne właściwości wody termalnej (geotermalnej) zasilającej Termy BUKOVINA
Woda termalna (geotermalna) w Bukowinie Tatrzańskiej charakteryzuje się mineralizacją dochodzącą do 1,7mg/dm3. Jest to woda typu siarczanowo-sodowo-wapniowego, siarczkowa, fluorkowa (SO4-Na-Ca-,H2S, F), zawierająca składniki mineralne i specyficzne takie jak siarka dwuwartościowa (H2 S+S2 – powyżej 1 mg/dm3) i fluorki (powyżej 2 mg/dm3).
Woda termalna (geotermalna) pozyskiwana otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 zawiera m.in: wapń, który wspomaga proces regeneracji organizmu, sód i potas, które regulują poziom nawilżenia skóry, magnez, opóźniający procesy starzenia, odżywiający skórę i działający przeciwzapalnie, a także siarkę, która pomaga w utrzymaniu zdrowych paznokci, włosów, kości i stawów.
Regularne zażywanie kąpieli w wodzie wypełniającej baseny Term BUKOVINA może przyczynić się do ograniczenia ryzyka chorób serca, poprawy przemiany materii, ustabilizowania wydzielania hormonów oraz złagodzenia dolegliwości ze strony mięśni, kości i stawów. Ta forma terapii ma znakomity wpływ na skórę oraz psychikę, stabilizując tętno, działając relaksująco, uspokajająco, redukując stres, ułatwiając zasypianie i ograniczając nawracające bóle głowy.
To warto wiedzieć:
Kąpiele termalne są szczególnie zalecane seniorom, kobietom w ciąży, dzieciom oraz wszystkim osobom chcącym zadbać o swoje zdrowie.
Więcej powodów, dla których warto wybrać się na termy w regionie Zakopanego, nie tylko przy okazji wizyty na Podhalu, znajdziesz w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/czy-warto-jechac-na-termy-kolo-zakopanego-z-polnocnej-polski-zdecydowanie-tak.
Nie tylko dla zdrowia
Termy BUKOVINA to miejsce regeneracji, relaksu, wsparcia swojego zdrowia, ale też dobrej zabawy – szczególnie w rodzinnym gronie. Do dyspozycji gości kompleksu jest aż 20 basenów wewnętrznych i zewnętrznych, leżanki z hydromasażem czy jacuzzi. Dla najmłodszych przygotowano strefę dzieci i młodzieży z trzema zjeżdżalniami (jedną całoroczną), siatką do wodnej wspinaczki, rwącą rzeką „Bystry Potok”, wodną huśtawką czy wodnym torem przeszkód (w strefie letniej).
W Termach BUKOVINA coś dla siebie znajdą fauni saunowania. Strefa saun „Góralskie Łospary” to aż osiem rodzajów saun, w tym fińskie, łaźnie parowe, Lakonium czy kabina na podczerwień, a także strefa schładzania i wypoczynku m.in. z jacuzzi z wodą termalną (geotermalną). Dodatkowo w zewnętrznej saunie góralskiej „Łozpolono Maryna” codziennie organizowane są tematyczne seanse zapachowe z udziałem saunamistrza.
Wspomnijmy również o strefie Wellness BUKOVINA, w której można zafundować sobie zabieg pielęgnacji twarzy i ciała, masaż, poddać autorskiemu rytuałowi (np. „Bukowiańska łąka”) czy skorzystać orientalnego rytuału (terapie i masaże ajurwedyjskie). Zabiegi są opcją dodatkowo płatną – polecamy te, które nie wymagają rezerwacji i wcześniejszej konsultacji kosmetologicznej, jak np. autorski masaż całego ciała „Bukowiański relaks”.
Jeśli więc zastanawiasz się, które termy w regionie Zakopanego warto odwiedzić, aby spędzić w nich fantastyczny dzień, doświadczając dogłębnego relaksu, to już teraz kup bilety do Term BUKOVINA – najlepiej online na oficjalnej stronie internetowej kompleksu pod adresem termybukovina.pl. Na miejscu dostępny jest bezpłatny parking, działa także sklep BUKOVINA, w którym kupisz m.in. stroje kąpielowe, ręczniki, klapki basenowe czy pieluszki do pływania dla niemowląt.
GIPHY App Key not set. Please check settings