w ,

Jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią?

Karmienie piersią jest niezwykle ważnym elementem w rozwoju niemowlęcia. Jednak prędzej czy później nadchodzi taki moment, w którym kobieta decyduje się „odstawić” malucha od piersi. Nie zawsze jest to łatwe – szczególnie, jeśli dziecko nadal chętnie ssie pierś. W takim przypadku należy stopniowo odzwyczajać niemowlę od karmienia naturalnego. Sprawdź, jak to zrobić.

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 6 miesiąca życia dziecka karmienie piersią powinno być wyłączną metodą odżywiania malucha. Po tym okresie należy rozpocząć etap rozszerzania diety o nowe pokarmy, ale nie musi to być równoznaczne z całkowitym odstawieniem niemowlęcia od piersi.

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Nie istnieje żadna górna granica związana z karmieniem piersią. Jeśli mama i dziecko mają na to ochotę, podawanie naturalnego pokarmu może trwać do drugiego roku życia i dłużej. Czasami też maluch samodzielnie podejmuje decyzję o zaprzestaniu ssania piersi.

Nie ma zatem jednego uniwersalnego momentu, który byłby odpowiedni dla każdej mamy i każdego dziecka. Jest to decyzja indywidualna, na której podjęcie mogą wpłynąć m.in. takie czynniki jak np. powrót do pracy, zażywane leki.

Decydując się na odstawienie malucha od piersi, rób to stopniowo. Dzięki temu proces ten nie będzie dla dziecka ciężkim przeżyciem.

Wykorzystaj etap rozszerzania diety

Aby odzwyczajanie niemowlęcia od ssania piersi przebiegło łagodnie, wykorzystaj okres rozszerzania diety. Zgodnie z obowiązującym schematem żywienia, etap ten powinien rozpocząć się nie wcześniej niż po ukończeniu 17 tygodnia życia i nie później niż w 26 tygodniu życia.

W związku z tym, że pierwsze dni rozszerzania diety polegają jedynie na poznawaniu nowych smaków, nie musisz całkowicie rezygnować z karmienia piersią. Mleko mamy powinno nadal stanowić główne pożywienie, jednak podawaj pierś z mniejszą częstotliwością.

Zainteresuj malucha nowymi pokarmami

Jeżeli pierwsze próby rozszerzania diety za tobą, a dziecko posiada już umiejętność gryzienia pokarmów, możesz jeszcze bardziej zainteresować malucha jedzeniem. Dobrym pomysłem okazuje się wprowadzenie metody BLW (z ang. baby lead weaning). Jej istotą jest sadzanie niemowlęcia przy stole i stworzenie mu możliwości smakowania różnych pokarmów– niekoniecznie w formie papek i przecierów. Zwykle podawane są produkty w postaci ułatwiającej chwytanie rączką, np. pokrojonej w słupki marchewki, kawałków banana, ćwiartek jabłka, itp. Takie rozwiązanie jest nie tylko interesujące dla malucha, który może doświadczać różnych konsystencji, ale i zdrowe – metoda BLW wykształca w dziecku odruch gryzienia i żucia.

Wprowadzając metodę BLW, nie należy rezygnować z etapu karmienia łyżeczką, ponieważ i taka forma spożywania posiłków przyczynia się do prawidłowego rozwoju malucha, np. aktywowania kolejnych mięśni w obrębie twarzy.

Zrezygnuj z karmienia w dzień

Jeżeli chcesz oduczyć dziecko ssania piersi, zrezygnuj z dziennego karmienia piersią. Pozostaw jedynie karmienie nocne, o ile maluch tego potrzebuje.

Postępując zgodnie z wyżej wymienionymi wskazówkami, proces odzwyczajania od karmienia piersią przebiegnie dużo sprawniej i jednocześnie nie będzie dla dziecka szokiem.

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Dzieci zdrowe i dzieci chore w przychodni

    Czego Jaś się nie nauczy… – czyli prawa i obowiązki dziecka w domu