w ,

Karmienie piersią – najważniejsze korzyści dla matki i dziecka

Karmienie piersią jest najzdrowszym sposobem żywienia dziecka przez matkę. Umożliwia ono dziecku prawidłowy rozwój, a także utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Według specjalistów w pokarmie matki znajdują się najbardziej wartościowe, niezbędne składniki odżywcze, a samo mleko zaspokaja aktualne potrzeby niemowlęcia. Im więcej pokarmu dziecko otrzymuje, tym lepszy efekt.

Jakie korzyści dla matki niesie za sobą karmienie piersią?

To może wydać się zaskakujące, ale karmienie piersią jest naturalnym sposobem zapobiegania ciąży w trakcie 6 miesięcy, a u niektórych kobiet nawet w trakcie całego karmienia. Hormon prolaktyna, który jest niezbędny do utrzymania laktacji, wpływa hamująco na dojrzewanie komórki jajowej, co powoduje opóźnienie miesiączki. Co więcej, karmienie piersią ułatwia powrót do formy po porodzie. Stymuluje ono mięśnie macicy, która, obkurczając się, szybciej wraca do naturalnych rozmiarów sprzed porodu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie lansinoh.pl. Kolejną korzyścią dla matki jest ochrona przed nowotworami piersi oraz jajników. Podczas karmienia piersią wydziela się hormon oksytocyna, który wpływa na dobre samopoczucie. To minimalizuje wystąpienie ryzyka depresji poporodowej.

Jakie korzyści dla dziecka niesie za sobą karmienie piersią?

Karmienie dziecka piersią wpływa prawidłowo na teraźniejszy rozwój dziecka (np. układu nerwowego), ale również na jego przyszłość. Udowodniono, że dzieci, które były żywione w ten sposób (szczególnie długotrwale) rzadziej od pozostałych zapadają na choroby serca, cukrzycę czy nadciśnienie. Pozwala im to również uniknąć schorzeń takich jak nadwaga i otyłość. Jakie składniki odżywcze znajdują się w mleku matki dowiesz się ze strony lansinoh.pl. Naturalny pokarm buduje odporność dziecka, dzięki której może ono uniknąć groźnych chorób, infekcji i alergii. Dziecko karmione piersią ma nie tylko zaspokojone potrzeby fizyczne, ale również psychiczne. Czuje się bezpiecznie w objęciach mamy, a bliski kontakt z jej ciałem ułatwia mu nawiązanie głębokiej relacji.

____________________________________________________________________________

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Ciąża po 40. roku życia – o czym musisz wiedzieć?

    Nie zapominaj o sobie, nie jesteś wyłącznie mamą!