Pomimo wielu przygotowań (głównie teoretycznych – artykuły, filmy i tutoriale) do karmienia piersią bliźniąt, nie udało mi się zrealizować tego planu, postanowienia i marzenia. Temat karmienia piersią bliźniąt powróci, ale opowie o nim osoba o większym doświadczeniu niż moje. W dzisiejszym poście zajmę się głównie karmieniem butelkowym w nieśmiałej asyście podwójnego laktatora.
Zasada nr 1:
Identyczny harmonogram i rytm dnia dla obojga niemowlaków
To podstawa sprawnego ogarniania bliźniąt – szczególnie, gdy zostaje się z nimi sam na sam czyli w relacji dwóch na jednego. Bez stałego rytmu dnia, równoczesnego karmienia, kąpania i kładzenia dzieci spać, wcześniej czy później padniesz albo zaczniesz mieć urojenia ze zmęczenia – a tego nie chcemy. Dlatego najlepiej karmić dzieci zawsze równocześnie – w nocy również, a nawet przede wszystkim, nawet jeśli oznacza to wybudzenie jednego z bliźniąt (po karmieniu zazwyczaj i tak zapadają z powrotem w sen). Jeśli jesteś sama z dziećmi najlepszymi sposobami na równoczesne karmienie dzieci jest ułożenie ich w leżaczkach lub na dużej poduszce (starsze niemowlęta na poduszce-rogalu do karmienia) i trzymanie dwóch butelek jednocześnie. Krokiem milowym jest samodzielne trzymanie butelek przez niemowlęta, czego można, a nawet trzeba uczyć od możliwie najwcześniejszych chwil.
Zasada nr 2:
Zapisywanie pory karmienia i ilości wypitego mleka
Pierwsze tygodnie, a nawet miesiące, z bliźniakami w domu, to mieszanka euforii, wyczerpania fizycznego i psychicznego oraz pomieszania zmysłów. W takiej mieszance nietrudno o pomyłkę. Polecam założenie zeszytu z porami karmienia, ilością zjedzonego pokarmu, podanych witamin czy probiotyków oraz z absolutnie ważną kwestią jaką jest kupa. O tym jak ważna jest niemowlęca kupa wiedzą wszyscy rodzice dlatego nie bagatelizujmy tej sprawy.
Zasada nr 3:
Przydatne, czasami wręcz niezbędne gadżety do karmienia
W artykule: „10 NAJLEPSZYCH AKCESORIÓW DLA RODZICÓW BLIŹNIĄT W WIEKU 0-12 MIESIĘCY” opisywałam gadżety, które przydały się nam bardzo. Wymieniłam między innymi:
– podwójny laktator – oszczędza czas i nerwy podczas wielu godzin spędzonych na odciąganiu pokarmu,
– termos-dzbanek – zapewnia dostęp do ciepłej, przegotowanej wody 24 godziny na dobę, a tym samym redukuje czas podwójnego, bliźniaczego krzyku np. w środku nocy,
– podgrzewacz do butelek – najlepiej podwójny, ale z pojedynczym też da się przeżyć. Dla komfortu swojego i dzieci naprawdę warto go zakupić.
Zasada nr 4:
Ilość butelek x 2 lub nawet x 4
Dwie butelki do karmienia „na głowę” to minimum. Najlepiej mieć więcej, oszczędzi to Wam konieczność mycia butelek w ciągu nocy i nad ranem, a w ciągu dnia – zapewniam – będziecie mieć więcej atrakcji niż każdorazowe mycie butelek po karmieniu.
Zasada nr 5:
Stanowisko w sypialni do przygotowania pokarmu w nocy
To zasada, która się u nas sprawdziła, ponieważ:
a) dzieci spały w naszej sypialni
b) mieliśmy miejsce na komodę, na której stały: lampka nocna, termos, podgrzewacz, mleko i butelki
Pozwoliło to na szybkie przygotowywanie mieszanki bez wychodzenia do kuchni, zapalania światła i większego niż konieczne rozbudzania się.
Zasada nr 6:
Aktywność obojga rodziców
Zasada ta jest złotą zasadą głównie nocy – gdy wybudza się jedno dziecko, polecam, by jedno z Was przygotowało dwie mieszanki i byście razem, równocześnie karmili dwójkę. Aktywny udział taty w nocnym karmieniu niemowląt to podstawa zdrowia psychicznego mamy 😉
W piątym lub szóstym miesiącu życia dzieci zaczyna się rozszerzanie diety, ale to zagadnienie pozostawię sobie na osobny wpis.
Czy macie jeszcze inne zasady karmienia bliźniąt? Jeśli tak, to podzielcie się swoim doświadczeniem.
- Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej.
- Na fan page’u na facebook’u dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
- Zapraszamy również do zapisania się na nasz newsletter.
- Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami bliźniaków i wieloraczków? Zapraszamy na forum!
- Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
- W jakiejkolwiek innej sprawie – pisz również! Jesteśmy tu po to by porozmawiać, czasami ponarzekać, ale najczęściej się wspólnie pośmiać.
- Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! 🙂
Z niecierpliwością czekam na wpis o rozszerzeniu diety, jak i na inne rady dot. ogarniania bliźniąt
Będą, będą 🙂 Cieszę się, że mogę troszkę pomóc tymi radami 🙂
Karmię sama, butelką. Jeszcze jedna zasada do tych wszystkich wyżej wymienionych, którą ja stosuję. Ta dziewczynka która zjadła pierwsza, idzie pierwsza do odbijania, a druga czeka.