w ,

Atopowe zapalenie skóry w wieku niemowlęcym – objawy zapalenia skórnego

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka daje nieprzyjemne objawy skórne o charakterze nawracającym. Rodzice, którzy chcą ulżyć niemowlęciu, muszą stosować się do wielu zaleceń dermatologicznych i zadbać o właściwe nawilżenie skóry.

Alergiczne zapalenie skóry – etiologia schorzenia

Skóra dzieci chorych na atopowe zapalenie różni się od skóry dzieci zdrowych. Jej struktura i funkcje zostają zaburzone na skutek zmniejszonej ilości lipidów naskórkowych, z których najważniejsze są ceramidy.

Zmniejszenie produkcji lipidów powoduje zwiększoną utratę wody, co przyczynia się do wysuszenia i pękania naskórka. Niewłaściwie chroniona skóra stanowi doskonałą pożywkę dla alergenów i innych substancji zewnętrznych, które bez trudu wnikają w jej głąb i powodują stan zapalny.

W zależności od organizmu objawy chorobowe mogą być bardziej lub mniej nasilone. U niektórych dzieci zmiany są właściwie niewidoczne, podczas gdy u innych wysypka pojawia się niemal na całym ciele. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może mieć zatem silniejszy lub łagodniejszy przebieg.

Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby?

Egzema może przybierać różne formy, niemniej do najczęściej spotykanych objawów zaliczamy świąd i suchość skóry oraz wysypkę, która może obejmować zarówno skórę twarzy, głowy, tułowia, jak i kończyn.

Niemowlę, czując uporczywe swędzenie, drapie skórę, prowadząc do pogorszenia jej stanu. Pocieranie skóry dodatkowo nasila objawy atopowego zapalenia, przez co leczenie jest trudniejsze i wpadamy w błędne koło. Jednym z poważniejszych skutków drapania są nadważenia bakteryjne występujące w obrębie miejsc chorobowych.

Schorzenie przewlekłe i nawracające

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka to bardzo uciążliwa przypadłość, która ma charakter nawracający. Zdarza się, że w ciągu roku dochodzi do nawet dziesięciu nawrotów. Rodzice czują się zazwyczaj bezradni. Niemowlę, odczuwając dyskomfort i ciągłe swędzenie, zmienia swoje zachowanie – staje się marudne, ma problemy z zasypianiem, często płacze.

Aby nieco ulżyć mu w cierpieniu, warto wprowadzić kilka zmian pielęgnacyjnych m.in. kąpać niemowlę w specjalnych olejkach, nawilżać skórę specjalnymi emolientami, prać ubranka w proszkach przeznaczonych dla alergików, stosować ubranka wykonane z materiałów przewiewnych i przepuszczających powietrze.

Stosując się do powyższych zaleceń, wysypka i inne skórne objawy zapalenia powinny szybko ustąpić. Profilaktyka oraz dobór odpowiednich środków pielęgnacyjnych mogą zdziałać cuda.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Skąd biorą się dzieci nieśmiałe, zakompleksione, niecierpliwe, nieufne, agresywne?

    W życiu piękne są tylko chwile