w ,

Fakty i mity na temat porodu

Sprawy ciąży, porodu i tym podobne równie mocno zachwycają, co przerażają – ale bezpodstawnie. Zaprezentujmy kilka faktów i obalmy kilka mitów na ten temat. Oto kilka podstawowych informacji na temat porodu:

Poród – zwieńczenie ciąży

Poród to zakończenie ciąży w postaci przyjścia na świat nowej istoty. Polega on na urodzeniu dziecka przez matkę. Same narodziny jednak uchodzą za jeden z porodowych etapów. Zaczyna się skurczami stanowiącymi pierwszy etap. Pojawiają się one w 40 tygodniu, czyli 9 miesiącu z większą częstotliwością i z coraz  dłuższym czasem trwania, w wyniku czego rozwiera się szyjka macicy i odchodzą wody płodowe. Dopiero po tym nadchodzi poród właściwy, co stanowi drugi etap. Polega on rzecz jasna na tym, że matka rodzi dziecko. Wszystko kończy się za chwilę, gdy przychodzi czas trzeciego etapu. Wówczas kobieta wydala z siebie łożysko. Choć wygląda to strasznie, miażdżąca większość kobiet poród przeżywa i nawet decyduje się na kolejną ciążę.

Poród – od skurczów przez narodziny do instynktu macierzyńskiego

Niekiedy wylicza się czwarty etap porodu określając go narodzinami instynktu macierzyńskiego. Wbrew wszelkim legendom krążącym na ten temat, instynkt macierzyński nie pojawia się przed ciążą, w czasie ciąży, czy po ciąży, ale tuż po porodzie, zazwyczaj w momencie, gdy kładzie się dziecko na piersi matki. Gruczoły wydzielają w tym momencie u matki i dziecka hormon o nazwie oksytocyna, który wydziela się też w trakcie orgazmu i powoduje wielką radość. Sprawia on, że między matką a dzieckiem pojawia się nierozerwalna więź.

Poród – pojedynczy a mnogi

Co prawda najczęściej na świat przychodzi się samemu, ale można też przyjść w towarzystwie brata bliźniaka lub siostry bliźniaczki. Dzieje się tak gdy jajeczko zamiast połączyć się z jednym plemnikiem łączy się z dwoma lub więcej – w tym wypadku to bliźniaki jednojajowe, albo zamiast jajeczko z plemnikiem utworzyć jedną zygotę tworzy dwie lub więcej – w tym wypadku to bliźniaki dwujajowe. Efektem tego po ciąży pojedynczej następuje poród pojedynczy, a po ciąży mnogiej poród mnogi. Zazwyczaj przebiega to w ten sposób, że jeśli nie przebiegają żadne komplikacje wymagające cesarskiego cięcia, matka rodzi pierwsze dziecko siłami natury, a drugie ewentualnie  z pomocą cesarskiego cięcia za kilkanaście lub kilkadziesiąt minut.

Poród – siły natury a cesarskie cięcie

O tym, że poród porodowi nierówny, świadczy chociażby fakt, że jedne kobiety rodzą siłami natury, a drugie poprzez cesarskie cięcie. Poród siłami natury odbywa się na zasadzie wyparcia z siebie dziecka przez matkę – wymaga to od kobiety wielkiego nakładu sił, ale nie pozostawia śladów. Poród przez cesarskie cięcie odbywa się natomiast na zasadzie wydobycia dziecka z matki za pomocą interwencji chirurgicznej – nie wymaga to od kobiety nakładu sił, ale pozostawia ślady w postaci blizn. Wbrew pozorom nie wybiera się a przynajmniej nie powinno się wybierać rodzaju porodu, bo zależy to tylko i wyłącznie od stanu matki i dziecka, z racji tego, że podczas porodu naturalnego dziecko wychodzące z matki nabywa swojej pierwszej odporności.


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Nie taki żłobek straszny – czyli akcja adaptacja zakończona sukcesem

    Odpieluchowanie, czyli niekończąca się opowieść