w ,

Międzynarodowy Tydzień Douli – kim są te szczególne kobiety?

W dniach 22-28 marca 2018 obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Douli – w tym roku w Polsce przyświeca mu hasło „Przy Kobiecie”. Z tej okazji w całym kraju odbywają się spotkania, pokazy filmowe i inne wydarzenia. To doskonały moment, aby lepiej przyjrzeć się temu szczególnemu zawodowi. Kim zatem jest doula i czym się zajmuje?

Doula – wsparcie dla mamy w czasie ciąży i porodu

Doula jest doświadczoną i wykształconą kobietą, która zajmuje się zapewnieniem niemedycznego wsparcia (fizycznego, psychicznego, emocjonalnego) przyszłej mamie, a także towarzyszy jej podczas ciąży, w czasie porodu i zaraz po nim. Od 2015 roku doula jest w Polsce zarejestrowanym zawodem, a szkoleniami zajmuje się Stowarzyszenia DOULA w Polsce.

Taka bliskość drugiej kobiety poprawia komfort mamy, zapewnia jej poczucie bezpieczeństwa i spokoju, a nierzadko pozwala również złagodzić ból fizyczny czy skrócić poród.

Co dokładnie robi doula? Poród z doulą

Jeszcze przed porodem doula spędza czas z kobietą, co pozwala lepiej im się poznać i stworzyć więź, a przyszłej mamie – poczuć swobodniej. Doula przekazuje też informacje na temat przebiegu porodu. W jego czasie wspiera, chwali i uspokaja, pomaga utrzymać odpowiedni oddech, stwarza intymną atmosferę. W czasie połogu dzieli się doświadczeniem w karmieniu dziecka i opiece nad nim.

Warto zaznaczyć, że doula nie wykonuje żadnych czynności medycznych ani nie uzależnia kobiety od siebie. Nie ocenia również ani nie podejmuje decyzji, a pozwala mamie wejść w macierzyństwo w swój własny sposób.

Towarzystwo kobiet przy porodzie – przez wieki było naturalne

Przez wieki obecność kobiet przy porodzie była normą. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu porody najczęściej odbywały się w domach, w towarzystwie mamy, sióstr, kuzynek czy przyjaciółek. Bliskie kobiety niosły wsparcie i pomoc, zwiększając poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Poród był dla społeczności rytuałem, a nie jedynie doświadczeniem medycznym.

Dziś, kiedy większość kobiet rodzi samotnie lub ewentualnie z partnerem i w towarzystwie jedynie personelu medycznego (często nieznanego wcześniej), poczucie bezpieczeństwa i komfort w tej szczególnej chwili mogą być obniżone. Z pomocą przychodzi więc doula, której wsparcie na każdej płaszczyźnie pozwala odzyskać spokój i poczucie kontroli.

www.badaniaprenatalne.pl


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Wilgotność powietrza w pokoju dziecięcym – jaka powinna być i dlaczego?

    28 ciążowych i niemowlęcych zabobonów