w , ,

Jak zajść w ciążę? 6 wskazówek, które pomogą Wam szybciej zajść w ciążę

Podjęliście decyzję o dziecku? Pamiętajcie, że samo odstawienie środków antykoncepcyjnych i regularne współżycie mogą nie wystarczyć, by szybko cieszyć się upragnionym potomstwem. Jak zatem przyspieszyć ten proces i o czym pamiętać, by zajść w ciążę?

1. Zadbajcie o zdrową dietę i prawidłową wagę

Warto przed zajściem w ciążę uregulować wagę – zbyt niska waga kobiety może bowiem zahamować owulację, a za wysoka – powodować powikłania ciążowe i porodowe. Postawcie na zbilansowaną dietę pełną produktów pełnoziarnistych, owoców i warzyw, chudego mięsa i tłustych ryb.

Trzy miesiące przed planowaną ciążą przyszła mama powinna także rozpocząć suplementację kwasem foliowym, by uchronić dziecko m.in. przed bezmózgowiem czy rozszczepem kręgosłupa. Pamiętajcie także o aktywności fizycznej – sprawdzą się wspólne spacery, jogging, taniec, joga czy lekkie ćwiczenia na siłowni.

2. Zrezygnujcie ze szkodliwych używek

Alkohol i papierosy negatywnie wpływają na jakość komórek jajowych i plemników. Jeśli mężczyzna pali i pije alkohol, jego nasienie może zawierać mniej plemników, mogą one być mniej ruchliwe czy po prostu wadliwe. Przyszły tata powinien unikać też przegrzewania jąder, czyli sauny, trzymania laptopa na kolanach etc. Warto zdawać sobie również sprawę, że palenie papierosów zmniejsza płodność kobiety aż o 20%.

3. Nie zapomnijcie o badaniach podstawowych

Dzięki nim będziecie mieć pewność co do własnego zdrowia, co ułatwi zajście w ciążę. Oboje powinniście wykonać badania podstawowe – morfologię krwi, badanie moczu, poziom glukozy we krwi, a także badania hormonalne i test w kierunki wirusa HIV. Warto, aby przyszła mama wykonała tez badanie poziomu przeciwciał różyczki, toksoplazmozy i żółtaczki typu B i wybrała się do ginekologa, który sprawdzi budowę narządów rozrodczych.

4. Wykonajcie badania genetyczne

Geny mają bardzo duży wpływ na płodność człowieka – niektóre nieprawidłowości w DNA mogą ją obniżać. Aby sprawdzić, czy nie występują u Was zmiany chromosomalne, wykonajcie badanie kariotypu – zestawu wszystkich chromosomów. Przed ciążą zaleca się też realizację testu w kierunku trombofilii wrodzonej i mutacji MTHFR u kobiety.

Trombofilia wrodzona, czyli genetyczna skłonność do zakrzepicy, może nie tylko spowodować niebezpieczne zakrzepy, ale też niekorzystnie odbić się na próbach zajścia w ciążę, a później uniemożliwiać jej donoszenie. Mutacja genu MTHFR – która występuje aż u połowy kobiet – zaburza natomiast wchłanianie standardowego kwasu foliowego.

5. Wyznaczcie dni płodne

Kobieta jest płodna tylko w ciągu kilku dni w miesiącu – w czasie owulacji. Żeby Wasze starania były skuteczne, powinniście uprawiać seks szczególnie wtedy. Warto również wiedzieć, że wypuszczona komórka jajowa może zostać zapłodniona przez ok. 24 godziny, a plemniki przeżywają w kobiecym organizmie aż 3-5 dni. Największe szanse na ciążę macie więc od ok. trzech dni przed owulacją do jednego dnia po niej.

Dobrze więc wyznaczyć swoje dni płodne i uważnie obserwować organizm. Przy regularnych cyklach owulacja następuje ok. 14 dnia od pierwszego dnia miesiączki. Jeśli cykle nie są regularne, to zadanie wcale nie jest jednak takie proste. Oprócz uważnej obserwacji, możecie skorzystać ze specjalnych kalkulatorów dostępnych w internecie czy testów owulacyjnych z apteki.

6. Wyluzujcie się i cieszcie sobą

Pamiętajcie, że stres nie sprzyja poczęciu dziecka – wręcz przeciwnie. Często to właśnie zbyt duża presja sprawia, że para ma problem z zajściem w ciążę. Dobrze, abyście starali się unikać nerwów i nieprzyjemnej atmosfery. Cieszcie się swoją obecnością i bliskością, postawcie na relaks. Możecie wybrać się na krótki urlop czy po prostu zrobić wspólnie coś nowego. Seks wciąż powinien być dla Was przede wszystkim przyjemnością!

Artykuł powstał we współpracy z portalem www.prekoncepcja.pl


  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

Mamo, to nie tak… – cz.2

Codzienne życie matki