w ,

Jakie witaminy powinna przyjmować kobieta w ciąży?

Ciąża to czas, w którym szczególnie warto zadbać o dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych i witamin. W tym okresie wzrasta zapotrzebowanie organizmu na wiele mikro- i makroelementów. . Wtedy warto wspomóc organizm suplementacją. Jakie witaminy powinny przyjmować kobiety w ciąży?

Jakie witaminy w ciąży? Witamina D

Witamina D odpowiada za regulację stężenia wapnia i fosforu w surowicy krwi i wspomaga układ odpornościowy. Oprócz tego, pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów

Witamina D pomaga   w prawidłowych wchłanianiu i wykorzystywaniu wapnia i fosforu oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi. Ponadto bierze udział w procesie podziału komórek i jest potrzebna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci.

Zaleca się, by kobieta, przez cały okres ciąży przyjmowała 1500-2000 IU witaminy D dziennie.

Witaminy w ciąży – jod i kwas foliowy

Kwas foliowy i jod to mikroelementy niezbędne w prawidłowym przebiegu ciąży. Foliany przyczyniają się do wzrostu tkanek matczynych w czasie ciąży. Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Korzystny efekt występuje w przypadku codziennego uzupełniającego spożycia dawki wynoszącej 400 μg kwasu foliowego przez co najmniej jeden miesiąc przed poczęciem i maksymalnie trzy miesiące po poczęciu.

Jod pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz pomaga w prawidłowej produkcji hormonów tarczycy i w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Ponadto jod pomaga zachować zdrową skórę i przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.

Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, ciężarne powinny przyjmować 0,4-0,8 mg/dobę kwasu foliowego w I trymestrze ciąży i 0,6-0,8 mg/dobę w II i III trymestrze ciąży. Jeśli chodzi o jod, zalecana dawka wynosi 150-200 mcg/dobę.

Suplementy dla kobiet w ciąży – jakie wybrać?

Optymalny wybór suplementów diety dla ciężarnych stanowią preparaty, w których składzie można znaleźć wszystkie rekomendowane witaminy i mikroelementy, które należy dostarczać organizmowi w trakcie ciąży. Suplementy dla kobiet w ciąży Mamadha to cenne źródło zarówno witaminy D3, jak i kwasu foliowego, jodu, a także DHA. Dzięki takim składnikom, kobieta otrzymuje kompleksowy preparat, który idealnie sprawdzi się nie tylko w przypadku ciężarnych, ale też u kobiet planujących ciążę i u matek karmiących.

Na podstawie:

https://farmaceuta-radzi.pl/rekomendacje-ptgip-dotyczace-suplementacji-w-czasie-ciazy/

https://www.forumginekologii.pl/artykul/suplementacja-kobiet-w-ciazy-2020

https://www.ptgin.pl/artykul/rekomendacje-polskiego-towarzystwa-ginekologow-i-poloznikow-dotyczace-suplementacji-u

< Artykuł sponsorowany >

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Stwórz idealny ogród dla dzieci na lato: Pomysły na zabawy i wyposażenie

    hotel redyk

    Hotel*** Redyk SKI & Relax – klimatyczny hotel z widokiem na góry