Nieprawidłowe wyniki badania nasienia? Poznaj możliwą przyczynę

Badania nasienia dają niezwykle dużo informacji na temat kondycji męskich plemników, ich liczby, żywotności i innych parametrów. Nieprawidłowe wyniki wskazują, że z płodnością jest coś nie tak i wymagają dalszej diagnostyki. Tylko poznanie przyczyny pozwala bowiem rozpocząć odpowiednie leczenie i począć maluszka. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nieprawidłowe wyniki nasienia mogą wiązać się z… nadmiarem żelaza w organizmie!

Boimy się anemii, a tymczasem…

Nadmiar żelaza może tak naprawdę wyrządzić w organizmie nawet większe szkody! Dlaczego? Jeśli żelaza jest za dużo, zaczyna ono odkładać się w różnych narządach, powodując ich stopniowe zniszczenie. To znacznie zaburza ich pracę i powoduje szereg różnych komplikacji. Należą do nich m.in. cukrzyca, problemy z sercem, bóle stawów czy właśnie… niepłodność.

A jak nadmiar żelaza wpływa na jakość nasienia?

Nadmiar tego pierwiastka może powodować uszkodzenie przysadki mózgowej i jąder. To z kolei wiąże się z wystąpieniem problemów hormonalnych, a nawet hipogonadyzmem [1]. Co to oznacza? Spadek jakości i ilości nasienia, a często także inne objawy: zanik libido, zmniejszenie lub zanik owłosienia łonowego, problemy z potencją, zwiększenie masy ciała…

Problemy hormonalne związane z nadmiarem żelaza często są widoczne w badaniach krwi, których wyniki wskazują na obniżenie poziomu testosteronu oraz hormonów FSH i LH [1]. Niestety mało który lekarz stara się w tym momencie znaleźć przyczynę tych nieprawidłowości.

Nieprawidłowe wyniki badań nasienia – warto sprawdzić żelazo

Obniżone parametry nasienia i inne objawy (np. spadek libido i problemy z erekcją) mogą sugerować, że w organizmie odkłada się żelazo. Warto zatem zbadać poziom żelaza, ferrytyny i innych wskaźników związanych z tym pierwiastkiem. A jeśli okaże się, że wyniki są nieprawidłowe?

Za nadmiarem żelaza stoi najczęściej choroba genetyczna – hemochromatoza pierwotna. Jest ona związana z mutacją w genie HFE, która zaburza mechanizm prawidłowej gospodarki tym pierwiastkiem. To schorzenie wykrywa się badaniem genetycznym.

Nadmiar żelaza? Wciąż masz szansę na dziecko

Jednak bardzo ważne jest szybkie wykrycie problemu i rozpoczęcie leczenia. To bardzo istotne, ponieważ w skrajnych przypadkach nadmiar żelaza może spowodować nawet stopniowy zanik jąder! Na szczęście badania naukowe pokazują, że po obniżeniu nagromadzonego pierwiastka do bezpiecznego poziomu funkcja jąder może ulec znaczniej poprawie [2]. Jeśli masz zatem nieprawidłowe wyniki badań nasienia, nie zwlekaj z diagnostyką!

[1] U. Dziuba, Genetyczne przyczyny niepłodności, „Medycyna Rodzinna” 2017, 20(3), 198-205.

[2] E. Tvrda, R. Peer, S. C. Sikka, A. Agarwal, Iron and copper in male reproduction: a double-edged sword, “Journal of Assisted Reproduction and Genetics” 2015, 32, 3-16.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl


 

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring! :-)
Podziel się:

Kiedyś miłośniczka podróży i przygód podwyższających adrenalinę. Obecnie uskutecznia głównie podróże pojazdem trójkołowym do klubu malucha i z powrotem, a adrenalinę ma wiecznie podwyższoną poczynaniami wszędobylskich, bliźniaczych potomków. Kocha swoją rodzinę, przyjaciół, dobry film i jeszcze lepszą książkę, fotografię, Kraków, kawę z pianką, jazdę na motorze i bycie mamą.

Skomentuj