w ,

Torba do porodu – co zabrać ze sobą?

Wyprawkę do szpitala warto zacząć kompletować już w okolicach 30. tygodnia ciąży. Liczba rzeczy, jakie należy ze sobą zabrać, jest spora, a przecież zwykle nie wiadomo dokładnie, kiedy właściwie rozpocznie się akcja porodowa. Co spakować do torby do porodu? Oto niezbędnik przyszłej mamy.

Rzeczy dla mamy

Większość szpitali, w których funkcjonują oddziały porodowe, umieszcza na swoich stronach internetowych listę rzeczy, które przyszła mama musi mieć przy sobie, kiedy jest przyjmowana do placówki na czas porodu. Choć listy te różnią się od siebie, zawsze znajdują się na nich artykuły higieniczne. Kobieta musi mieć przy sobie przynajmniej 2 paczki podpasek poporodowych – grubych i chłonnych. Dodatkowo powinna zaopatrzyć się w specjalne majtki poporodowe. Położne polecają, aby były one wykonane z przewiewnych materiałów, na przykład z siateczki. Warto wziąć ze sobą także wkładki laktacyjne, krem do pielęgnacji sutków (dotyczy kobiet, które planują karmić piersią) oraz podstawowe artykuły higieniczne, takie jak żel od prysznic, płyn do pielęgnacji krocza bądź rany pooperacyjnej, wazelinowa pomadka do ust (na oddziałach jest zwykle ciepło, przez co usta wysychają), gumkę do włosów i grzebień.

Każda mama powinna spakować do torby koszulę lub koszulkę – taką, aby w razie poplamienia nie było szkoda jej wyrzucić. Koszula do porodu może być jednorazowa (takie też można nabyć w sklepach lub aptekach), lecz równie dobrze może to być zwykła, dłuższa koszulka. Mamom karmiącym przyda się również koszula do karmienia oraz specjalne biustonosze – warto wziąć po dwie sztuki obu rodzajów ubrań. Na oddziale niezbędny jest również szlafrok, kapcie (oraz klapki pod prysznic) i ciepłe skarpety. Ważne, aby zabrać też luźne ubranie na powrót do domu.

Rzeczy dla maluszka

Dla maluszka warto zabrać przynajmniej 3 body, 3 pajacyki, 2 pary skarpetek, 2 czapeczki bawełniane. Niezbędna będzie przynajmniej jedna paczka pieluszek, najlepiej w rozmiarze 1. Szpitale wymagają dostarczenia własnych chusteczek nawilżanych. Dla maluszków najlepszym wyborem będą takie, które zawierają możliwie jak najwięcej wody, bez sztucznych dodatków zapachowych. Przyda się również krem do pielęgnacji pupy, ewentualnie także rożek do owijania maluszka, choć obecnie szpitale zapewniają tego rodzaju otulacze. Co ważne, rodzice muszą być przygotowani także do wyjścia z maluszkiem ze szpitala. Warto więc zawczasu przygotować ubranko (zimą należy zadbać o ciepły kombinezon) oraz fotelik samochodowy. Rzeczy te może jednak przywieźć ze sobą osoba odbierająca mamę i maluszka ze szpitala.

Torba do porodu – co spakować dodatkowo?

Poza środkami higieny osobistej oraz ubraniami dla siebie i maluszka wyprawka do szpitala powinna zawierać również inne, niezbędne rzeczy. Mowa tutaj przede wszystkim o dokumentacji medycznej, potwierdzającej obecny stan zdrowia pacjentki. Należy zabrać ze sobą kartę ciąży, wyniki badań krwi, w tym oznaczenie grupy krwi matki, ostatnie badanie moczu, ostatnie badanie USG. Jeżeli mama posiada jakiekolwiek dodatkowe zalecenia czy wyniki, na przykład od kardiologa, ortopedy czy okulisty, to również należy zabrać je ze sobą do szpitala. Ważne jest również skierowanie na cesarskie cięcie, jeśli kobieta je otrzymała. Potrzebne będą też dokumenty, który na ogół nosimy przy sobie, a więc dowód osobisty bądź paszport.

Przyszła mama może także zabrać do szpitala rzeczy, które umilą jej pobyt tam. Warto zaopatrzyć się w słuchawki, aby móc w spokoju posłuchać ulubionej muzyki, a także w książkę lub gazety. Konieczna będzie ładowarka do telefonu, dobrze jest mieć przy sobie również lekkie przekąski i 2-3 butelki wody mineralnej. Nie warto jednak brać ze sobą zbyt wielu rzeczy wypełniających czas, bowiem po przyjściu malucha na świat mama nie będzie miała go zbyt wiele. Niemniej jednak książka czy słuchawki mogą okazać się bardzo pomocne w przypadku kobiet, które ze względów zdrowotnych zostały skierowane do szpitala wcześniej, przed terminem porodu.

Na stronie https://bobaskowyblog.pl/wyprawka-dla-noworodka/ znajdziesz listę potrzebnych rzeczy, które mogą przydać się podczas pierszych dni z maluszkiem!

____________________________________________________________________________________________multirodzice.pl facebook

  • Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł – udostępnij go dalej!
  • Na fan page’u na facebooku dzieje się dużo więcej i z dużą dawką humoru. Wpadnij do nas!
  • Chcesz porozmawiać z innymi rodzicami? Zapraszamy do zamkniętej grupy na facebooku!
  • Jeśli chcesz podzielić się swoją historią, opinią, doświadczeniem na łamach portalu, napisz do nas: kontakt@multirodzice.pl
  • Będzie nam miło, jeśli dasz znać znajomym o multiRodzicach. Sharing is caring!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

  Jakie kolorowe kosmetyki warto mieć w jesiennej kosmetyczce?

  Jak wybrać odpowiednie buty dla dziecka?